10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Yüz karası değil, kömür karası

Karabük Haber Gazetesi’nin Sorumlu Yazı İşleri Müdiresi Nimet Soylu yıllardır Karabük’te gazetecilik mesleğinde uğraş veriyor. Nimet Soylu ayrıca Karabük Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı olarak da görev yapıyor.

Nimet Soylu ile bugün eski Balıkpazarı karşısında karşılaştık. Meslektaşım Gazeteci Nimet yine haber peşindeydi, yine yoksul, yine mağdur bir vatandaşımız ile görüşüyordu.

İşte bu anı fotoğraflamalıydım. Gazeteci, haberi ile okurlarının karşısına çıkar. Haberi okur geçersiniz fakat bu haberin yapılmasında neler vardır bilmezsiniz. Bu bir fotoğraf altı haber değil, bir sosyal medya paylaşımı hiç değil… Aslında bu kareler Karabük’ün acı gerçeğini yansıtıyor.

Bu fotoğrafın çekildiği yerden günde yüzlerce insan geçiyor. Ve o kadın hergün olmasa da ara sıra oradan kömür toplamaya çalışıyor. Peki; oradan geçenlerden acaba bir kişi merak edip “Sen ne yapıyorsun?” diye sormuş mudur? Çok iyi biliyorum sormamıştır. Fakat Gazeteci Nimet’e sorun o kadın nerede oturuyor, kaç çocuğu var, çocukları nerede okuyor, evinde yemek var mı, yok mu?  Tüm bu soruların cevabını bilir.

Ben fotoğrafı çektim ve Nimet Hanım görüşmesini sürdürdüğü için oradan uzaklaştım. Bir kaç gün içinde o kadın ile ilgili haberi gazete sütunlarında okursunuz veya Gazeteci Nimet haberi yapmamıştır. Haberi yapmamıştır ama bir kaç telefon görüşmesi ile o vatandaşın birçok sıkıntısını çözmüştür.

Belki bilmezsiniz, düşünmezsiniz, aklınıza bile gelmez gecenin karanlığı Karabük’ün üzerine düştüğünde kim bilir kimlerin evinde değil içecek bir tas çorba, bir dilim ekmek ya vardır ya yoktur!..

Zonguldak madencisinin meşhur bir sözü vardır. “Yüz karası değil bu kömür karası” işte o söz sadece Zonguldak’a ait değil. Alın benim Karabükümün sokaklarında da bir torba kömür için çöplükleri karıştıran insan manzarası..

 Ayrıca arşivimde bir fotoğraf vardı hemen o aklıma geldi. Nimet Soylu yaklaşık 2-3 yıl öncesinde de Karabük’ün çöplüğündeydi, paylaşmak istedim…

 

3899

Facebook Yorumları

Son Haberler