10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

H. Nihat Yıldız yazdı: Osman Natıroğlu

Bugün kalabalık bir toplulukla Osman Natıroğlu’nu sonsuzluğa uğurladık. Bugün camii avlusunda insanların kendi arasında konuştukları farklı ve yalansızdı. Herkes Osman Beyin nedenli mükemmel insan olduğundan bahsediyordu.

O cemaattekilerin tamamına yakınıyla mutlak bir ilişkisi olmuştu. Bu güzel insanı ben de 90’lı yıllarda tanıdım. Ondan önceleri uzaktan uzağa tanısak da pek bir şey ifade etmiyordu.
Hakkında tek bildiğim sanat camiasıyla iç içe kendisi yazmayan sanat sever iş adamı ne var ki o tarihte ben sanatsal etkinliklerde yoktum.

Babam bir gün eve geldi “toplumun teni” isimli kitabın ikinci baskısının yapılması için yayınevini aradı.
Ne oluyor Yıldız Bey daha birinci baskıyı size teslim etmedik dediklerinde ilk baskıyı Karabüklü bir işadamı “takvim yaptıracağıma kitap dağıtırım” diyerek satın aldı dedi.

Bir işadamının bu jesti sanat insanları için adeta devrimdi.
Bu işadamı Osman Natıroğlu’ydu.

Ondan sonraki birkaç yıl içinde 13 Şubat 1994’te babamı kaybettim.

O tarihte yayında olan Tay isimli şiir kitabının yayınlanmasını sağlamakla ben de sanat camiasına girmiş oldum.

Sanat insanları ve sanatçı dostlarıyla daha sık görüşür oldum.

95 Ağustos’un son günüydü Aysel geldi Adana’dan.

Ayselle çıktık dolaştık burada kaldığı birkaç gün içinde babamla ilişkili herkesle tanıştırdım onu.

Ufak çaplı şiir sofralarında kurduk kendimizce ayrılık zamanı gelmişti Aysel’i merhum dost İlhan Karamanla birlikte Karabük Terminalinden yolcu ediyorduk.

İzlenimlerini sordum “Abi İbrahim Babanın Karabük’te tanıyanı çok dostlarıysa çok az dostlarıyla tanıyanları sakın karıştırma” diyerek birkaç isim sıraladı Osman Natıroğlu, Taner Canyurt, Bora Beniç başta olmak üzere sayıları elin parmaklarını doldurmayan birkaç isim sıraladı.

İlk kez Karabük’e gelmiş birinin bu izlenimleri benim için nedenli önemli olsa da ben babamla tek sefer selamlaşmış bile olsa ben onu dostu saydım.

Aysel’in işaretini de hiç göz ardı etmedim edemedim bu isimler benim için çok özeldir.
O gün bugündür Natıroğlu abimde tanımaktan onur duyduğum kişiler listemde yerini almıştır. O mütevazi ince fikirli insanları incitmemek için kendisinde ödün verebilen yeri doldurulamayacak beyefendi yaşamıyla sonsuzluğa uğurlarken cami avlusunda bu söylediklerimin doğruluğu gözleniyordu mekânı cennet olsun

FOTOĞRAF: Eflani Belediye Başkanlığı İbrahim Yıldız’ı anma etkinliği Şubat/2016

1462

Facebook Yorumları

Son Haberler