18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Sağduyulu olalım, kirli oyuna alet olmayın!

Öncelikle Yozgat’ta Kars otobüsüne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum.
Listemde ki akrabam eşim dostum arkadaşım kısacası herkes okusun ve bilsin isterim.
KARS çeşitli etnik grup ve mezhepleri barındıran zengin ve renkli bir kültüre sahiptir. Kars’ın toplumsal yapısı çeşitli etnik unsurların kültürel gelenekleriyle harmanlanmıştır. Bu özelliği ile kozmopolit bir kent durumundadır.

* Türkler, Kürtler, Azeriler, Terekemeler, Yerliler (uzun süre bu topraklarda yaşayıp, kendilerini diğer etnik gruplardan görmeyenler), Türkmenler, Çerkezler ve sayıları az da olsa şehirde Malakan,Ruslar ve hatta çok önceden yerleşmiş Almanların yıllarca kardeşçe ve barış içinde yaşadığı bir kenttir KARS.

* Türk tarih ve Edebiyatının büyük kaynaklarından Dede Korkut Hikayelerinin doğrusu ve yayılışının bu topraklarında olduğu yerdir KARS.

* 1828 1855 1878 tarihlerinde Ruslarla yapılan savaşlarda gösterdikleri dirençle tarihin şanlı sayfaların kazınan yerdir KARS.

* 1855’de kazanılan zaferden sonra, üzerinde “Kars Kalesi” resmi bulunan altın, gümüş ve bronz “Kars Madalyası” yaptırılarak, hizmeti geçenlere dağıtılan ve şehre ve ahalisine “GAZİ” ünvanı verilen yerdir KARS.

* Adının kaynağı Karsaklardan gelen ve M.Ö. 130-127 yıllarında Kafkas dağlarının kuzeyinden ve Dağıstan’dan gelerek Kars çevresine yerleşerek buraya adlarını veren, bu durumda Türkiye’deki en eski Türkçe İl adı ününü kazanan yerdir KARS.

* Türkiye’ de bulunan en eski “Türkçe” ismi taşıyan şehrimizdir KARS.

* Ermeni çetecilerinin Kars ve çevresinde Müslüman ahaliye yönelik katliamlarına 191513-1920 yılları boyunca maruz kalan yerdir KARS.

* Türk ordusunu durduramayan ermenistanla 3 Aralık 1920’de imzalanan ve Arpaçay’ın sınır ilan edildiği “Gümrü Antlaşması”, TBMM Hükümeti’nin ilk “uluslararası resmi zaferi” ni kazandıran şehirdir KARS.

* CENUBİ GARBİ KAFKAS CUMHURİYETİ ile tarihte kurulan ilk Türk Cumhuriyeti unvanına sahip şehirdir KARS.

Şimdi söz konusu mesele Türklük ve Vatan sevgisi ise Yozgat halkı ve diğer illerde ki yurttaşlarım bilmelidir ki; bırakın saldırmayı eleştirmek bile hadlerine değil.
Ancak ben sağduyulu yaklaşarak bunu Tüm Yozgat halkına mal-etmek istemiyorum.
Böylesine tarihiyle ve kozmopolit yapısıyla örnek olmuş memleketim tarihler boyu kardeşçe yaşamayı bilmiş ve Türkiye’nin doğu sınırının yılmaz bekçisi olmuştur.
Eğer konu kardeşi kardeşe kırdırmak ve bu kardeşliği bozmak ise organize eylemlerle fitili ateşlemenin en iyi şehir olacağını düşünenler geçmişte olduğu gibi bir kez daha hüsrana uğrayacaktır.
Sevgili ve saygılı Karslılar, değerli hemşehrililerim lütfen sağduyulu olalım ve bu yahudi döllerine, ermeni nifakcılarına fırsat vermeyelim. Saygılarımla

ALINTI | Eray Aladağ |

 

1030

Facebook Yorumları

Son Haberler