Atilla Karaarslan
GÜNLÜKSİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMKARABÜK HAVA KALİTESİFOTO-GALERİVİDEOŞÜKRÜ KARAARSLANKÜNYEİLETİŞİM
Semmelweis Refleksi

Semmelweis Refleksi01.04.2020 - 11:29 2 - 428

1800'lü yılların ortalarıydı. Avusturya Genel Hastanesinin doğum servisinde anneler bilinmeyen bir sebepten dolayı ölmeye başladılar.

Ölüm oranları %35'lere varınca araştırılmaya başlandı fakat bir türlü ölümlerin sebebini bulamıyorlardı. Dışarıda ebelerin yaptırdığı doğumlarda ölüm oranı %1'di. Artık anneler doktorlara güvenmiyorlar hatta bu ölümlere sebep olan hastalığa "doktor salgını" diyorlardı.

Macar doktor Ignaz Semmelweis, Viyana’daki doğumhanede görevli doktorlardan biriydi. Uzun ve titiz bir araştırma yapmaya karar verdi. Bütün ölümleri titizlikle inceliyor, notlar alıyordu. Hummadan hayatını kaybeden bir meslektaşını incelemeye aldı. Ölen doktor kısa bir süre önce hummalı bir kadına otopsi yapmış, bu sırada elini kestirmişti. Kendisi hummayı bu şekilde kapmıştı. Daha sonra bu doktor hummalı iken doğumlara girmiş, o doğumlardaki anneler de hayatını kaybetmişti. Ignaz Semmelweis ölümlerin sebebini bulmuştu; Lohusa Humması... Çözümünü doktor arkadaşlarına anlattı. Bütün doktorlara doğumdan önce ellerini sabunlu su ile yıkamalarını tavsiye etti. Doğum sırasında kullandıkları gereçleri klorin ve kireç yağından yaptığı solüsyona yatırdı. Ölümler hızla azalmaya başladı. Bir süre sonra  neredeyse bitmişti. Başarmıştı.

Bir tez hazırladı. Teorisini Viyana Tıp Cemiyetine sundu. Meslektaşları onu delilikle suçladılar. Çok ağır hakaretler eşliğinde cemiyetin huzurundan kovdular. Ölümün sebebi doktorlar olamazdı.

Semmelweis’in bulgularını tıbbi yayınlarda yayımlamasına izin vermediler.

Ölüm oranlarının düşmesine rağmen Viyana Hastanesi eski usül doğumlara  devam etti. Ölümler yine artmıştı. Semmelweis bu durumu bir türlü kabullenemedi ve istifa etti.

Memleketi Macaristan'a döndü.Peşte’de bir doğumhanede işe başladı ve orada da ölüm oranının azalmasını sağladı. Tıpta el yıkamanın ve dezenfektenin önemi üzerine konuşmalar yapıyordu fakat meslektaşlarına bir türlü kabul ettiremiyordu. Herkes onun bir deli olduğunu düşünüyordu. Sinir krizleri geçirmeye başladı. Deli diye akıl hastanesine kapattılar. Akıl hastanesinin bekçileri 14 gün boyunca dövdüler. Vücüdu daha fazla dayanamadı. 47 yaşında hayata gözlerini yumduğu gün ölüm nedenine "kangren" yazdılar. Cenazesine 10 kişi katıldı.

Aradan 20 yıl geçti. Fransız bilim insanı Louis Pasteur, Semmelweis’in tezinde yazdıkları sayesinde "mikrop teorisi"ni ortaya attı. Tıp dünyası Semmelweis'in yazdıklarını büyük bir övgüyle kabul etti. Doğduğu ev müze yapıldı. Macaristan'da hastanelere, doğumhanelere, sağlık merkezlerine onun adı verildi.

Bir şeyi araştırmadan, anlamadan, dinlemeden hemen reddetmeye "Semmelweis Refleksi" adı verildi.

Korona günlerinde ellerimizi yıkamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Evde kalmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Her şey düzelecek. Bu günler kötü birer anı olarak kalacak. Semmelweis'e saygı ile...

- Bekir YıldızYorum gönder

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

YORUMLAR

Toplam: | gösteriliyor:

Arl

21

2015

2728
image
Bugün Benay Güleç’in babası işyerime geldi. Benay hâlâ Ankara Ulus Devlet Hastanesinde bilinci kapalı olarak yaşama tutunmaya çalışıyor.Baba Ahmet Güleç ile bir röportaj yaptım. Benay’ın...
BU HABERLERİ OKUDUNUZ MU?
ÇOK OKUNANLAR
 
3Nisan.com
SON YORUMLANANLAR
avatar Dünya böyle güzel ...
COVID-19 hastasının 'canı istedi' diye evinde yemek pişiren hemşire
avatar 3-4 Gündür vakaya ...
Karabük'te Korona Vaka Sayısı -Temmuz- (Güncel Bilgi)
avatar Teşekkür ederiz emeğine ...
Karabük'te doktorlar hastaneye cihaz hediye etti
avatar Sanırım en özverili ...
Karabük'te doktorlar hastaneye cihaz hediye etti
avatar Aman abi hora ...
Karabük'te COVID-19 artışı 2. Dalgayı getiriyor
 
cron