9 Ağustos 2022 Salı

Karabük’ün gidişatı

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalara göre vakalarda Karabük’te yoğun artış gözleniyor. Karabük’te yetkililer ayrıntılı açıklama yapmazken Sağlık Bakanlığı verilerine göre işte son durum;

Grafik @zekib Twitter sayfasından alınmıştır…

Sağlık Bakanlığı’nın 18 Mart gününe ilişkin paylaştığı koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 184 bin 452 yeni testten 20 bin 49’u pozitif çıktı. İstanbul’da çekilen fotoğraflara rağmen ve artan vaka sayılarına karşılık hükümetin önlem almaması ise “sürü bağışıklığına mı geçtik” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Hasta sayısı 902, iyileşen sayısı 18 bin 615 olarak açıklandı. Virüs nedeniyle 81 kişi daha yaşamını yitirirken toplam can kaybı 29 bin 777’ye yükseldi.

Salgın boyunca yapılan toplam test sayısı 35 milyon 787 bin 480, toplam vaka sayısı 2 milyon 950 bin 603, iyileşen toplam hasta sayısı ise 2 milyon 770 bin 638’e ulaştı. Dün açıklanan günlük vaka sayısı 18 bin 912 iken, bugün sayı 1137 artarak 20 bin 49’a yükseldi.

Ağır hasta sayısı ise 1503 olarak tespit edildi.

İşte o tablo:

İSTİKLAL’DE KORKUTAN FOTOĞRAF

Koronavirüs vaka sayısı 19 bine dayanmışken Taksim İstiklal Caddesi’nin tıklım tıklım olması dikkat çekti.

Koronavirüs vaka sayılarının son günlerde artması ile birlikte 3’üncü dalga paniği yaşanırken Taksim İstiklal Caddesi’nde adeta ziyaretçi patlaması yaşanıyor. Adeta pandemi öncesine dönen İstiklal Caddesi’nde yaşanan kalabalık görenlere pes dedirtti. İğne atsan yere düşmeyecek hale gelen caddede çeşitli önlemler alınmasına rağmen vatandaşlar, kurallara aldırış etmiyor.

İşte o fotoğraf:

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI NEDİR

Sürü bağışıklığı, bir popülasyonun yeterli bir yüzdesinin aşılama veya önceki enfeksiyonlar yoluyla bir enfeksiyona karşı bağışık hale geldiğinde bazı hastalıklarda ortaya çıkabilen ve böylece bağışıklığı olmayan bireyler için enfeksiyon olasılığını azaltan bulaşıcı hastalıklardan dolaylı bir koruma şeklidir.

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER