25 Haziran 2022 Cumartesi

Karabükspor’da yaşananlar

Karabük’te aylardır en çok konuşulan konu; Ne olacak Kardemir Karabükspor’un hali? Sürekli gündemde yer alan Kardemir Karabükspor ile ilgili son birkaç ay içinde öyle olağanüstü gelişmeler yaşandı ki artık yazmak zorunlu oldu.

Geçmişte yaşananları herkes biliyor zaten dosyalar savcının masasında.

Birkaç ay öncesinden başlayalım.

Tankut döneminde yaşananlardan dolayı taraftar yönetimde, takımda ve transferlerde yaşananları çok dikkatle takip etmeye başladı.

Olmuyordu Aytekin ile yürümüyordu!

Artık bıçak kemiğe dayanmıştı.

Mehmet Aytekin başkanlığındaki yönetiminden peşpeşe istifalar gelmeye başladı. 13 kişilik yönetim kurulu üyesinin 12’si istifa etmiş olağanüstü kongre kararı almak yerine yönetim yedek üyelerle devam ettirilmeye çalışılıyordu.

Tepkiler sosyal medyada çığ gibi büyüdü.

Çıkan söylentiler nedeniyle şimdiye kadar Karabükspor tarihinde bir başkan için “İSTİFA ET” çağrısı bu kadar çok yoğun olmamıştı.

7’den 77’ye “Mehmet Aytekin İstifa” haykırışlarına dayanamadı ve kendi aldığı olağanüstü kongre kararı sonunda Aytekin gitti!

Keşke daha önce gitseydi. Aytekin öyle bir zamanlama yapmış ki akıllara ziyan…

Hani saatli bombanın zaman ayarı vardır, geri sayım başladıktan sonra durduramazsın.  Süre 48 saate ayarlanmış ve sonuçta ortalık darmaduman oldu!

Neyse şimdi onu bir kenara bırakalım.

Olağanüstü kongre kararı sonrası Karabük’te neler yaşandı?
Şöyle bir hafızamızı tazeleyelim.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili bir basın açıklamasında Karabükspor yönetimine eleştirilerde bulunmuş; “Bıraksınlar biz gerekeni yaparız” demişti. Bu nedenle yönetimin olağanüstü kararı alması üzerine Vergili, Vali Çeber ile görüşerek bir toplantı düzenlenmesini talep etti ve toplantı yapıldı.

Karabük Valisi Kemal Çeber başkanlığında yapılan toplantıya Karabük AKP milletvekilleri Cumhur Ünal, Niyazi Güneş ve Karabük CHP milletvekili H. Avni Aksoy, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, TSO Başkanı Mehmet Mescier, AKP Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, Çelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören, katıldı, Kardemir hakim hissedarlar da (Yolbulan ve Güleç aileleri) toplantıya davet edildi.
Kardemir hakim hissedarları olarak Mustafa Yolbulan ve Kamil Güleç toplantıya katılmayıp temsilci gönderdi.

Öğleden sonra saat 14’de başlayan toplantı dönüp dolaşıp hakim hissedarların vereceği karara kalıyordu. Toplantı yaklaşık 8 saat sürdü.

Vali Kemal Çeber toplantıda alınan kararı bir metin hazırlatarak imza altına aldırdı.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanlığına

Kardemir Karabükspor’un içinde bulunduğu duruma ilişkin yapılan değerlendirme toplantısında;  Şirketinizin ivedi olarak yönetim kurulunda değerlendirmesi için aşağıdaki görüşler öneri olarak sunulmuştur.

1- Acil borçlar ve takımın ligde oynayabilmesi için 2018 yıl sonuna kadar Kardemir A.Ş tarafından 10 Milyon TL yardım yapılması,

2- 2019 yılından itibaren 5 yıllık yeni bir sponsorluk antlaşması ile toplam 7,5 Milyon Dolar karşılığı paranın sağlanması,

3- Daha önceden % 0,2 olarak zikredilen yardımların formüle edilerek uygun bir yöntemle (Örneğin mal bedeli içine ilave edilmesi gibi) yeniden kulübe düzenli bir akar sağlanması,

Not: 1- İl eşrafı, sanayicisi ve ticaret erbabından 5 milyon toplanacaktır.

2- Kulüp yönetiminin her kesimi temsil etmesi ve şirket yönetiminde yer alan ailelerin kulüp yönetim kuruluna temsilci gönderilmesinin değerlendirilmesi

İMZA ( Toplantıya katılanlar )

Gündeme birden Sedat Namal başkan olacak söylentileri çıktı.

Namal aday olmadığını, aday gösterildiğini görevden kaçmanın doğru olmayacağını belirtti ve bazı koşulları olduğunu söyledi.

