18.8 C
Karabük
16 Temmuz Salı 2024

Polat’ın açıklamasına; “Ben inandım!”

Yaptığı uygulamalarla sosyal medyada en çok eleştirilen Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat yine gündemde…

Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir öğrencinin Twitter’da yaptığı paylaşım dalga dalga yayıldı ve en çok okunan ve tartışılan konular arasına girdi.

Zafer Tube adlı haber sitesine gönderilen bir Türk öğrencinin mesajına göre, Karabük Üniversitesi mimarlık bölümü derslerinde 120 kişilik öğrenci kontenjanında düşük oranda Türk öğrenci mevcut.

Karabük Üniversitesi mimarlık bölümü öğrencilerden bir öğrenci uzaktan eğitim dersi sırasında video kaydına aldığı anlarda ders esnasında olan öğrencileri paylaştı. Mevcut öğrenci kontenjanında ağırlıklı olarak yabancı uyruklu öğrencilerin olmasına dikkat çekti.

Sosyal medyada paylaşılan bu görüntülerden sonra aynı üniversite ve fakültede olduğunu belirten çok sayıda öğrenciden geri dönüş oldu.
Bir Türk gencinin mesajı şeklinde öğrencinin mesajı paylaşılan videoda öğrencinin mesajı şöyle:
“Bir Türk gencinin mesajı; Karabük Üniversitesi mimarlık bölümü öğrencisiyim. 120 kişileri bulan sınıfta bir elin parmağını geçmeyecek kadar Türk oluyor. Bir devlet üniversitesinde bu hallere düşmek inanın insanın canını acıtıyor. Sesimi duyurmama yardımcı olursanız çok sevinirim”


Birçok haber sitesi Karabük Üniversitesi’ni haber yaptı. Odatv haber sitesi de Refik Polat’a ulaşarak görüşlerini aldı.

Önce bu haberi okuyalım;

Karabük Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bir öğrenci, sosyal medyada sınıf çoğunluğunun yabancı uyruklulardan oluştuğunu söyleyerek bir video yayınladı. Tepki çeken görüntüler ardından Odatv, Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat ile görüştü.

ODATV, KARABÜK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜYLE GÖRÜŞTÜ

Sosyal medyada hızla yayılan görüntüler ardından Odatv, olayın arka planını araştırdı.
YÖK Atlas’ın Karabük Üniversitesi YKS verilerine göre, 2022 yılında 93 kişilik öğrenci kontenjanı olan Mimarlık Bölümü’ne sadece 6 genç yerleşti. Öğrencilerin 3’ü kız, 3’ü erkek.

Ülkenin dört bir yanına açılan üniversiteler nedeniyle Karabük Üniversitesi gibi birçok üniversitede bölümler öğrencisiz kaldı.
Odatv’ye konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, sürecin tamamen yasal olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
“ÖSYM kılavuzuna göre sadece 6 öğrenci yerleşti. İnşaat ve Mimarlık bölümlerine tercih konusunda büyük oranda düşüş var. Burada birçok hocamız devletten maaş alıyor. Bölümlerin boş kalmaması adına Uluslararası öğrencilerimizi buraya yerleştirdik. Süreç tamamen yasal çerçevede gerçekleşti.”

Şimdi bu açıklamadan sonra benim söyleyebileceğim;

“Tabi evet çok doğru ben de inandım!..”

Facebook Yorumları

AlıntıOdaTV

Son Haberler