21 Ekim 2021 Perşembe

Kardemir'de sendika mücadelesi

 

KARDEMİR İşyerlerinde ki “SENDİKAL YETKİNİN..” kazanılması için, Zonguldak İş Mahkemesi’nde açılan davadan dün karar çıktı ve bu karar uyarınca KARDÖKMAK İşyerinde TÜRK METAL Sendikası “YETKİLİ OLARAK..” açıklandı,KARDEMİR İşyerinde ise “HER İKİ SENDİKA DA.” Yetkisiz olarak görüldü. Dün açıklanan Yerel Mahkeme kararının KARDÖKMAK İşyeri boyutuna ÇELİK-İŞ Sendikası’nın,KARDEMİR İşyeri boyutuna ise hem ÇELİK-İŞ Sendikası’nın, hem de TÜRK METAL Sendikası’nın YARGITAY’DA itiraz edeceği sanılıyor.

Dün Zonguldak’ta görülen KARDEMİR İşyerlerinde ki YETKİLİ SENDİKAYI belirleme davasından, çok ilginç kararla çıktı ve bu bağlamda KARDÖKMAK İşyerinde TÜRK METAL Sendikası’nın YETKİLİ OLDUĞUNA karar verilirken, KARDEMİR İşyerinde ise hem ÇELİK-İŞ Sendikası’nın hem de TÜRK METAL Sendikası’nın YETKİLİ olmadığı yolunda bir karar çıktı.

KARDÖKMAK İşyerinde verilen karar için ÇELİK-İŞ Sendikası’nın YARGITAY nezdinde itiraz edeceğine dikkat çekilerken “Mahkeme Bilirkişi raporlarını dikkate almamıştır. Orta yerde 3 Bilirkişi raporu var ve bunlardan 2 Bilirkişi raporu kesinlikle ÇELİK-İŞ Sendikası yönünde, 1 Bilirkişi raporu ise her iki Sendikayı da eşit şeklinde gösteriyor. Buna rağmen Mahkeme Yetkiyi TÜRK METAL SENDİKASINA verdi ve YARGITAY’A gidilecek.” şeklinde değerlendirmeler yapıldı.

KARDEMİR İşyeri için verilen karar daha da enteresan gösteriliyor ve “ÇELİK-İŞ Sendikası’nın eskiden YETKİLİ olduğu dikkate alınarak bu YETKİSİ Mahkemece kaldırılıyor, ancak,TÜRK METAL Sendikası’na ise,örneğin KARDÖKMAK’TA olduğu gibi yetki verilmiyor. Bu durumda her iki Sendikanın da YARGITAY nezdinde itiraz etmeleri kaçınılmaz bir sonuç gibi görünüyor.” GÖRÜŞLERİ DİKKATİ ÇEKİYOR.

Bu arada gerek KARDÖKMAK İşyeri, gerekse KARDEMİR İşyeri için verilen Mahkeme kararı ile birlikte YARGITAY nezdinde açılacak davalar sırasında KARDEMİR İşvereni’nin alacağı tutum çok merak edilmeye başlandı. KARDEMİR İşvereni Sendikal Yetkisizlik dönemi sırasında nasıl bir tutum sergileyecek, şeklinde ki sorunun cevabı da belirsizliğini koruyor ve eskisi gibi ÇELİK-İŞ Sendikası’na yakın mı duracakları, yoksa işçi kendi özgür iradesi ile kendi Sendikası’nı seçsin görüşüne mi sapılacağı merak ediliyor.

Haber / Bölgenin Sesi Gazetesi

2413

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

- Advertisement -
Karabük
açık
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
39 %
1.3kmh
0 %
Per
22 °
Cum
23 °
Cts
23 °
Paz
19 °
Pts
11 °
3,856BeğenenlerBeğen
1,112TakipçilerTakip Et
1,230AbonelerAbone

DİĞER HABERLER