Atilla Karaarslan
GÜNLÜKSİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMKARABÜK HAVA KALİTESİFOTO-GALERİVİDEOŞÜKRÜ KARAARSLANKÜNYEİLETİŞİM
Gazozlar mercek altında

Gazozlar mercek altında09.07.2014 - 20:48 2 - 76045

Meşrubat tüketiminin arttığı Ramazan'da şok bir gelişme yaşandı. Tüketiciler Birliği, piyasadaki 10 farklı gazoz markasına ait numuneleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde inceletti. Analiz sonucunda bütün gazozlarda litre başına 1,56 ile 0,20 gram arasında değişen oranlarda alkol tespit edildi.

Tüketiciler Birliği Başkanı Avukat Bülent Deniz, gazozların 'içindekiler' bölümüne etil alkolün yazılmadığına dikkat çekerek tüketicilerin yanıltıldığını söyledi. Deniz, "Bütün gazozlarda tat ve koku verici esanslar kullanılmaktadır. Bunlar yağ cinsinden maddeler olup suda çözülmezler. Etil alkol, bu çözülmeyi sağlamak için kullanılır. Etil alkolün vazifesini propylen glycol de görebilir; ama maliyeti ikiye katladığı için tercih edilmiyor." dedi.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği alkolsüz içecekler tebliğinde, litre başına 5 gram etil alkole izin veriliyor.

Kimya mühendisi Prof. Dr. Mustafa Nutku, alternatifi olmasına rağmen gazoza keyfî olarak alkol konulduğunu söyledi.

Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Can Demir de, durumun büyük üretim teknolojisinden kaynaklandığına işaret etti.

Ürünlerin akışkanlığını hızlandırmak için alkol kullanıldığını anlatan Demir, "Normalde üretim bandında 30 saniyede 2 şişe dolum sağlanırken, alkol sayesinde bu miktar 4 şişeye çıkıyor." ifadesini kullandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Saim Yeprem ise alkolün dinen haram olduğunu ve bir damlasıyla bir şişesi arasında hiçbir fark bulunmadığını kaydetti.

Alkolsüz içeceklerin içeriğini düzenleyen bir tebliğde nasıl olur da 'litrede 5 grama kadar etil alkole izin verilmesinin anlayamadıklarını aktaran Deniz, bunun üzerine yaklaşık 7-8 ay önce bir çalışma başlattıklarını kaydetti.

Tarım Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından öncelikle TSE'nin gazozlarla ilgili 4080 nolu standardının değiştirilerek gazlı içeceklerde alkol kullanılmasına imkân tanıyan maddenin kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Deniz, "Bunun yerine gazlı içeceklerde alkol kullanılmasını yasaklayan düzenleme getirilmeli" dedi.

Gazlı içecek firmalarına da çağrı yapan Bülent deniz, içeriğin etikette eksiksiz yer alması için düzenlemeleri yeniden yapmaları gerektiğini söyledi. Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü, "Tüketicileri uyarıyoruz. İçtiğiniz gazozlarda alkol var."

Kimya mühendisi Prof. Dr. Mustafa Nutku, gazozlarda etil alkol bulunduğunu, meyvelerdeki alkolün ise bundan farklı olduğunu kaydetti. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Can Demir, ürünlerin akışkanlığını hızlandırmak için alkol kullanıldığını aktarıyor.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner de üreticinin istese de etiketin üzerinde Tarım Bakanlığı'nın iznini almadan alkol ibaresini yazamayacağını söylüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Saim Yeprem de alkollü içkinin bir damlasıyla bir şişesi arasında da haram olması bakımından hiçbir fark olmadığı sözlerine ekliyor.

'Alkol bulunması normal'

Tüketiciler Birliği'nin iddialarına gazoz üreticileri adına Meşrubatçılar Derneği cevap verdi. Dernek adına yazılı bir açıklama yapan Genel Sekreter Nizamettin Şentürk şirketlerin yönetmelikte belirtildiği gibi alkolsüz içecekler ürettiğini söyledi.

Ethanol'ün doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunduğunu belirten Şentürk, "Zira meyve ve sebzeler olgunlaştıkça oluşan fermantasyon sırasında yan ürün olarak belirli oranlarda ethanol ortaya çıkıyor.

Ayrıca, ekmek, yoğurt gibi maya içeren gıdalarda yine doğal olarak ethanol bulunur." dedi. Bütün dünyada gıda regülasyonlarında ethanolün belirli oranlarda yer almasının doğal kabul edildiğini belirten Şentürk, Tüketiciler Birliği'nin açıkladığı değerlerin çok altında olduğunu söyledi. Şentürk sözlerine şöyle devam etti: "Bir maddenin bulunmaması diye bir iddia pratikte mümkün değildir.

