26 Eylül 2022 Pazartesi

Devrimci ve Ülkücü Arkadaşlığı

Karabük Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mehmet Üstündağ kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Karabük Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Şahin Karataş arkadaşı Mehmet Üstündağ için yazdı.

İki yıl önce Millet İttifakı bizi bir araya getirdi, o Devrimciliğinden ödün vermeyen iyi bir CHP’li, eğitmen, öğretmen, Okul müdürü, Dershane müdürlükleri yapmış, adam gibi adam, özü sözü bir, mert, yiğit, Cumhuriyetçi, Atatürkçü yiğit bir insandı, bense ömrünü Türk İslam Ülküsü yolunda yaşamış, yaşamaya çalışan Ülkücü biriydim. Bu kadar mı olur, insanlar bu kadar mı kaynaşır, anlaşır, birbirine güvenir, inanır, biz Yoldaş ve Ülküdaşlık olarak adeta bir nevi ruh ikizi gibiydik. Belediye seçimlerinde cadde, cadde, sokak sokak birlikte dolaştık, toplantılarda halka hitap ettik konuştuk, bireylere gitsek, birilerini görsek “Mehmet hocam” sevgisiyle, saygısıyla, güveniyle, itimadıyla karşılaştık. Merhumu tanımamdan bugüne kadar 2 yıl dahi olmadığı halde merhum Mehmet beyle sanki 20 yıl öncesinde tanışıyor gibiydik. O bir Ülkücünün tüm özelliklerini taşıyan, imanı bütün, milli ve manevi değerlerine bağlı mükemmel bir insan, bir dost, arkadaş, yoldaş ve kardeşti, merhum benim de kardeşim, yoldaşım, ülküdaşımdı. Sırtımı dayayabileceğim kadar, ona her konuda güveneceğim kadar, sırrımı paylaşacağım kadar güvenilir bir değerdi, öyle bir değerdi ki, egosu olmayan, insanlara tepeden bakmayan, hor ve hakir görmeyen, emekçi, devrimci biri olduğu kadar, Ülkücü biriydi. Hem devrimci hem ülkücü olunur mu derseniz benim gözümde olur, merhum Mehmet Üstündağ her iki özelliği şahsında taşıyan müstesna biriydi.
Bir konuda sözleşmiş ve bir karar vermişseniz, Mehmet Üstündağ kesinlikle verdiği söze uyar, sözünde durur, adam ve arkadaşını satmazdı. Dünyada, dünyalıkta gözü yoktu, makam, mevki, mal, mülk onun gözünde bir hiçti, bir tek amacı CHP’li partililerin, İYİ partili ve tüm Karabüklülerin kendisine layık gördüğü Belediye meclis üyeliğini alnının akı ile tamamlamaktı. Bazen ülkenin ve Karabük’ün meseleleri konusunda saatlerce sohbetler eder, gelecek için fikir telakkisinde bulunuyorduk.
Siyasetin acımasızlığı, adaletsizliği, Karabük’ün genel yapısı ve insanların, hangi partide olursa olsun “Türk vatanının ve milletinin bölünmezliği konusunda,
Adalet, hak, hukuk, barış ve kardeşlik,
Cumhuriyet, Türk, Türklük, Atatürk”
konularında mutlaka taraf olmalarını ister,
Ülkemizin ve Türk milletinin içinde bulunduğu durumda üzüntü duyar, Türk halkının çok daha müreffeh, kalkınmış, milli gelirden hak ettiği payı alan, mutlu insanların yaşadığı bir ülke olmasını, bunun içinde katı partililiklerin bir kenara bırakılarak, memleket ve millet, Karabük sevdalılarının seçilerek işbaşına getirilmesini arzu ederdi.
Devamlı okuyan, araştıran, ilme doymayan bir değerdi. 6 Ocak’ta yapılan Belediye Meclisi toplantısında Denetim komisyonu üyeliğine seçilmişti. Toplantıdan çıktığımızda “İlla seni evine bırakacağım” diye ısrar etti. Ben yürüyerek giderim dedimse de beni dinlemedi, beni Karabük Mahallesine eve kadar getirdi, Allah söyletmiş demek ki “Yoldaş çok teşekkür ederim, hakkını helal et” sözleri çıkmıştı ağzımdan, bir nevi helalleşmiştik, bu son görüşmemiz ve konuşmamızmış, bilemedim, ona doya doya sarılıp vedalaşamadım.
Allah mekânını cennet eylesin, başta ailesinin, sevenlerinin, CHP’li, İYİ Partili gönül dostlarının, tüm Karabüklülerin başı sağ olsun.
Güle güle git YOLDAŞIM biz senden razıydık, hoşnuttuk, ALLAH’da razı ve hoşnut olsun.
Ruhu için el fatiha.

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER