11 C
Karabük
14 Nisan 2021 Çarşamba

Kafası karışanlar için normalleşme tablosu

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı risk haritasının ardından pek çok vatandaş, yaşadığı illerde nasıl bir normalleşme adımı uygulanacağı konusunda kafa karışıklığı yaşadı. Soru işaretlerini gidermek için süreci anlatan bir tablo hazırladık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar toplantısının ardından merakla beklenen, ‘kademeli normalleşme’ kararlarını açıkladı. Erdoğan açıklamasında, “Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek. İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı üzerinden risk haritasını paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz” açıklamasından bulundu.

Bu açıklamaların ardından vatandaşların yaşadıkları kentlerde alınan normalleşme kararlarının nasıl uygulanacağı konusunda kafası karıştı. Soru işaretlerini gidermek için süreci anlatan bir tablo hazırlandı. Haritada düşük, orta ve yüksek riskli iller yer alırken, hazırladığımız tabloda da normalleşmenin haritaya göre nasıl uygulanacağı bilgileri detaylandırıldı.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır.

ORTA RİSKLİ İLLER

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

SON HABERLER

- Advertisement -
Karabük
parçalı bulutlu
11 ° C
11 °
11 °
87 %
2.1kmh
75 %
Çar
17 °
Per
19 °
Cum
16 °
Cts
18 °
Paz
26 °
3,606BeğenenlerBeğen
1,112TakipçilerTakip Et
1,120AbonelerAbone

DİĞER HABERLER