10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Safranbolu'da üzüm güzeli seçilecek

Safranbolu İlçe Tarım Müdürü Çetin Ayvalık, Bağbozumu Şenliklerinin 18-19 Eylül tarihinde yapılacağını belirterek, bu yıl ki şenliklerin iki gün devam edeceğini söyledi.

İlçe Tarım Müdürü Çetin Ayvalık yaptığı açıklamada; “Her yıl geleneksel olarak düzenlemekte olduğumuz Bağbozumu şenlikleri bu yıl iki gün olarak düzenlemeyi planlıyoruz. 18 ve 19 Eylül tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Bağbozumu Şenliklerinin ilk günü yani 18 Eylül tarihinde Saat 10.00’da Konarı köyünde bulunan Yakupoğlu Üzüm Bağında Üzüm Toplanması Pekmez yapımı, 19 Eylül Saat 15.00’de yani ikinci günü ise Safranbolu Hıdırlık Seyir Tepesinde Üzüm Yarışması, Üzüm Güzeli etkinliklerimiz yapılacak” dedi.

Bağbozumu şenliği ile ilgili olarak Kaymakam Gökhan Azcan ise yaptığı açıklamasında, Safranbolu’nun özelinde ismini verdiği Safranbolu Çavuş üzümüne Göçler olması ve köylerde nüfusun azalması nedeniyle ilginin azaldığını söyledi.

Kaybolmaya yüz tutan Safranbolu çavuş üzümünün yeniden canlandırılması için her yıl “Bağbozumu Şenlikleri” yaptıklarını ifade eden Gökhan Azcan, “Üzüm festivali tanıtımı aslında çok uzun yıllar önce başlamış. Çünkü Safranbolu’nun dört bir yeri bağlar. Köylerimizdeki bağlarda 12 iki çeşit üzüm var ama Safranbolu’nun özelinde ismini verdiği Safranbolu çavuş üzümü var özellikle. Fakat göçlerin olması ve köylerde nüfusun azalması nedeniyle üzüm üretimine ilgiyi azalmış, zayıflatmış. Biz her karış toprağımızı işlemek her değerimizi gün yüzüne çıkarmak durumundayız. Bu hem istihdam için önemli hem üretim için önemli. Ürettikçe gelişeceksin. Şimdi Safranbolu’nun da bu anlamda vurgulanması gereken el atılması gereken bir değeridir Safranbolu çavuş üzümü. Bununla ilgili tanıtımlar ve faaliyetler yapılmakta. Geçen sene güzel bir şenliğimiz oldu ve bu sene biraz daha genişletelim dedik. Ağırlıklı olarak 19 Eylül tarihinde Hıdırlık Seyir Tepesinde yapacağımız Bağbozumu şenliğinin asıl amacı üreticiyi desteklemek onlara moral vermek ve üretimin artırılmasını sağlamaktır” şeklinde açıklamaya yer verdi.

 

2144

Facebook Yorumları

Son Haberler