5 Şubat 2023 Pazar

Eski adıyla Safranbolu Kız Meslek Lisesi

Türkiye’de tek ‘Uygulama Oteli’ olan eski adıyla Safranbolu Kız Meslek Lisesi şu anki adıyla Cemil Meriç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bahsetmek istiyorum.
Tarihi binada eğitim veren Cemil Meriç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aslında 1915 yılında Askeri Okul olarak yapılmış.
1946 yılında Pratik Kız Sanat Okulu olarak eğitime devam etmiş. 1975 yılında Kız Meslek Lisesi olmuş.
Halen bünyesinde dört okul bulunuyor; Anadolu Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Pratik Kız Sanat ve Uygulama Ana Okulu.
Okul 6 alanda eğitim veriyor; Yiyecek İçecek Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Grafik ve Fotoğrafçılık, Çocuk Gelişimi, Giyim Teknolojileri, El Sanatları alanları. Ayrıca Okul Öncesi eğitim veren Uygulama Anaokulu yanı sıra 13 yatak kapasiteli Uygulama Oteli bulunuyor.
SAYIN VALİM
Bahsettiğim okulun velileri bana ulaştı. Bildiğiniz üzere tarihi bina ve yan bölümlerde deprem tehlikesi olduğu gerekçesiyle 2,5 yıl önce okul (Eski Ticaret Lisesine) taşınmıştı. Bu yıla kadar okulda yenileme çalışması yapılmadı. (İhale süreçlerini falan burada anlatmak istemiyorum)
Şimdi okulun apar topar Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bodrum katlarına taşınması isteniyor.
SAYIN VALİM
Yaptığım araştırmada bu okulun öğrencileri düşük dar gelirli, geçimini zor sağlayan hatta “parçalanmış ailelerin” çocukları…
Okula gidiş-gelişleri nasıl olacak? Toplu taşıma ücretleri malumunuz bu sıkıntılı dönemde zaten aileler harçlığı zor verebiliyor.
ALLAH AŞKINA YAPMAYIN
Sayın Valim yapmayın lütfen yapmayın…
Safranbolu Kanuni Ortaokulu binasında boş yer varken, Kireç Kuyusu mevkindeki Evliya Çelebi MT Anadolu Lisesine neden taşınıyor?
SAYIN VALİM
Bilgilerinize arz ederim.

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

Ahmet Karabacak ve Karabük

Sen sustuğuma bakma

DİĞER HABERLER