28.5 C
Karabük
15 Temmuz Pazartesi 2024

Çocuk Doktoru Günay; “Yetişkinler de tehlike altında”

Dr. Savan Günay sosyal medyada paylaşım rekoru kıran, mülteci çocuklar Türkiye girişinde aşılanmadı iddialarına açıklık getirdi.

SONBİLGİHABER’e konuşan Dr. Savan, mülteci çocukların aşılanmaması nedeniyle ülkemizde sadece çocukların değil yetişkilerin de çok ciddi sağlık sorunlar yaşayacağını iddia etti.

– Yazdıklarınız sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor, iddialarınız çok ciddi şu an son durum nedir?

“SAĞLIK, SİYASET ÜSTÜ OLMALIDIR”

“Ben doğruyu ve gerçeği söyledim her platformda da söylemeye devam ederim. Biz vatanımıza meftun olmuşuz. Ben ülkemin gerçeğini yazmaya devam edeceğim. Doğru birdir ve tektir gerçeğin ikizi yoktur. Ülkemiz, vatanımız, milletimiz için her iyiyi ve hayırlıyı nasıl söylersek, her gerçeği de aynı netlikle doğrulukla söylemeliyiz. Bu bizim önce Allah’ a sonra vatanımıza milletimize olan borcumuzdur, Özellikle ve öncelikle  vurgulamak istediğim; sağlık siyaset üstü olmalıdır.”

– Yüzbinlerce kişi tarafından paylaşılan bu iddialara karşı çıkanlar oldu mu?

“FAŞİST IRKÇI DOKTOR DİYORLAR”

“Binlerce memnuniyet mesajı arasında bazı maaşlı troller çıkıp bana faşist, ırkçı doktor diye yazdı. Ama iddialarıma cevap veren hiç olmadı. O maaşlı trollere sadece gülümsüyorum. Aşı politikası ile yazmış olduğum yazının siyasi bir yönü olmadığı da açık ve sarihtir. Hiç kimse kusura bakmasın, ister mandal, ister vandal desinler bir santim sapmaz düşüncem. Önce vatanımın çocuklarının sağlığını düşünürüm, Sen pazara gittiğinde 3 kilo kendi seçtiğin domatese 1 kilo çürük domates koyduruyor musun? Gözü kör dili lâl olmuşlara sesleniyorum, Ne söylediysem arkasındayım. “

“Bana faşist olduğumu söyleyenlere bir önerim şu olacak, üç hafta çoluk çocuğunuzla Suriyeli aşısız çocuk mültecileri Allah rızası için lütfen evinizde misafir edin. Çoluğunuz çocuğunuz hasta olursa ver yansın etmek yok.”

– Sağlık Bakanlığı veya başka bir devlet kuruluşundan arayan oldu mu?

“Şimdiye kadar hiç kimse ne aradı, ne de bu iddialar de neyin nesi diye sormadı.”

– İnsanlar korkunç iddialar nedeniyle endişe içinde, siz çekinmiyor musunuz?

“Yazı oldukça nettir ama akıl tutulması yaşayanlar ve gözüne perde inmiş olanlar, gerçeği göremezler.
Aşılama takvimi ile sadece arkadaşlarımla paylaştığım analizim kim ne etkisi ile 2 Milyon 500 bin kişiye ulaşmış ben onu bilemem bildiğim doğru söylediğimdir. Kim benim ülkemin çocuklarının sağlığı ile oynamışsa hesabını vermelidir. Angola’ ya bile girerken 7 kere durdurulursunuz.

 Şimdi buradan sizlerin aracılığınızla da tekrar soruyorum;
Kaç milyon çocuk Türkiye’ye aşısız sokulmuştur?
Kayıt nerdedir?
Tekrar soruyorum aşı vurulduğuna dair datalar, veriler nerededir?

Çekinme konusa gelince ne çekineceğim, kimden korkacağım bildiğim doğruları söylüyorum doğru söyleyen ipe de dibe de dimdik gider”

– Türkiye’de şimdiye kadar aşılandığı halde çocuklarımız gerçekten risk altında mı?

“El ayak ve ağız hastalığı genellikle coxsackie A virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Bazı vakalarda coxsackie B ve enterovirüs 71 virüslerinin etkisi de görülebilir.
2011 yılında Vietnam da büyük salgınlar yaparak kreşleri kapattıran bu viral hastalık, bu yıl Batı Şeria ve Gazze’de de salgınlar yapmaktadır.

Dikkatli davranılmalı, sınır kapılarında ciddi taramalar yapılmalıdır. Ülkemizde çok ender görülen bu hastalık, bu günlerde artmıştır. Nazofarenks kültürleri alınmalı, başka ülkelerden girenler tekrar izlenmelidir.”

Bu açıklamayı aynen 11 Haziran 2012 tarihinde savangunay.com internet sitemde yazdım. Başka daha ne diyebilirim.

– Yetişkinler için risk var mı?

“Olmaz olur mu çok ciddi riskler ve kötü sonuçlar ortaya çıkabilir mesela çocukluk döneminde kabakulak olmayan erkeklerin şimdi kesinlikle kabakulak olma ihtimali var ve en önemlisi erkeklerin kabakulak olması kısırlığa neden olur. Ayrıca gebe kadınlarımızın kızıl, kızamık sonucu sakat doğumların olması riskleri vardır.

– Bu açıklamalar ardından son olarak söylemek istedikleriniz?

Bana faşist, ırkçı doktor diyenlere kırgın değilim. Gülümsüyorum, Ülkem adına endişelerimi dile getirdim, dinlenmek istiyorum, ciddi yoruldum.”

Dr. Savan Günay’ın PAYLAŞIM REKORU KIRAN İLK YAZISI

Facebook Yorumları

Son Haberler