5 Şubat 2023 Pazar

Demir Yumruk Operasyonu Karabük -2

İlk yazımda Karabük’te yaşanan gerçeği ve naylon fatura ile ilgili bilgileri vermiştim. Malum uzun yazıları pek okumuyoruz o nedenle bölümler halinde paylaşıyor “Giriş, Gelişme Sonuç” olarak operasyon yazısına devam ediyorum.

Ankara merkezli ve 29 ilde yapılan DEMİR YUMRUK OPERASYONU soruşturması büyük bir gizlilik içerisinde tamamlandı, dışarıya bilgi sızmaması amacıyla diğer illerde görevlendirilen kurum çalışanlarından bile gizlendi.

Üç ayrı suç grubuna yönelik yapılan ve şu ana kadar 309 şüphelinin gözaltına alındığı soruşturmada, şüphelilerin Türkiye genelindeki demircilik sektöründe “fiyat belirleme” noktasında oldukları tespit edildi.

Operasyonda 4 tır malzeme ele geçirildi
Gözaltına alınan şüphelilerin Ankara’ya gönderilmesinin ardından, operasyon kapsamında 95’i şirket olmak üzere 470 adreste yapılan aramalar da tamamlandı. Söz konusu yerlerde yapılan aramalarda, 53 milyon lira, 2 milyon 456 bin dolar, 161 bin avro, 402 milyon lira değerinde mücevher ile 12 ruhsatsız tabanca ve 1051 dijital materyal ele geçirildi.

Operasyon kapsamında 8 bin 690 banka hesabında bulunan mevduata, 261 taşınmaza, biri uçak olmak üzere 328 araca el konuldu, 39 şirkete kayyum atandı.

Operasyonda, ayrıca 500 milyon liranın üzerinde para ve ziynet eşyası ele geçirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 225 şüpheli, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk oldu.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, şüphelilerden 210’u için ek gözaltı talebinde bulundu. Talebi değerlendiren Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 210 zanlıdan bir kısmı için 2, bazıları için ise 4 gün ek gözaltı süresi verdi.

Erol Evcil’in de arasında olduğu 15 şüpheli ise cumhuriyet savcısınca ifadelerinin alınmasının ardından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Nöbetçi hakimlikçe sorgulanan şüphelilerden Erol Evcil (Eşrefoğlu), Tolga Demirel, Hasan Kabuklu ve Fırat Ardıç “kamu kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlarından, şüpheli Sadun Budinli ise “kamu kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ile “suç örgütüne üye olmak” suçlarından tutuklandı.

Alpaslan Gazi A, “konutu terk etmeme”, diğer şüpheliler Özdemir Ö, Sadık Fırat E, Berat Nuri Ş, Gülderen Evcil A, Mirza Ardahan A, Mithat K, Öznur Çıtlak A, Remziye Evcil Ş. ve Serdar Ç. ise “yurt dışı yasağı” adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

DEMİR YUMRUK OPERASYONUNDA tutuklanan Erol Evcil’in 20 milyon dolarlık ultra uzun menzilli özel jete el konuldu.
900LX sınıfındaki en uzun mesafe olan 8 bin 895 kilometreyi durmadan uçabiliyor…

Şimdi başa dönüyoruz…
İlk yazımda anlattığım Karabük gerçeğinin ayrıntıları hakkında bazı bilgiler vermeye çalışacağım.
29 ilde yapılan DEMİR YUMRUK OPERASYONU soruşturmasının Karabük ayağında ne oldu?
Bir örnek gerekirse, bir arkadaşım anlatıyor;
“Ayrıldığı eşinin altında son model otomobil, sevgilisinin altında son model otomobil ve 15 dairesi olan bu parayı çok kısa sürede nasıl kazanır?”
Hemen akla “naylon fatura” veya “kara para” geliyor değil mi…

Ayrıntılar sonraki yazımda…

YORUMLAR

Facebook Yorumları

SON HABERLER

DİĞER HABERLER