6 Aralık 2022 Salı

Anıtlaşan Şiir ve Safranbolu

Dünya savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Destanı ile ilgili çok şiir vardır ama en dokunaklı, en ünlüsünün ve “Anıtlaşan Şiirin” bir Safranbolulu tarafından yazıldığını biliyor musunuz?

Çanakkale Savaşları sırasında 3 bin askerden oluşan İngiliz kuvvetini durduran Ezineli Yahya Çavuş‘un kahramanlık destanı üzerine Safranbolulu Nail Memik bir şiir yazmış ve o şiir tarihe mal olmuştur.

EZİNELİ YAHYA ÇAVUŞ
İşgal güçlerinin 25 Nisan 1915 sabahı 5 ayrı noktaya çıkarma yapmaya başlamasının ardından bunlardan biri olan Ertuğrul Koyu’nda göğüs göğüse yaşanan muharebede, 10. Bölük Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Bey’in ağır yaralanması ve savaş dışı kalması ile bölüğün en kıdemli erbaşı olan Yahya Çavuş komutayı eline aldı. Tecrübesini ortaya koyan Yahya Çavuş, bölüğüne gösterdiği hedefin ateş altına alınmasını emretti. Yahya Çavuş komutasındaki Türk askeri, işgal güçlerine ağır kayıplar verdirdi ve çıkarmanın başarısız olmasını sağladı.

Ertuğrul Koyu Harekâtı’nın ikinci günü Yahya Çavuş bacağından yara almasına rağmen hayatta kalarak geri çekilmeyi başardı ve Kirte köyü yakınındaki 26. Alay Karargâhı’na ulaştı. Tedavisinin ardından yeniden muharebe alanın dönen Yahya Çavuş, 4 Haziran 1915’te yapılan 3. Kirte Muharebeleri’nde süngü taarruzu esnasında ağır bir yara alıp hastaneye kaldırılmasının ertesi günü şehit oldu. Ertuğrul Koyu’ndaki harekâtta şehit olan askerler anısına bu bölgeye sonraki yıllarda bir şehitlik yapılarak Yahya Çavuş’un adı verildi.

Yahya Çavuş Anıtı’nın üzerinde yazılı dörtlüğü ile tarihe mal olmuş Nail Memik’in ünlü şiiri;
YAHYA ÇAVUŞ İÇİN
“Bir kahraman takım ve Yahya Çavuş’tular,
Tam üç alayla burada, gönülden vuruştular,
Düşman tümen sanırdı, bu şahlanmış erleri,
Allah’ı arzu ettiler, akşama kavuştular”

NAİL MEMİK KİMDİR?

http://www.3nisan.com/kimdir/4266-nail-memik-kimdir.html

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER