18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Karabük Gazeteciler Cemiyeti tarafından dün Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda konuşan Karabük Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Karaarslan  “10 Ocak 1962 tarihinde kabul edilen 212 sayılı Yasa’nın, çalışan gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarını güvence altına aldığını hatırlatarak, “Yasa o dönemde gazetecilerin mesleklerini toplum yararına özgürce yapmasına imkân sağlıyordu. Bu nedenle de 10 Ocak tarihleri her yıl bayram olarak kutlanıyordu. Giderek ağırlaşan şartlar, her yasal düzenlemelerde elimizden alınan haklar, nedeniyle bu kutlamalar 1972 yılından bu yana “Çalışan Gazeteciler Günü”ne dönüştürülmüştü. Yıllar önce bayram olarak kutladığımız o günleri bugün hüzünle anıyoruz. Artık gazetecileri birçok hakları elinden alınmıştır. İşten rızası ile ayrılan gazeteci kıdem tazminatı alamamaktadır. Yıpranma gibi en temel hakkı ellerinden alınmıştır. Gazetecilere adeta mezarda emekli olabilecekleri ortam yaratılmıştır” dedi.
Muasır medeniyetler seviyesine çıkma yolunda Türkiye’nin en önemli unsurlarından birinin de ilkeli, tarafsız ve doğru bir basın anlayışı olacağını kaydeden Atilla Karaarslan şunları ifade etti; “Karabük’te görev yapan yazılı, görsel ve internet medyasında çalışan arkadaşlarımız Karabük gündemini tüm okuyucularına ve Türkiye’ye ulaştırmanın gayreti içerisindedirler. Kamuoyuna bilgi akışını doğru ve tarafsız bir şekilde yapan, aynı zamanda kamuoyu da oluşturabilen son derece önemli bu mesleğin mensuplarının ne denli zor şartlar altında çalıştığı da açıktır. Basın icra makamlarının olduğu gibi, halkı da temsil etmektedir. Bir nevi devlet ile halk arasındaki köprüdür. Bu bağın doğruluk üzerine kurularak sağlamlığının arttırılması da yine basın mensuplarımızın görevidir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dile getirdiği gibi; gördüğünü, düşündüğünü ve bildiğini samimiyetle yazandır gazeteci.
Mesleğini zor şartlar altında, gece gündüz demeden icra eden kıymetli basın mensubu arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kez daha canı gönülden kutluyorum”

 

1845

Facebook Yorumları

Son Haberler