31.7 C
Karabük
15 Temmuz Pazartesi 2024

Karabük'e gelen Akil heyete protesto

Karabük’te, sivil toplum örgütü temsilcileriyle toplantı yapan Akil İnsanlar Heyeti, MHP, CHP, TGB ve Alperen Ocakları tarafından protesto edildi.

Yaklaşık 600 kişi ellerinde bayrak ve dövizlerle toplantının yapıldığı yerin önüne yürüyerek, sloganlarla tepkilerini gösterdi.

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Grubu, Karabük’te sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Büyük Kulüp’te yapılan toplantı öncesi MHP, CHP, TGB ve Alperen Ocakları üyeleri çarşı merkezinde toplanarak toplantının yapıldığı binanın önüne geldi. Çevik kuvvet ekipleri tarafından binanın çevresinde geniş güvenlik önlemi alınırken, barikatlar kuruldu. Ellerinde Türk Bayrakları ve pankartlarla toplantıyı protesto eden gurup, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. Sık sık sloganlar atan gurup, Akil İnsanlar Heyetinin kendileriyle konuşmalarını istedi. Gurup Karabüklü şehitlerin adını okuyarak bir ağızdan ‘Burada’ dedi.

MHP Karabük İl Başkanı Metin Demirel, yıkım projesinin akillerine tepki göstermek üzere burada olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Türk milletinin birliği, vatanın bölünmez bütünlüğü, bayrağımız için güzel dilimiz Türkçe için buradayız. Bize bu vatanı emanet eden atalarımızın ruhu için buradayız. Şehitlerimiz için buradayız. Oslo görüşmeleri ile başlayan Habur’da şekil bulan İmralı görüşmeleriyle devam etmekte olan yıkım projesini Asil Türk milletine kabullendirme adına maşa olarak görev yaptığına inandığımız Akiller şehrimizde. Burada bulunan akillerden hangilerinin Başbakanın hangilerinin bebek katilinin kontenjanından komisyona girdiğini bilmiyoruz. Bildiğimiz bir gerçek şu ki İmralı’ya giden heyetlerin eline tutuşturulanların bir bir gerçekleştiğidir. Oslo görüşmelerinde dile gelen konular bebek katilinin İmralı tutanakları ile ifade ettikleri, ülke genelinde yapılan uygulamalar gösteriyor ki bu süreç vatanın bölünmez bütünlüğünü ve devletin tek oluşunu tehdit boyutundan öte geçmiştir.”

Türk bayrakları açan gruba yürüyüş sırasında Türkiye Gençlik Birliği ve Alperen Ocakları’ndan da kişiler katıldı. Yaklaşık 600 kişi, “AKP’nin akili Karabük’ten defol”, “Kahrolsun PKK, işbirlikçi AKP”, “Türk-Kürt kardeştir, AKP kalleştir” sloganları atarak Büyük Kulüp’ün önüne kadar yürüdü. Toplantının yapılacağı alana gelindiğinde kalabalık grup polis barikatıyla karşılaştı. Polis, Büyük Kulüp’ün çevresinde kuş uçurtmazken, bariyerleri düşüren polislere yine vatandaşlar yardım etti. Gruptan bir kişi “Merak etme bariyeri aşmayacağız” diyerek polisle birlikte barikatın demirlerini taktı.

Polise tepki gösterdi

Heyet üyeleri toplantıyı yaparken yaklaşık 600 kişi “Akiller dışarı” sloganları attı. İstiklal Marşı’nı söylenmesinin ardından bir kişinin, bir polis memuruna “Niye hazır ola geçmiyorsun, sırıtıyorsun. Sen nasıl devletin memurusun” diye tepki göstermesi kısa süreliğine gerginliğe neden oldu.

Protesto eylemleri devam ederken, heyet üyeleri de toplantılarına devam ettiler.

Grup yaklaşık iki saat süren eylemin ardından olaysız dağıldı.

Akil heyet toplantısına kimler katıldı
HABERİ İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ

Facebook Yorumları

Son Haberler