31.7 C
Karabük
15 Temmuz Pazartesi 2024

Adana'da şehit olan, Karabüklü Süleyman Çakır uğurlandı

Adana’da şehit olan komiser Süleyman Çakır ve polis memuru Bircan İlhanlı son yolculuklarına uğurlandı.

Şehit Süleyman Çakır’ın Karabük’ün Safranbolu’ya bağlı Gökpınar Köyünde doğduğu Çakır ailesinin Karabük’ten Adana’ya yıllar önce iş bulabilmek için göç ettiği öğrenildi.

Şehit komiser Süleyman Çakır ve polis memuru Bircan İlhanlı için Valilik bahçesinde tören düzenlendi.


Vali Mustafa Büyük konuşmasını tamamladıktan sonra, bir vatandaşın “Valim, bu buzdolabındakine ne oldu. Buzdolabından ne zaman çıkacak? diye öfkesini dile getirdi. Şehit polis Süleyman Çakır’ın teyzesi Özgül Ateş ise, “Canımızı yakanların canı yansın, asılsınlar. Barış diyordunuz, hani barış. Hani barış, bizimkiler ölüyor, size bir şey olmuyor. Beni de yargılarsınız, yarın. Polislerimize, askerlerimizden ne istiyorsunuz? Bu polisler ile askerler sizi koruyor. Kurban olayım, polislerimize, askerlerimize… Sorulacak bunun hesabı; asılsınlar. Canları yansın, sürüm sürüm sürünsünler… Yarın beni de yargılarsınız doğruyu konuşuyoruz, diye. Vatan sağ olsun diyorlar, başka bir şey demiyorlar. Hiçte sağ olmasın, bizim çocuğumuza oluyor, olan…” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Şehit polis memurlarının Türk bayrağına sarılı naaşları tören mangası tarafından Valilikteki tören alanına getirildi. Cenaze törenine katılan Şehit Süleyman Çakır’ın eşi Nazlı Sultan, çocukları Ecenaz(7), Batuhan Çakır(3), şehit polis Bircan İlhanlı’nın eşi Türkan, çocukları Veysel Altay(17), Arzu İlhanlı(19), polis memurlarının anne ve babaları gözyaşı döktü. Törene Vali Mustafa Büyük, Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Aytekin Şahin, 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, Adana Milletvekilleri Seyfettin Yılmaz, Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Fatma Güldemet Sarı, Mehmet Şükrü Erdinç, askeri ve mülkü erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende saygı duruşunun ardından şehitlerin özgeçmişleri okundu. Vali Mustafa Büyük, yaptığı konuşmada, “Bu acının tarifi yok. Güvenlik güçlerimize yönelik bu haince saldırılara duyduğumuz öfkenin sınırı yok. Ama bilinmelidir ki; devletimiz sahip olduğu tüm imkânlarla sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik kavramlarına büyük değer veren milletimizin kararlı ve dik duruşuyla terör belasını def etme yeterliliğinde ve kararlılığındadır. Aziz şehitlerimiz ! Bu acılı günümüzde bir kez daha haykırıyoruz; birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi, huzurumuzu ve toplumsal barışımızı bozmaya yönelik bu hain saldırıların amacına ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz.” dedi.
Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’in de konuşma yaptığı törende İl Müftüsü Arif Gökçe ise “Artık analar gözyaşı dökmesin.” diye dua etti.

‘DEMEYECEĞİM VATAN SAĞ OLSUN DİYE. BİZİM ÇOCUĞUMUZA OLUYOR, OLAN…’
Vali Mustafa Büyük konuşmasını tamamladıktan sonra, bir vatandaşın “Valim, bu buzdolabındakine ne oldu. Buzdolabından ne zaman çıkacak? diye öfkesini dile getirdiği cenaze merasiminde şehit Süleyman Çakır’ın teyzesi Özgül Ateş, “Canımızı yakanların canı yansın, asılsınlar. Barış diyordunuz, hani barış. Hani barış, bizimkilere oluyor, size bir şey olmuyor. Beni de yargılarsınız, yarın. Polislerimize, askerlerimizden ne istiyorsunuz? Bu polisler ile askerler sizi koruyor. Kurban olayım, polislerimize, askerlerimize. Sorulacak bunun hesabı; asılsınlar. Canları yansın, sürüm sürüm sürünsünler. Süleymanım, dert ortağım; kurban olayım, seni böyle mi uğurlayacaktım. Keşke tayini benim oraya istiyordun; geleydin. O çocuğum kime baba diyecek. Ceylan gözlüm, oğlum ne olacak Süleyman; Allah’ım, yanlarına kar kalmasın. Barış dedikleri hep bizim çocuklarımız gidiyor. Askerlerimiz, polislerimiz gidiyor; barış diyorlar. Yarın beni de yargılarsınız artık. Yarın beni de yargılarsınız doğruyu konuşuyoruz, diye. O benim her şeyimdi, dert ortağımdı. Benim oraya tayin istiyordu; keşke geleydi. Vatan sağ olsun diyorlar, başka bir şey demiyorlar. Hiçte sağ olmasın, bizim çocuğumuza oluyor, olan. Demeyeceğim vatan sağ olsun diye. Bizim çocuğumuza oluyor, olan; niye vatan sağ olsun, diyorlar. Hiç de demeyeceğim. Çocuklarımıza oluyor, olan; asılsın bunlar.” şeklindeki tepkisi damga vurdu.
suleyman_cakir9.jpg
Valilikteki törenin ardından şehit polis memuru Süleyman Çakır defin edilmek üzere Ceyhan’a, Bircan İlhanlı ise Kozan ilçesine uğurlandı. İlçelerde kılınacak cenaze namazına müteakip iki şehit polis memuru toprağa verilecek.

7312

Facebook Yorumları

Son Haberler