7 C
Karabük
11 Nisan 2021 Pazar
Blog

Müjde! Karabük Onkoloji Hastanesi

0

Sosyal medya hesabımda #KarabükOnkolojiHastanesi istiyor etiketi (tag) açmıştım. Bugün aldığım habere göre Karabük’e Onkoloji Hastanesi yapımı için girişimler başladı.

Aslında Karabüklüler Karabük Devlet Hastanesi yapılmasını istiyordu ama Karabük’te son yıllarda yaşanan kanser vakasındaki artış nedeniyle #KarabükOnkolojiHastanesi istiyor şeklinde bir kamuoyu oluşturmaya çalışmıştım.

Sosyal medyada yüzlerce kişinin paylaşımı sonunda yetkililer bu gerçeği dikkate alarak Karabük’e Onkoloji Hastanesi yapılması için girişimlerde bulunmaya başladı.

Karabük Onkoloji Hastanesi ile ilgili ayrıntılı açıklamaların yarın yapılacağını öğrendim.

Hayırlı olsun Karabük!..
Kanser hastalığına yakalanan Karabüklülere acil şifalar dilerim.

Sağlıkla kalın…

Karanlık Profesör Ne Oldu?

0

Karabük İl Emniyet Müdürlüğünce 2016 yılında yapılan FETÖ operasyonlarında Karabük Üniversitesi’nde görevli akademisyenler gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında 3 yabancı uyruklu akademisyen vardı.

ABD doğumlu Prof. Dr. Clyde Revere Forsberg’de gözaltına alınanlar arasındaydı. Forsberg gözaltı sonrası tutuklanarak cezaevine konuldu ve 4 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Prof. Dr. Clyde Forsberg Karabük Üniversitesi’nden Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 4 Eylül 2016’da ihraç edildi.

CIA Ajanı olduğu iddia edilen Clyde Forsberg’in kısa sürede Karabük’ten ayrıldığı ve yurt dışına kaçtığı öğrenildi.

FETÖ’nün güçlü olduğu Kırgızistan’a kaçtığı belirlenen Forsberg’in ABD kaynaklı haber siteleri tarafından 27 Şubat 2021’de öldüğü açıklandı.

Karanlık profesörün nerede ve neden öldüğü hakkında bilgi verilmediği dikkat çekti.

ABD doğumlu Prof. Dr. Clyde Revere Forsberg 2014 yılında Karabük Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünde göreve başlamıştı.

NOT: Clyde Forsberg 3Nisan.com sitesinde haber yaptığım için Kırgızistan’dan gönderdiği e-posta ile beni tehdit etmişti.
HABERİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ

Vali, Karabük’te vaka artışının nedenini açıkladı

0

Karabük Valisi Fuat Gürel beraberindeki heyet ile birlikte restoran ve kafe gibi iş yerlerinde denetim yaptı.

Denetim yapılırken ben de oradaydım, Vali Gürel’e artışın nedenini sordum.

“VAKA SAYISININ ARTIŞ NEDENİ ŞEHİR DIŞINDAN GELENLER”
Kentteki vaka sayısındaki artış nedeninin şehir dışından gelenlerle bir arada bulunmaktan dolayı kaynaklandığını ifade eden Gürel, “Herkes sürece katkıda bulunmaya çalışıyor. Ancak buna rağmen vaka sayılarında artış var. Bunun sebebinin özellikle şehir dışından gelen eş, dost, akraba, kimle geliyorsa bunların ev ortamlarında ve kapalı mekanlarda bir araya gelmekten kaynaklı bulaşmalar olduğunu görüyoruz. Onun için hemşerilerimizden 1 Haziran’a kadar İstanbul’dan, Ankara’dan ve başka şehirlerden şehrimize gelecek kişilerin bir müddet gelmemelerini sağlayabilirsek bu süreci daha rahat geçirmiş olacağız” diye konuştu.

