18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Karabük'te 3 Nisan kutlamaları

77 yıl önce Ankara’dan gelen heyet zamanın gazetelerinde “Mühim bir hadise” manşeti ile haber yapılmıştı. 13 haneli Öğlebeli köyüne bağlı Karabük’e Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasıyla Türkiye ağır sanayiye kavuştu. Ağır sanayi kenti Karabük yıllardır üretiyor. Yıllardır köprüler, barajlar, fabrikalar kuran ve “Fabrika kuran fabrika” ünvanı alan Demir Çelik Fabrikası şu anda kısa adıyla KARDEMİR ülkemizin önde gelen kuruluşlarındandır.
 

Bugün 77. yıldönümü kutlamaları yapıldı. Atatürk Anıt Meydanında yapılan kutlamalara katıldım. Atatürk Anıt Meydanında ilk defa böyle kalabalık bir 3 Nisan kutlama töreni gördüm. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Süleyman Demirel yasakların kaldırıldığı dönemde Karabük’e gelmiş işte o gün de böylesi bir kalabalık görmüştüm.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
Bugün uzun süredir kullanmadığım fotoğraf makinesi ile Atatürk Meydanına gittim. Son yıllarda hemen hemen herkesin kullandığı akıllı telefonlarla fotoğraf çekiyordum. Karabüklülerin coşkusunu değişik açılardan alırken, gazeteci sevgili meslektaşım Hakan Tucer anında beni görüntülemiş… Yeni yetme çömez gazeteci habere giderken usta gazetecinin ilk nasihatı “Sakın kendin haber olma” nasihatıdır. Şaka bir yana benim için de güzel bir sürpriz oldu…

Kutlama törenlerinin final gösterisi Karabük’te bir ilk olan Hava Kuvvetleri Komutanlığının Solo Türk Gösteri Ekibinin muhteşem gösterisi ile sona erdi. Tek kişilik F-16CG Blok-40 uçağı ile Pilot Yüzbaşı Yusuf Kurt’un yaptığı akrobasi hareketleri izleyenleri kendine hayran bıraktı. Zaman zaman 30 metreye kadar alçak uçuş yapan Solo Türk, katılımcılardan yoğun alkış aldı. Gösterileri ile herkesi büyüleyen Solo Türk, yaklaşık 20 dakikalık performans sergiledi.

Ayrıca “GRUP GECEDEM” söyledikleri şarkılarla törene katılan Karabüklüleri coşturdu. Eray Bilge kardeşimi tebrik etmek istiyorum.

OBJEKTİFİMDEN 3 NİSAN’A ÖZEL 78 KAREDE KUTLAMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

3299

Facebook Yorumları

Son Haberler