25 Haziran 2022 Cumartesi

Safranbolu’da Mutasyonlu COVID-19 Söylentisi

Son 2 gündür Safranbolu’da Covid-19 Mutasyonlu hasta tespit edildiği konuşulmaya başladı.

Küresel salgında normalleşmeye geçiş düşünülürken beklenmedik bir gelişme yaşandı. 17 ilimizde mutasyonlu virüs görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Avrupa’daki vaka artışlarının arkasındaki etmenlerden biri, virüsün mutasyonlu varyantı. Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128’e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü” bilgisini verdi.

Hangi şehirlerde görüldüğü hakkında resmi açıklama yapılmadı fakat ajansların derlediğine göre; (Bugün 31.01.2021 itibariyle)
Mutasyonlu virüsün göründüğü 17 şehir içinde, Gaziantep, Balıkesir, Kastamonu, Zonguldak, Tokat, Tunceli, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Düzce, Muş bulunuyor. İstanbul ve Ankara’ya gelen bazı yolculardan koronavirüsün mutasyona uğramış hali göründüğü şüphesiyle numune alındı.

KARABÜK’TE KESİNLİKLE YOK

Komşu illerimiz Kastamonu ve Zonguldak’ta mutasyonlu virüs tespit ediliği belirtilirken üst düzey yetkililerden edindiğim bilgiye göre Karabük’te kesinlikle mutasyonlu virüs vakası tespit edilmedi.

Safranbolu’da mutasyonlu vaka tespit edildiği söylentisinin kesinlikle doğru olmadığını öğrendim.

Fısıltı gazetesi olarak adlandırılan, gerçek olmayan bilgilerin kulaktan kulağa yayılmasının ne kadar tehlikeli olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Basın kuruluşlarının yetkililer tarafından sürekli bilgilendirilmesi gerekirken, bu tür söylentiler olmasına rağmen yetkililerin sessizliğini koruması ve “Ankara açıklama yapmamızı istemiyor” şeklindeki gerekçesi düşündürüyor.

Buraya bir not düşmem gerekiyor.
Geçen hafta Karabük Valisi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında 2020 yılı değerlendirmesi yapmış COVID-19 ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuş…
Bulunmuş diyorum o toplantıya davet edilmediğim için sadece haberlerde takip edebildim.
Neden davet edilmediğim konusunu tahmin edebiliyorum.
Sorun değil bu makamlar kalıcı değildir.
Karabük’te doğdum,
Karabük’te yaşıyorum
Karabüklüyüm…
Birçok bürokrat geldi gitti…
…Ve ben hep buradayım!

Eğer o toplantıya katılsaydım / davet edilseydim Karabüklülerin çok merak ettiği, kamuoyunun doğru bilgilenmesi için soracağım çok soru vardı. Bu soruları önümüzdeki günlerde yazacağım.

Atilla Karaarslan
Karabük
31.01.2021

Aşağıda mutasyonlu virüs ile ilgili bilgileri sizler için derledim.

MUTASYONLU VİRÜS NE DEMEK?

Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik.

RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür.

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

MUTASYONLU VİRÜS NE KADAR TEHLİKELİ?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, “Mutasyonla ilgili çok fazla sayıda haber ve bilgi çıkmış durumda. Dünyadan da sürekli bilgi geliyor. İngiltere’de başlayan mutasyonların duyurulmasıyla birlikte hepimiz alert olduk. Burada en büyük merakımız ‘mutasyonun hastalık şiddeti üzerine etkisi ne olacak?’ Şu anda hastalık şiddetine dair olumsuz bir bilgi elimize gelmedi; dünyadan da ülkemizden de. Evet; bazı mutasyonlar gerçekleşti. Ama hastalığın şiddetini arttırdığına dair bir kanıt şu an elimizde yok. Kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki virüs yaşamını devam ettirmeye çalışıyor aslında. Her türlü önlemi arttırdığımızda virüs başka bir yol deniyor. O nedenle mutasyona uğruyor. Bu tam da bir savaş gibi aslında. Bu mutasyonların sonucunda hastalık şiddetini etkileyen bir durumla ben yoğun bakımlarımızda karşılaşmadım” ifadelerini kullandı.

MUTASYONLU KORONA VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELER?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüse ilişkin DHA’ya açıklama yaptı.

Prof. Dr. İlhan, mutasyonlu virüsün öldürücülüğünün az olmasının iki nedeni olabileceğine vurgu yaparak, “Bulaştığı kişi sayısı fazladır, daha hafif hastalık yapıyor olabilir ya da bulaştıklarında bir bölümünde yine hastalık olabileceği gibi bir bölümü daha hafif geçiriyordur, o yüzden de öldürücülük hızı düşmüş olabilir. Bunu takip edip görmek gerekiyor. Kısıtlamalara uymak gerekiyor, vatandaşlarımız şunu düşünmeli; eğer yüzde 70 bulaştırıcılık fazlaysa en az benim iki kat önlem almam gerekiyor. İngiltere’den gelen 15 hastanın tedavisinin devam ettiğini biliyoruz, yakınları da karantinada. İngiltere’deki meslektaşlarımız, öksürük ve solunum semptomlarının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Burada da muhtemelen öyledir” ifadesini kullandı.

MUTASYON AŞILARI ETKİLER Mİ?

Öte yandan daha önce açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, “Paniğe gerek yok” diyerek şunları söylemişti:

“Alarm durumuna geçmeye gerek yok ancak kontrol edilmesi gereken bir durum. Bu virüsün yüzde 70 daha bulaştırıcı olduğu epidemiyolojik olarak kanıtlandı, diğer bilimsel yöntemlerle kanıtlanmadı. Virüslerin bu tip yeni alt gruplar oluşturacak şekilde mutasyon oluşturması muhtemeldir. Yani beklenen bir durum. Aşılamaların uygulanmasıyla mutasyonları da azalacağını düşünüyorum. Böylece dolaşımda bulunan virüs sayısı da azalacak. İnsanlar aşı olarak sadece kendilerini korumayacaklar, aynı zamanda dolaşımda bulunan virüs miktarının azalmasına katkıda bulunacaklar. Hızlı yayıldığı düşünülürse insanlar artık iki kere dikkat etmek zorunda. Maske, mesafe ve hijyen konusu daha da ağırlık kazanmalı. Bir ülkede ya da bir bölgede o hızlı bulaşma özelliğine sahip virüs ortaya çıkarsa, o bölgede yaşayan insanların daha çok dikkat etmesi şart. Gerekirse kısıtlama adı altında belirttiğimiz önlemlerin seviyesi daha da yükseltilebilir. Bu, virüs görülecek kişi sayısına bağlı. Geçtiğimiz ay İngiltere’den başlayarak diğer ülkelerde de, bu nedenle yeni tip virüse karşı önlemler arttırıldı.

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER