28 Ocak 2023 Cumartesi

Yüksek Fırınlarda neden kadın isimleri

Türkiye’de 10 adet yüksek fırın bulunur. Yüksek fırınlara üretimlerinin artması için doğurganlık özelliği nedeniyle kadın isimleri verilir.
Karabük Demir-Çelik Fabrikası’nda Fatma (1939-Türkiye’nin ilk Yüksek Fırını), Zeynep (1950) ve Ülkü (1962) olmak üzere 3 adet Yüksek Fırın vardı.
1950 yılında yapılan Zeynep yıkıldı yerine 2019’da 4 Nolu Yüksek Fırın ve ardından 2020’de 5 Nolu Yüksek Fırın devreye alındı.
Kardemir’de yeni yapılan , 4 Nolu ve 5 Nolu Yüksek Fırınlara isim verilmedi. 4 Nolu ve 5 Nolu Yüksek Fırın olarak kayıtlara geçti.
İskenderun Demir-Çelik Fabrikası’nda Cemile, Ayfer, Gönül, Dilek isimlerinde 4 adet,
Ereğli Demir-Çelik Fabrikası’nda Ayşe ve Atatürk’ün annesinin adının verildiği Zübeyde olmak üzere iki adet olmak üzere ülkemizde toplam 10 adet yüksek fırın mevcuttur.
YÜKSEK FIRIN NEDİR?
Metal cevherlerini (çoğunlukla demir cevheri) işlemekte kullanılan dikey izabe fırını.
Cevher ve yakıt fırının tavanından kesintisiz bir şekilde eklenirken, hava ise fırının alt kısmından üflenir. Bu sayede kimyasal tepkimeler maden cevherinin fırında tavanından tabanına doğru hareket ettiği bütün süre boyunca gerçekleşir. Fırındaki işlemin ürünleri fırının alt kısmında toplanan ergimiş metal ve curuf ile üst kısmından salınan baca gazıdır.

35744

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER