20.4 C
Karabük
13 Haziran Perşembe 2024

Yetkisizlik süresi, zamsızlık süresi olamaz!

Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül düzenlediği basın toplantısında Toplu İş Sözleşme süreci konusunda bilgi aktardı. Gül, sürecin iyi geçtiğini belirtirken “Edilen kar, verilen zam oranını yakalamak istiyoruz. Emeğin karşılığını almak istiyoruz, tıkanma beklemiyoruz” dedi

Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül basın toplantısı düzenleyerek Toplu sözleşme süreci hakkında bilgi verdi, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sözleşme görüşmelerinin olumlu geçtiğini belirten Gül, öncelikle temsilci seçimleri hakkında bilgi aktardı. Kardemir’de bir ilkin gerçekleştiğinin altını çizen Gül, tabanın söz ve karar sahibi olduğu, bir seçim sürecinin yaşandığını belirterek “ temsil gücü yüksek, yüzde 90 katılımın olduğu, demokratik bir seçim gerçekleşti. Seçilen temsilci arkadaşlarımız toplantı yaptık ve işçiye hizmetle mükellef olduklarını söyledik. Tabanın ve söz ve karar sahibi olduğu, demokratik bir seçim gerçekleşti. Biz bu seçimi yapacağımızda Kardemir işçisinin hazır olmadğını söylediler. Gördük ki işçi dünden hazırmış. İşçimiz büyük bir olgunluk içinde süreci götürdü. Ben seçilen ve seçime girme cesareti gösteren tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu seçimin kaybedeni yoktur. Kazanın işçidir, Kardemir’dir. Bir daha ki seçimlere diğer arkadaşlarımızı da dahil ederek, çelik bir yapı oluşturacağız. Bu süreç böyle devam edecek. Geri adım atmayacğız” dedi

            ÇELİK İŞ DOĞDUĞU YERDE GÜÇLENECEK

Çelik İş Sendikasının doğduğu yerde yeniden güçleneceğini belirten Gül “ Anadolu’da biz söz vardır, yiğit düştüğü yerde ayağa kalkar. Çelik İş’te doğduğu yerde daha da güçlenecek. Karabük’te düştüysek, Karabük’te kalkacağız” dedi

En iyi sözleşmeyi yapmayı hedefliyoruz diyen Gül “ en iyi sözleşmeyi Kardemir’de yapmak istiyoruz. Kardemir’i yönetenler buna mahkum. Kardemir yönetiminin de bu sözleşmeyi iyi bir şekilde bitirmeye ihtiyaç duyduğunu hissediyorum.

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında tekliflerini verdik, revize edilebilir, her sözleşme böyle başlar, sonra reel teklifler bulunur diyen Gül “KARDEMİR yönetimi geçmişe dönük 2 yıl için, ilk yıl yüzde 6 ve ikinci yıl yüzde 8.5 olarak bunu verdik geri almayalım zam olarak dursun dedi. Bu bir görüştür, düşüncedir saygı duymak lazım. Bu süreçte KARDEMİR’de endüstriyel anlamda ettiği kar’a bakıyorum. Bizim sendikal anlayışımızda bu yıl enflasyon yüzde 8, bizde bunu istiyoruz olamaz. O firmanın, fabrikanın bir çizelgesi vardır. Zarar ediyorsa buna göre hareket edilir. KARDEMİR kar etmektedir. Görüşmelerde bunlar göz önünde elbette bulundurulacaktır. Masaya yumruğunu ne kadar sert vurmakla alakalı sendikacılık bitmiştir. ‘Ne kadar sert vurursam istediğimi alırım’ dönemi yok artık. Artık bilgi sendikacılığı başlamıştır. Ne kadar bilgin varsa masada onu konuşabilirsin. KARDEMİR zarar etseydi, bizde zam isteseydik kimseye, başta basına bunu anlatamazdık. KARDEMİR 2012 yılının son çeyreğinde kar açıklamıştır. Bu kardan çalışanlarda bir pay istemektedir. Bu doğrultuda çalışıyoruz. KARDEMİR’in verebileceği en yüksek rakamı alacağız bundan kimsenin şüphesi olmasın. Geçmiş dönemde zarar edilmiş olsaydı verdiği zammı kabul eder teşekkür ederiz. KARDEMİR iyi yönetiliyor ve işçi iyi çalışıyor. Bu kar tablosundan övünç çıkarmamız lazım. 6 ve 8 bize yetmez. Bunun üzerinde çalışan işçi ve daha iyi yönetim var. Biz bu zammı almazsak KARDEMİR yönetimine de haksızlık yaparız. KARDEMİR teklifini yukarıya çekmelidir. Bizimde bir çalışma sistemimiz var. Tecrübelerimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz. Bir stratejimiz var. Bu sözleşmede tecrübemizi sonuna kadar kullanacağız ve iyi bir sözleşme olacak. Kısa sürede bitmesini istiyoruz. Bu da 1 aylık bir süredir. KARDMİR bir dünya şirketidir” dedi.

Karabük’te geçmişte sendikal süreçte yaşananlar ülke gündemine kötü düştüğünü ve artık sosyal barışın zamanının geldiğini belirten Gül, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:
“Bu toplu sözleşmeden tüm KARDEMİR işçisi faydalanacaktır. Ayrım asla yapılmayacak. Ötelemek bir işçi sendikasına yakışmaz. Küskünlük ve dargınlık bitecek. Karabük’te huzur olacak. Artık o işçilerde zaten yetkiyi aldığımızda oradan istifa edip geldiler bize. Zaten sendikamızın üyeleri, ayrım olmayacak. Fabrikada kapsam içi dışı herkes bu toplu sözleşmeden yararlanacak. Görüşmeler devam ediyor. Asla grev sözcüğü bu günlerde benim ağzımdan çıkmaz. Çünkü hala görüşmeler devam ediyor, masadan kalkmadık.”

Gül, son olarak Türkiye’de diğer Demir Çelik Sektöründe çalışanlar ile karşılaştırıldığında Kardemir işçisinin ücretinin yüzde kaç geride olduğuna dair soruyu ise “ İsdemir ve Erdemir’le karşılaştırdığınızda düşük, değerleri ile bir Çolakoğlu vb karşılaştırıldığında ise yüksek diyebiliriz. Ama Kardemir Dünya şirketi, vizyonu olan bir fabrika. Bu yönüyle işçi ücretleri düşük” dedi.

 

Haber/Fotoğraf: Karabük Haber Gazetesi

 

1835

Facebook Yorumları

Son Haberler