Fotoğraf: Twitter

TEMA Karabük Safranbolu’da faaliyetlerine başladı

0

Gücünü Türkiye’nin dört bir yanındaki gönüllülerinden alan TEMA Vakfı, Karabük Safranbolu İlçesinde de çalışmalarına başladı. Safranbolu’nun İlçe Sorumlusu olarak göreve başlayan Dilek Atmalı Şengül TEMA Vakfı’nı temsil etmekten büyük bir gurur duyduğunu belirterek; “Bugün ülke genelinde 900 bini aşkın gönüllüsü bulunan TEMA Vakfı’nı ilçemizde temsil etmek benim için büyük bir mutluluk. Bu büyük sorumluluk ile ilçemizin, başta toprak olmak üzere tüm doğal varlıklarının korunmasına dair bilinci geliştirmek üzere gönüllü ekibimle birlikte var gücümüzle çalışacağız. İl Temsilciliği ekibimizi destekleyerek, onlarla birlikte çalışmalarımızı daha güçlü sürdüreceğiz. Bu kapsamda öncelikle, Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA, Lise TEMA, Genç TEMA ve Mezun TEMA gruplarını oluşturarak gönüllü sayımızı artırmayı ve ilçemize doğa ve çevre konusunda en üst düzeyde katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarımızı gerçekleştirmek için her zaman daha çok gönüllüye ihtiyacımız var. Bu sebeple kalbi doğa için atan herkesi TEMA Vakfı gönüllüsü olmaya çağırıyoruz” dedi.

TEMA Vakfı Karabük Safranbolu İlçe Sorumluluğu ekibi, yaşanabilir bir gelecek için kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları yürütmek; verimli tarım topraklarının, su varlıklarının, mera ve orman alanlarının korunmasını sağlamak için çalışacak. Ekolojik okuryazar bireylerin yetişmesi için okullar ve gönüllü öğretmenlerle işbirliği gerçekleştirerek TEMA Vakfı’nın ücretsiz doğa eğitimlerini toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştıracak.

Karabük’te çalışan kadın sayısı düştü

0

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Aralık 2020 İstihdam İzleme Raporu’na göre, aralık ayında sigortalı çalışan sayısı, yıllık olarak yüzde 4.4 artarak, 21.1 milyon oldu. 2020 yılında kadın çalışan sayısı iki ilde düştü. Bunlar Karabük ve Hakkâri oldu.


Sigortalı ücretli çalışanların artışı yüzde 6.2 olurken, esnaf sayısında yüzde 0.8 artış oldu, çiftçi siyasında ise yüzde 8.9 düşüş görüldü. Alt sektörlerde insan sağlığı hizmetleri 262 bin ile çalışan sayısını en çok artıran sektör oldu. Bu sektörü 258 bin artışla bina inşaatı ve 53 bin artışla kamu yönetimi ve savunma, zorunlu sosyal güvenlik sektörleri izledi.

Aralık 2020 itibariyle, yıllık, oransal olarak, istihdamı en çok düşen sektör bilgi hizmet faaliyetleri oldu. Bu sektördeki sigortalı ücretli çalışan sayısında yüzde 56.5 düzeyinde düşüş oldu. Bu sektörü, yüzde 52.7’lik küçülmeyle ev içi çalışanların faaliyetleri izledi. Sanat ve eğlence sektöründe de yüzde 16.2’lik istihdam daralması oldu. Ortalama günlük kazançlar açısından ise en yüksek artış, istihdamı en çok daralan ‘bilgi hizmet faaliyetlerinde’ oldu. Bilgi hizmet faaliyetlerinde ortalama günlük kazançlar yüzde 76.4 artarken, kumar ve müşterek bahis faaliyetlerinde günlük kazanç yüzde 39.2 arttı. Spor, eğlence ve dinlence faaliyetlerinde de, ortalama günlük kazançlar yüzde 36.4 arttı.

BİNGÖL’DE KADIN İSTİHDAMI YÜKSELDİ

2020 yılında kadın çalışan sayısı iki ilde düştü. Bunlar Karabük ve Hakkâri oldu. Sayı olarak bakıldığında ise, kadın istihdamında artış görülen illerin başında 46 binlik artışla İstanbul geldi. İstanbul’u 15 binlik artışla İzmir ve Kocaeli ve 9 binlik artışla Bursa ve Ankara izledi. Oransal olarak ise, 2020 yılında, kadın istihdamını en çok artıran il Bingöl oldu. Bingöl’de kadın istihdamı yıllık yüzde 18.5, Mardin’de yüzde 15.6, Batman’da yüzde 14.2 arttı. Kırıkkale’de de yüzde 13.3 oranında artış oldu.