Her madde ile ilgili bir alt sınır kabul edilmekte ve bunun altındaki rakamlar bilimsel olarak kayda değer olmadığı için dikkate alınmamaktadır."

Yapılan tahliller sonucunda alkol bulunduğu belirtilen firmalar arasında Safranbolu'nun meşhur Bağlar Gazozu bulunmuyor.

İŞTE ALKOL TESPİT EDİLEN GAZOZLAR;

En fazla alkol Uludağ'da

Marka Alkol (*)

Uludağ 1.56

Akmina 1.28

Tansaş 1.16

Çamlıca 0.84

Fruko 0.76

Sensun 0.60

Sprite 0.56

Adese 0.48

Seven Up 0.44

Kipa 0.20

(*) Gram/litre
Yorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

avatar
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Saim Yeprem de alkollü içkinin bir damlasıyla bir şişesi arasında da haram olması bakımından hiçbir fark olmadığı sözlerine ekleMİŞ.
Kimya mühendisi Prof. Dr. Mustafa Nutku, gazozlarda etil alkol bulunduğunu, meyvelerdeki alkolün ise bundan farklı olduğunu kaydetMİŞ..
Alkolun türevine göre haram helal ayrımı yoksa.. dinen meyve yemek de haram.
Kaldı ki votka patatesten bile yapılabilir.. dolayısı ile meyveden yapılan vootka serbest mi değil mi onu deyin bana..
YA MEYVE DE HARAM OLSUN YA DA PATATES VOTKA HELAL OLSUN

17/07/2014 12:46:44
avatar
08/08/2014 12:46:58
*** ÜZÜM VE ŞARAP HİKAYESİ ***
Hz. ALi bir Hristiyana misafir oldu.Adam üzüm getirdi.
Hz. ALi üzümü yedi.Sonra üzümden yapılmış şarap getirdi.
Hz. ALi (r.a.) buyurdu ki : "Haramdır."
Hristiyan dedi ki : "Siz Müslümanlara şaşarım.Üzüm helal ,içki haram.
Halbuki bu, bundan yapılıyor.
Hz. ALi buyurdu ki : "Eşin var mı?" dedi.Adam:
Var.
Kızın var mı? dedi.Adam:
"O da var."
"İkisi de gelsin buraya."
Eşi ve Kızı gelince,Hz. Ali (r.a.) buyurdu ki :
"Bu kız bu annedendir, ama görüyorsun ki ALLAH annesini sana helal, kızını ise
haram kılmıştır."
Hristiyan dedi ki : Şehadet ederim ki ALLAH birdir ve Muhammed O'nun Resulüdür ve Sen Onun haLifesi sin.Elinden öpüp müslümanlığını ilan etti....
Selam ve dua ile hayırlı akşamlar dilerim..
avatar
Ekim 2006 d yayınlanmış bir haber olarak karşıma çıktı. BAYAT mı bu söylenti.! Kaynağı nedir paylaşır mısınız.?
12/07/2014 09:55:47
avatar
Gazozla kafayı bulanlar ayak yapmıyorlarmış desenize :)
11/07/2014 10:03:27
avatar
Ey bilim sen nelere kadirsin.İsteyince nasılda buluyor.
10/07/2014 19:55:42
Toplam: 4 | gösteriliyor: 1 - 4

Mar

29

2020

579
image
Dünyanın her yerinde COVID-19 ile ölüm kalım mücadelesi veriliyor. Çin'de başlayan salgında en çok gereksinim malzemesi tıbbi maske ve eldiven oldu. Çin tıbbi maske yetiştiremedi çaresiz...
BU HABERLERİ OKUDUNUZ MU?
ÇOK OKUNANLAR
 
3Nisan.com
SON YORUMLANANLAR
avatar 3-4 Gündür vakaya ...
Karabük'te Korona Vaka Sayısı -Temmuz- (Güncel Bilgi)
avatar Teşekkür ederiz emeğine ...
Karabük'te doktorlar hastaneye cihaz hediye etti
avatar Sanırım en özverili ...
Karabük'te doktorlar hastaneye cihaz hediye etti
avatar Aman abi hora ...
Karabük'te COVID-19 artışı 2. Dalgayı getiriyor
avatar Bu yazi Serdar ...
Uyan baba uyan!
 
cron