Aradan geçen kısa sürede birçok iddialar ortaya atıldı. Kapalı kapılar ardında konuşulduğu için bu söylenenleri bir kenara bırakıyoruz.

Olurdu, olmazdı, olmayacak derken olağanüstü kongrede Sedat Namal aday oldu ve başkan seçildi.

Yeni yönetim yaptıkları görev bölümünde;

Sedat Namal: Başkan
Ulvi Üngören: Asbaşkan
Mehmet Yüksel: Asbaşkan
Şükrü Gökkaya: Basın sözcüsü
Ali Erorhan: Genel Sekreter
Emrah Köklü: Profesyonel Futbol şube sorumlusu
Ş. Sertaç Karakaş: Amatör Futbol şube sorumlusu
Özgür Kıyılıoğlu: Salon sporları şube sorumlusu
Soner Manav: Tesisler ve idare sorumlusu
Cihan Başat: Mali sekreter
Süleyman Çil: Federasyonla ilişkiler Ankara sorumlusu
Serkan Şengün: Yönetim Kurulu üyesi
Adem Yılmaz: Yönetim Kurulu üyesi

Bu koşulları Karabük Valiliğinde yapılan toplantıda açıklamıştı.

***

Yönetim Kurulumuzdan Basın ve Kamuoyuna Açıklama,

Kardemir Karabükspor Kulübü’müzün 29 Ağustos 2018 tarihli Olağanüstü Genel Kurul sürecinde, Şirketimiz ve Yönetim Kurulu Üyelerimize yönelik yapılan haksız ithamları büyük bir üzüntü ile izledik.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, yarım asrı bulan mazisinde ilimizi dönem dönem süper lig olmak üzere her platformda büyük başarılarla temsil eden kulübümüz için Şirketimiz ve Yönetim Kurulumuz bugüne kadar hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Kulübümüz, her alandaki sportif başarıları ve varlığını sürdürebilir kılmak için olabildiğince desteklenmiş, altyapısının geliştirilmesi, tesisleşme ve kulübe kalıcı maddi kaynak oluşturmak için her türlü imkan seferber edilmiştir.

Bu gerçek tüm çıplaklığı ile ortada iken, kamuoyunda Şirketimiz ve Yönetim Kurulumuz için kulübümüze hiçbir destek sağlamıyor gibi yanlış bir algı oluşturulması, vicdani ve kabul edilebilir bir durum değildir.

Kardemir A.Ş’nin, gerek özelleştirilme süreci gerekse özelleştirme sonrasında büyük sıkıntılardan geçerek bugünlere geldiği tüm kamuoyunun malumudur. Yönetimimiz, özelleştiği 1995 yılından buyana Kardemir A.Ş.’ni ölçek ekonomisine uygun bir şekilde büyütmenin, teknolojik altyapısını geliştirmenin, ürün çeşitliliği sağlamanın gayretinde olmuş ve buna yönelik milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmıştır. Bu yatırımların bir keyfiyet değil zorunluluk olduğu da, yine bu sektörü çok iyi bilen kamuoyunca malumdur. Eğer Kardemir A.Ş. bu sektörde varlığını ilelebet sürdürecekse, bu büyüme sürecinden geri kalamaz. Tabi ki bu büyüme süreci, salt üretim odaklı olamaz. Nitekim Kardemir A.Ş. bu büyüme sürecinde, çevre ve sosyal yatırımlarını eş zamanlı sürdürmenin gayretinde olmuştur.

Çevre yatırımlarımızın önemli bir bölümü tamamlanmış, zaman zaman dile getirilen halen devam eden çevre yatırımlarımızdaki gecikmenin nedenleri de, yine bu sektörü bilenlerin malumu olduğu üzere, sektörde yaşanan krizli yıllardan kaynaklanmıştır. Daha önce kamuoyuna taahhüt edildiği gibi, Çevre Bakanlığı ile Karabük Belediyesine verilen iş takvimi çerçevesinde devam eden çevre yatırımlarımız da bu yılsonuna kadar tamamlanacaktır.

Kardemir A.Ş. Karabük ilinin ve halkının ekonomik ve sosyal hayatının can damarıdır. Yönetim Kurulumuz bu hassasiyetle davranarak sosyal sorumluluk çerçevesinde her türlü yükümlülüğünü yerine getirmektedir.

Yine bu büyüme sürecinde Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Demir Çelik Enstitüsü ve AR-GE Merkezi, Kapalı Spor Salonu gibi okul ve spor tesisleri tamamlanarak Karabük Üniversitesine bağışlanmış ayrıca, ilimizde gerek kamunun gerekse sivil toplum kuruluşlarının beklenti ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik onlarca kurum ve sivil toplum kuruluşu ayni ve nakdi olarak desteklenmiş, gerek Karabük Üniversitesinde gerekse ilimizde gerçekleştirilen birçok sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyete katkı sağlanmıştır.

Son olarak, Yenişehir Mahallesinde mülkiyeti şirketimize ait olan 15.500 m2’lik bir arsa üzerine, 4 bloktan oluşan, içerisinde konferans salonu, yemekhane, yatakhaneleri ve laboratuvarları ile tüm sosyal donatıları bulunan ve şu ana kadar yaklaşık 16 Milyon TL harcama gerçekleştirilen 32 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi tamamlanma aşamasına getirilmiş olup, bu yıl Milli Eğitimin hizmetine sunulacak olan bu okulumuz için yaklaşık 3,5 Milyon TL daha harcama yapılacaktır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan istihdam seferberliğinde de şirketimiz ön sıralarda yerini almış ve şirketimize 419 yeni personel kazandırılmıştır. Ayrıca, geçtiğimiz haftalarda mülakatları tamamlanan adaylar arasından da önümüzdeki haftadan itibaren ihtiyacımız oranında yeni personel istihdamı yapılacaktır.

Karabükspor’a gelince, başta da ifade edildiği gibi Şirketimiz ve Yönetim Kurulumuz Karabükspor konusunda da hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır.

Şirketimiz tarafından Karabükspor’a sadece 2009-2018 yılları arasında verilen forma göğüs reklam bedeli 35.900.000-TL’na ulaşmıştır. Ayrıca, kulübümüze bu sezon içinde 5.384.190-TL bağış yapılmıştır. Bunun yanı sıra müşterilerimize yapılan emtia satışları üzerinden verilen destek ise sadece son 3 yılda ( 2015, 2016 ve 2017 ) toplam 14.740.318 TL’dir. Yine, çalışanlarımızın her ay maaşlarından yapılan bağış tutarı 2009-2018 döneminde 4.368.730-TL, buna 3.556.270-TL işveren payı da eklendiğinde toplam 7.925.000-TL olmuştur.

Karabükspor’un varlığını devam ettirebilmesi ve sportif başarısı için Metin Türker Spor Kompleksi ve Ek Tesisleri, Hasan Doğan Tesisleri tüm donatılarıyla birlikte şirketimiz tarafından inşaa edilerek hizmete sunulmuştur.

Bütün bu sosyal sorumluluk faaliyetlerinin ve verilen desteklerin görmezden gelinerek, % 100’ü halka açık olup borsada işlem gören, 80 bini aşkın hissedarı bulunan Kardemir A.Ş.’den Karabükspor için 50 Milyon-TL üzeri yeni talep edilen kaynağın karşılanması hukuken ve vicdanen mümkün değildir. Ayrıca, sosyal medya üzerinden şirketimiz ve yönetim kurulumuza yapılan haksız saldırı ve ithamlar da kabul edilemez. Kaldı ki, şirketimiz 2019-2020, 2020-2021, 2021-2022 yıllarını kapsayan üç futbol sezonu için her yıl 8 Milyon TL olmak üzere Karabükspor’a toplam 24 Milyon TL daha ödeme yapacaktır.

2009 yılından itibaren Karabükspor’a sağlanan destek 100 Milyon Liranın üzerindedir.

Görüldüğü üzere Kardemir A.Ş. üzerine düşen sosyal sorumluluk görevini yerine getirmiştir. Bu destek sadece Kardemir A.Ş.’nin üzerinde kalmamalı ve şehrin tüm paydaşları tarafından yüklenilmelidir.

Öte yandan şirketimizce yapılan emtia satışları üzerinden kesilen %0,2 oranındaki bağış uygulamasına Sermaye Piyasası Kurulunun uyarısı doğrultusunda son verilmiştir.

Sonuç olarak; Şirketimiz ile Kardemir Karabükspor Kulübü arasında 2016 yılında imzalanan ve 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021, 2021-2022 yıllarını kapsayan dört futbol sezonu için her yıl 8 Milyon TL olmak üzere toplam 32 Milyon TL’lık Reklam ve İsim Hakları Sözleşmesinin bulunması ve şirketimizin 2022 yılı sonuna kadar gelecek yıllarda da bu ödemelere devam edecek olması, şirketimizin 2018 yılı için Mart 2018 tarihinde yapılan Mali Genel Kurulda kabul edilen bağış bütçesinin başta Anadolu İmam Hatip Lisesi yapımı olmak üzere diğer sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz için tamamının kullanılmış olması nedeniyle, kulübümüze ilave yardım taleplerinin, şirketimizin 2019 yılında yapılacak olan ve 2018 yılı Faaliyetlerinin görüşüleceği Olağan Genel Kurul Toplantısında 2019 yılı için belirlenecek olan Bağış Bütçesi yetki ve imkânları çerçevesinde Yönetim Kurulumuzun olumlu görüşüyle değerlendirilebileceğini kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,
KARDEMİR A.Ş. YÖNETİM KURULU

***

KARDEMİR’in hakim hissedarlarından bir kısmı programlı bir şekilde KARABÜKSPOR’un kasasını boşaltırken bir kısmıda müdahele etmeyerek Borç batağına sürükleyip eşraf, siyasiler, milletvekilleri, tüccar, esnaf borçları temizlesin yaklaşımı tarafımızdan kabul edilmeyen bir durumdur.

