Atilla Karaarslan
GÜNLÜKSİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMKARABÜK HAVA KALİTESİFOTO-GALERİVİDEOŞÜKRÜ KARAARSLANKÜNYEİLETİŞİM

Komşumuz Zeki ağabey ve Seher abla

Komşumuz Zeki ağabey ve Seher abla


11.11.2019 - 18:45 1 - 711

Oturduğumuz evin karşısındaki dedemin diğer evine 'karşıki ev' veya 'mavi ev' derdik… Birkaç yıl mavi evin 1. katında oturduğumuz da oldu. Mavi evin küçük bir bahçesi vardı, annem oraya güller, zambaklar ve birçok çiçekler dikmişti. Zambaklar açtığında o renk cümbüşünü hayretle izlerdim hele o güllerin harika kokusunu hiç unutamam.

Babaannem sabah erkenden kalkar o küçük bahçenin kenarında eliyle çul kilim dokurdu. Boş durmayı hiç sevmezdi rahmetli babaannem…

Yıllar önce mavi evin 2. katına yeni evli çift taşındı. Zeki ağabey ve Seher abla yeni komşumuz olmuştu, ikisi PTT’de devlet memuruydu.

Üst katta marangoz Sezai amca, birinci katta da Antepli Rabia hanım teyze oturuyordu. Onlar “kiracı” değil komşularımızdı. Öylesi sıkı bir komşuluk bağı vardı. 

Evimizin ön tarafında Zarife teyzelerin 3 katlı evi vardı. O evin bahçesinde şu an tarif edemediğim yuvarlak fıskiyeli çok hoş küçük bir havuz bulunuyordu.

Zarife teyzelerin evinin yan tarafında Portakallar’ın bahçeli tek katlı evi vardı.

O zamanlar telefonlar manyetoluydu. 

Telefon numaramız 198’di -şimdi gençler anlam veremeyebilir- ama gerçekten evet telefon numaramız sadece 198’di.

Ankara’da, İstanbul’da veya bir başka şehirdeki yakınınızı, akrabanızı arayacaksanız ahizeyi kaldırıp manyeto kolunu 2-3 defa çevirince karşınıza PTT santral memuresi çıkardı. 

- Bir Ankara yazdıracağım (…) falanca numara ile görüşmek istiyorum

Öyle hemen aradığınız numarayla görüşemezsiniz. PTT santral memuresi kaydı alır ve telefonu kapatırdı. 2 saat sonra mı 3 saat sonra mı hiç belli olmaz belki saatlerce beklerdiniz.

Bir gün Ankara Gölbaşı’ndaki halam aranacaktı “Ben yazdırayım” demiştim. Ahizeyi kaldırdım manyeto kolunu çevirdim “Ankara yazdıracaktım” der demez “Atilla sen misin?” sorusuyla karşılaşınca şaşırdım meğerse komşumuz Seher ablaymış…

Seher abla sadece bize değil mahallemizdeki herkese yardımcı oluyordu. 

Rahmetli Şükrü ağabeyim Diyarbakır’da askerdi ve her zaman görüşme imkanı olmuyordu. Seher abla anneme “Sen merak etme ben Şükrü’yü bulur seni konuştururum” der ve mutlaka gerçekleştirirdi. 

Sadece bu değildi tabi ki… Eşi Zeki ağabey ile birlikte örnek bir aile çok iyi dost, sevecen, içten samimi insanlardı. Dedim ya sıkı bir komşuluk bağımız vardı.

Yıllar süren komşuluğumuz Zeki ağabeyin Aydın’a tayini çıkmasıyla sona erdi.

Bir süre sonra günlük telaşlar koşuşturmalarla iletişimimiz koptu.

…Ve yıllar sonra dün akşam Zeki ağabeyin daha önce vefat ettiğini öğrendim. Nasıl üzüldüm anlatamam… Ruhu şad mekanı cennet olsun. Başta Seher ablaya, ailesine ve yakınlarına geç olduğunu biliyorum ama baş sağlığı ve sabırlar dilerim.

 ★

Maziye, eskiye takılı kalmak değil sadece daha önce yaşanan güzellikleri anmak istedim. O güzel komşuluklar unutulmasın, bilinsin tarihe not düşeyim istedim.Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | gösteriliyor:

DAHA ÖNCEKİ GÜNLÜK YAZILARIMDAN

Eki

15

2019

1072
image
Marzinc yetkilileri internet sitemde ve sosyal medya hesabımda yazdığım her yazı için avukatlar aracılığıyla ihtarname gönderip yazının kaldırılmasını talep etmişlerdi. Hiçbir yazımı kaldırmadım silmedim. Olmadı...
BU HABERLERİ OKUDUNUZ MU?
ÇOK OKUNANLAR
 
3Nisan.com
SON YORUMLANANLAR
avatar 3-4 Gündür vakaya ...
Karabük'te Korona Vaka Sayısı -Temmuz- (Güncel Bilgi)
avatar Teşekkür ederiz emeğine ...
Karabük'te doktorlar hastaneye cihaz hediye etti
avatar Sanırım en özverili ...
Karabük'te doktorlar hastaneye cihaz hediye etti
avatar Aman abi hora ...
Karabük'te COVID-19 artışı 2. Dalgayı getiriyor
avatar Bu yazi Serdar ...
Uyan baba uyan!
 
cron