Lahit haberi tamamen gerçek dışı

0

Safranbolu Belediye Başkanı Köse: “Kaçırıldığı iddia edilen tarihi eserle alakalı haberler gerçek dışıdır” dedi.
Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, ilçe şehir mezarlığında izinsiz kazı yapıldığı ve lahit bulunduğu iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu açıkladı.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde şehir mezarlığında izinsiz kazı yapıldığı ve lahit bulunduğu iddiaları üzerine Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse açıklama yaptı.
Köse, yerel yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada şehir mezarlığından çıktığı ve kaçırıldığı iddia edilen tarihi eserle (lahit) alakalı haberlerin tamamen gerçek dışı olduğunu söyledi. Görevlerinin bir bölümünü gerçek dışı olan iddiaların düzeltilmesiyle uğraşmaktan memnun olmadıklarını belirten Başkan Köse,
“Bir kez daha belirtmekte fayda görüyoruz. Bir firma yetkilisinin tarihi eser kaçakçılığı yaptığı, bu eylemini itiraf ettiği ve belediye başkan yardımcımız ve diğer belediye yetkililerinin bu duruma sessiz kaldığı şeklindeki haber gerçek dışı, mantık dışı, maksatlı ve üzücüdür” diye konuştu.

Haber / KarabukMedya.com

Karabük’ün gidişatı

0

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalara göre vakalarda Karabük’te yoğun artış gözleniyor. Karabük’te yetkililer ayrıntılı açıklama yapmazken Sağlık Bakanlığı verilerine göre işte son durum;

Grafik @zekib Twitter sayfasından alınmıştır…

Sağlık Bakanlığı’nın 18 Mart gününe ilişkin paylaştığı koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 184 bin 452 yeni testten 20 bin 49’u pozitif çıktı. İstanbul’da çekilen fotoğraflara rağmen ve artan vaka sayılarına karşılık hükümetin önlem almaması ise “sürü bağışıklığına mı geçtik” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Hasta sayısı 902, iyileşen sayısı 18 bin 615 olarak açıklandı. Virüs nedeniyle 81 kişi daha yaşamını yitirirken toplam can kaybı 29 bin 777’ye yükseldi.

Salgın boyunca yapılan toplam test sayısı 35 milyon 787 bin 480, toplam vaka sayısı 2 milyon 950 bin 603, iyileşen toplam hasta sayısı ise 2 milyon 770 bin 638’e ulaştı. Dün açıklanan günlük vaka sayısı 18 bin 912 iken, bugün sayı 1137 artarak 20 bin 49’a yükseldi.

Ağır hasta sayısı ise 1503 olarak tespit edildi.

İşte o tablo:

İSTİKLAL’DE KORKUTAN FOTOĞRAF

Koronavirüs vaka sayısı 19 bine dayanmışken Taksim İstiklal Caddesi’nin tıklım tıklım olması dikkat çekti.

Koronavirüs vaka sayılarının son günlerde artması ile birlikte 3’üncü dalga paniği yaşanırken Taksim İstiklal Caddesi’nde adeta ziyaretçi patlaması yaşanıyor. Adeta pandemi öncesine dönen İstiklal Caddesi’nde yaşanan kalabalık görenlere pes dedirtti. İğne atsan yere düşmeyecek hale gelen caddede çeşitli önlemler alınmasına rağmen vatandaşlar, kurallara aldırış etmiyor.

İşte o fotoğraf:

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI NEDİR

Sürü bağışıklığı, bir popülasyonun yeterli bir yüzdesinin aşılama veya önceki enfeksiyonlar yoluyla bir enfeksiyona karşı bağışık hale geldiğinde bazı hastalıklarda ortaya çıkabilen ve böylece bağışıklığı olmayan bireyler için enfeksiyon olasılığını azaltan bulaşıcı hastalıklardan dolaylı bir koruma şeklidir.

Karabük ‘Mavi’ olmuştu aman ‘Kırmızı’ olmasın

0

Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı geçen hafta sosyal medya hesabında şu açıklamayı yapmıştı;
“2 hafta önce (15-21 Şubat tarihleri arası) yüz binde 16,83 oranla “düşük riskli iller” grubunda (mavi ile gösterilen iller arasında) yer alıyorduk ve en az vaka görülen 10 ilden biriydik. Geçtiğimiz hafta yüz binde 25,80’lik oranla orta riskli iller grubunda (sarı) yer aldık ve düşük riskli illerle birlikte kısıtlamaların en fazla kaldırıldığı illerden biri olduk. Sağlık Bakanlığımızın bugün açıkladığı verilere göre hala orta riskli iller arasında yer alıyoruz. Ancak vaka görülme oranımız yüz binde 41,46’ya yükseldi. Bu yükseliş devam ederse önümüzdeki hafta sonu yüksek riskli iller (turuncu) arasında yer alabilir ve tekrar eski kısıtlamalara dönebiliriz. Daha önce günlük vaka sayılarını tek haneli rakamlara kadar indiren ve en iyi 10 il arasına giren bizleriz. Biraz daha dikkatli, tedbirli ve sabırlı olursak yine başarabiliriz. Her şey bizim elimizde…”

Bu açıklama fazla ciddiye, dikkate alınmadı.

Oysa Sarı bir gerçeği açıklamıştı, doğruydu KARABÜK MAVİ olmuştu.

Twitter’da gönüllü grafikerler var hepsi mesleğinde uzman kişiler, sürekli onları takip ediyorum örneğin @GucluYaman Sağlık Bakanlığının açıkladığı verileri anında renkli haritalara, grafiklere dönüştürüyorlar. İşte onlardan biri;

Bu harita yayınlandığında inanamamıştım ama gerçekti…

Karabük Valisi bu verilerin açıklamasından sonra Karabük’te vaka sayısının birden arttığını söyledi.

Vali Fuat Gürel’in dediği gibi Karabük 20-26 Şubat tarihlerinde TURUNCU oldu
27 Şubat 5 Mart tarihinde tekrar SARI olduk…

Karabük Valisi Fuat Gürel ile geçen çarşıda karşılaşmıştık ve sorular yöneltmiştim. Sonraki yazımda bu konuya değineceğim…

Son sözüm aman n’olur dikkat edin kendinize
KARABÜK MAVİ OLMUŞTU AMAN KIRMIZI OLMASIN

Bana yazma diyorlar

0

Gazeteciyim, nasıl yazmam…
Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenin ve “sesini duyuramayanların” sesi olmakla yükümlüdür.
*
Gazeteci; halkın bilgi edinme hakkı uyarınca, haber alma, yorum yapma ve eleştirme özgürlüğünü kullanırken kendi açısından sonuçları ne olursa olsun, gerçekleri çarpıtmadan aktarmak zorundadır.
*
Gazeteci; tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir.
*
Gazeteci, ilettiği haber ve bilginin sorumluluğunu üstlenir.
Gazeteci; bilgiyi yok edemez, görmezlikten gelemez, metinler ve belgeleri değiştiremez.
*
Yukarıdaki satırları neden yazdım,
Bugün Karabük Emniyet Müdürlüğünden görevli komiser telefonla aradı ve “bir” ifadem için savcılığa davet edildiğimi belirtti.
Savcılığa gittim ifademi verdim, savcı bey tutuklanmak üzere mahkemeye sevk etti.
Mahkemede bu sosyal medya hesabımdaki son 2 gün içinde yaptığım paylaşımları neden yazdığımı tek tek anlattım.
Savunmamı yaptım!
Mahkeme serbest bıraktı.
*
Arkadaşlar, dostlar, değerli büyüklerim siz hiç endişe etmeyin 1981 yılında başladığım gazetecilik mesleğimde gazete dağıtıcılığı da, gazete imtiyaz sahipliği de yaptım.
16 yıl aralıksız Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığım ardından meslektaşlarım sağ olsun var olsunlar; Karabük Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanlığına layık gördüler.
Şimdiye kadar asla sizlerin güveninizi sarsmadım.
Asla yalan haber yazmadım
Asla haksızlık karşısında susmadım…
Her zaman halkı aydınlatmak, doğru bilgi vermek için uğrunda çok bedeller ödedim.
Endişeye gerek yok, yandaş olup kalemimi asla satmam…
Çocuklarımıza güzel bir Karabük bırakmak için
Yazmaya devam!

19 Mart 2020
Karabük

Kafası karışanlar için normalleşme tablosu

0

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı risk haritasının ardından pek çok vatandaş, yaşadığı illerde nasıl bir normalleşme adımı uygulanacağı konusunda kafa karışıklığı yaşadı. Soru işaretlerini gidermek için süreci anlatan bir tablo hazırladık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar toplantısının ardından merakla beklenen, ‘kademeli normalleşme’ kararlarını açıkladı. Erdoğan açıklamasında, “Hafta sonu kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21 ile sabah 5 arasındaki sokağa çıkma sürecek. İlkokullardaki 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı üzerinden risk haritasını paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da “İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz” açıklamasından bulundu.

Bu açıklamaların ardından vatandaşların yaşadıkları kentlerde alınan normalleşme kararlarının nasıl uygulanacağı konusunda kafası karıştı. Soru işaretlerini gidermek için süreci anlatan bir tablo hazırlandı. Haritada düşük, orta ve yüksek riskli iller yer alırken, hazırladığımız tabloda da normalleşmenin haritaya göre nasıl uygulanacağı bilgileri detaylandırıldı.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır.

ORTA RİSKLİ İLLER

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.