Atilla Karaarslan
GÜNLÜKSİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMKARABÜK HAVA KALİTESİFOTO-GALERİVİDEOŞÜKRÜ KARAARSLANKÜNYEİLETİŞİM

Gökhan Abur ve Karabük17.04.2013 - 19:08 2 - 7124


Memur bir ailenin çocuğu olarak Afyon’da dünyaya gelen Abur’un babası İzmirli, annesi ise İstanbullu.. Subay olan babasının işi nedeniyle Türkiye’nin birçok yerinde bulunmuş. İlkokula Ankara’da başlamış, Elazığ’da devam etmiş. Babasının görevinden istifa ettiği dönemde ise İstanbul’a gelmiş ve ilkokulu burada bitirmiş. Ortaokula başladığı dönemde ise babasının memuriyet hayatına geri dönmesiyle birlikte Karabük’e gitmiş. Ortaokul ve liseyi burada tamamlamış. Müzikle tanışması da bu yıllarda gerçekleşmiş...Lise çağlarında sinemayı çok seven Abur, Hollywood yapımı müzikal filmlerin çok olduğu bu dönemde tüm filmleri seyreder, kendine göre bir İngilizce’yle yorumlarmış. O dönemlerde Karabük, modern şehir olmakla birlikte  Türkiye’nin en büyük sanayi merkeziymiş. Yüzme havuzlarının, tenis kortlarının ve sosyal klüplerin olduğu bir  yermiş.“Karabük’teyken hanımların toplantılarının birinde ‘gel şarkı söyle’ dediler. Sonra İtalyanca’ya merak saldım. Orkestra kurduk ve böylece başlamış oldu müzikal yaşantım.”

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji yüksek mühendisliğini  kazanarak geldiği İstanbul’da kurdukları bu orkestrayı devam ettirmiş arkadaşlarıyla. 1975 yılında katıldığı Eurovisyon Şarkı yarışmasının ardından da aktif bir müzik dönemi yaşamış. “Sahneye çıkıp mikrofonu elime alana kadar muhakkak heyecanlanıyordum ve hiçbir zamanda bu heyecanı yitirmedim.”  İlk şarkı sözü yazarı Fikret Şeneş kendisine şöyle söylemiş: “ Sahneye çıktığın zaman şöyle bir bak izleyicilere. Muhakkak bir kişinin ilgisini çekmişsindir. Gidip ona karşı şarkı söylersen onun ilgisi diğerlerini çeker ve iyi de şarkı söylüyorsan farkına varmadan tüm salonu etki altına alabilirsin.” Bu sözleri çok doğru bulan Abur, sahne çalışmalarında hep bunu uygulamaya çalışmış. Müzisyenlerin amatör bir ruhla çalıştıkları bu dönemde gece hayatı zamanla şekil değiştirmeye başlamış. 80’li yılların ortasına kadar da plakları devam etmiş. Daha sonra bozulan sağlığı, mesleğinin ağır basması ve müziğin yozlaşmaya başlaması gibi nedenlerle müziği bırakmış. Teknik Üniversitede bir süre asistanlık yaptıktan sonra Kandilli Rasathanesine geçen ve çok uzun bir dönem burada çalışan Abur, iki sene önce derslerinin yoğunluğu nedeniyle de emekliye ayrılmış. Müziğe küstüğü dönemler olsa bile, müzik hayatından çıkmamış. “Eskilerin söylediği bir laf vardır. Sahnenin tozunu yutarsanız o çeker sizi. Benimde dönem dönem katıldığım çalışmalar oluyor. En hoşuma gidenlerden biri de1998’de Kültür Bakanlığı’nın yaptığı davetti. Cumhuriyet’in 75. Yıl kutlamaları için Deniz Arcak, Asu Maralman, Devlet Opera Balesinden arkadaşların aralarında  bulunduğu bir ekiple Mersin ve Tarsus’a gittik. Ve 29 Ekim’i Mersin Opera Binasında kutladık. Selmi Andak’ın 60. Sanat yılını kutladık AKM’de. Bu tip çalışmalara katılıyorum”

Gökhan Abur'un 1975 Eurovison Şarkı Yarışması'na katıldığı BİR GÜN KARŞILAŞIRSAK şarkısını dinlemek için TIKLAYINIZ

« 1 2


Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | gösteriliyor:

Eki

24

2015

1125
image
Her seçim öncesi mantar gibi ortaya çıkan "naylon gazeteler" yerel gazetecilerin başağrısıdır. Türkiye genelinde hemen hemen her ilde yaşanan "naylon gazete" sorunu bazı siyasetçilerin veya...
BU HABERLERİ OKUDUNUZ MU?
ÇOK OKUNANLAR
 
3Nisan.com
SON YORUMLANANLAR
avatar Mütevazilikte tavan yapmış ...
En Kral Arkadaşım HBK
avatar Abi Merhaba, Hasan abinin ...
En Kral Arkadaşım HBK
avatar Ruhun şad olsun ...
En Kral Arkadaşım HBK
avatar Kenan Evren de ...
Yanlış yerde provokasyon
avatar Sahip çıkılmayan bütün ...
Orda bir köy var uzakta: GÜNEŞLİ
 
cron