KARABÜKSPOR’un hiçbir hakim hissedara borcu yoktur. Bütün hakim hissedarlardan alacağı vardır. Bizim görevimiz KARABÜKSPOR’dan haksız yere alınan paraları tekrar geri almaktır.

Dün KARABÜKSPOR için yapılan genişletilmiş toplantıya hakim hissedarların, sekreter, müdür seviyesinde katılımları şehrin eşrafına, milletvekillerine, Ticaret Odası Başkanına, Çelik-İş Sendikası Başkanına, Belediye Başkanına, şehrin Valisine hakarettir, kabul edilemez.

Hakim hissedarların KARABÜKSPOR kulubü kasasından boşalttıkları yaklaşık 70 milyon dolardır. Karabük’den kazandıkları para onların olsun. KARABÜKSPOR’dan aldıkları parayı hem alınırken görüp sessiz kalan hemde alan HAKİM HİSSEDARLAR geriye ödeyene kadar mücadelemiz devam edecektir.

KARABÜKSPOR’un lisans alamaması, kulübün içini boşaltan hakim hissedar çete yöneticileri, hacizleriyle lisans alınmasını engelleyen çete üyesi sporculardır. Çeteye yardım ve yataklık yapanlarda yargı önünde hesap verecektir.

Kendi menfaat ve çıkarları olduğu zaman yasalara uygun hale getiren, menfaatlerine ters düştüğü zaman yasalara uygun değil diyen, yasalara uygun olmadığı görüşünü alabilmek için başka isimlerle SPK’dan görüş isteyen hakim hissedarlar vicdanlarda da yargılanacaktır.

DEMİR ÇELİK’deki yönetim kavgasında her türlü komployu mübah sayan bir talep üzerine, tüm protokole aşağılayıcı üslupla ders veren hakim hissedarlar; Devletin müfettişlerine, diğer hakim hissedarların ceza alması için anlattıklarını kamuoyuna açıklada KARABÜKSPOR’un nasıl boşaltıldığını herkes öğrensin.

Yıl 2013! KARDEMİR’in hakim hissedarları KARABÜKSPOR’un kongresini yapıyor, hakim hissedarlar içlerindeki küçük hakim hissedarı yönetime almıyorlar. Yönetime alınmayan ve asbaşkan yapılmayan küçük hakim hissedar bu durumu çok içerliyor ve kafasını duvarlara vuruyor.

Küçük hakim hissedarın babası “Oğlum neden üzülüyorsun? Bizde ailecek KARABÜKSPOR’un para kaynaklarını ve binde ikileri keseriz, KARABÜKSPOR’u borçlandırır, kendimize muhtaç bırakır, ayağımıza getiririz”. KARDEMİR KARABÜKSPOR’un borç batağına düşmesini seyrediyor.

Küçük hakim hissedar, şu anda KARDEMİR KARABÜKSPOR seni bekliyor. İstediğini elde ettin, KARDEMİR KARABÜKSPOR’u şimdiki durumundan kurtarmakta sana düşüyor.

KARDEMİR’in zarara uğraması ile ilgili bir eylemimiz olamaz. Olumsuz şartlar altında çalışan KARDEMİR işçilerinin ücret talepleriyle ilgili 2019 yılında yapılacak olan toplu iş sözleşmelerinde enflasyon oranında haklarının alınması yönünde işçimizin yanında olacağız.

Karabük’te şehir merkezinde bulunan KARDEMİR’in skal kırma tesisleri açık bir fabrika şeklinde çalışmaktadır. Karabük’teki diğer tüm fabrikaları kapalı hale getiren ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ buna nasıl izin vermektedir? ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’nün olaya acil olarak müdahale edip, tam kapalı hale gelmeden skal kırma tesislerinin çalışmasına izin vermemesini talep ediyor ve göreve çağırıyoruz.

Demir Çelik Yönetim Kurulunu Karabük’te yaşamaya davet ediyorum. Şu anki fotoğraf.. #karabük #kardemir

***

Kardemir Karabükspor Başkanı Sedat Namal, “Şu anda görevdeyiz. Önümüzde maçlarımız var. Kongre kararımızı alacağız. Kulübün sahipsiz kalmaması adına biz tekrar özveride bulunacağız. Maçlara, deplasman için elimizden geleni yapacağız ama hocamız yok, futbolcularımızın kapasitesi ortada” dedi.

31

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER