10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Bora'nın Sevgi Ormanı

Sanırım 1995-96 yıllarıydı internet Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlamıştı. Büyük şehirlerde dahi sınırlı sayıda internet kullanıcısı vardı.

Anadolu’nun küçük bir kentinden dünya ile iletişim kurmaya interneti öğrenmeye çalışıyordum.

İşte o zamanlar internette Turkish Forum’da bir kadın tanıdım.

Yaptığı yorumlar ve yazdığı derin yazılardan anladığım kadarıyla, ABD’de yaşayan “Bilge” bir Türk kadınıydı.
İsmini bilmiyordum, arkadaşları ona sadece “Yüce” diyordu.

*** *** ***

ABD’deki Ermeni lobisinin sözde soykırım iddialarına karşı başlattığı mücadelesiyle tanıdığım, Atatürkçü, aydın, vatansever, ileri görüşlü Neriman Yüce’nin adını çok daha sonra öğrendim.

Zaman içinde Safranbolu’dan ortak tanıdıklarımız olduğunu öğrendik. Yıllardır görmediği, konuşmadığı bir büyüğü ile görüşmesine vesile oldum.

*** *** ***

Bir yakını, Neriman Yüce’nin eşi Mithat Yüce’nin ABD’de kısıtlı imkanlarla çok sıkıntı yaşamasına rağmen eğitimini tamamlayan ve kendi mühendislik alanında çok önemli projelere imza atan değerli bir bilim insanı olduğunu anlattı.

Geçtiğimiz yıl Mithat Yüce’nin; “Artık Türk mühendis gençlere bilgi ve birikimi aktarmak istiyorum Türkiye’ye yerleşelim” sözü üzerine eşi ile birlikte Türkiye’ye dönüş kararı almışlar.

Bu kararla iyi düzeyde bir hayat standartını, çok iyi bir sosyal hayatı ve arkadaşlarını bırakıp Türkiye’ye yerleştiler.

ABD’de Enerji ve Makina Mühendisliği eğitimini tamamlamış, 27 yaşındaki oğul Bora Yüce’nin de yanlarında olmalarını istiyorlardı. ODTÜ’de master yapmasını teklif ettiler, Bora kabul etti. ODTÜ’ye master için başvurdu ve master hakkını kazandı.

ANKARA’DA BAŞLAYAN YENİ BİR HAYAT

“Türk mühendis gençlerin daha iyi yetişmesi için” çok iyi bir hayatı bırakıp Türkiye’ye gelen aile Ankara’da yeni bir hayata başladılar.
İlk günler, haftalar her şey güzel gidiyordu.

Ve bir sabah…

Hayat dolu Bora Yüce Ankara’da evde yaptığı yoğun spor çalışmasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Annesinin sözleri;

“Bora 2 Şubat 1985’te doğdu, 2 Mayıs 2015’te ışığa yürüdü…”

*** *** ***

Evladını kaybetmenin verdiği acıyı yaşayan anne Yüce’yi dostları, yakınları ve Bora’nın arkadaşları hiç yalnız bırakmamaya çalışıyorlar.

İlk hafta ABD Dallas/Fort Worth’te yaşayan arkadaşları Bora adına burs başlattılar.

Mithat ve Neriman Yüce evlatları Bora adına başlatılan bu burs için “ÇYDD bünyesinde, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuyan yetenekli bir resim sanatı öğrencisine Bora Yüce Bursu adı altında burs vereceğiz ve yaşadığımız sürece bu bursu vermeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptılar.

*** *** ***

Olur ya, oradan yolu geçecek olanlar için söylüyorum; ODTÜ ormanının yürüme yolunda, elinde poşetle yerlerdeki çöpleri toplayan bir kadın görürseniz işte o Neriman Yüce’dir.

“Düşünmemek için kendimizi meşgul tutmaya çalışıyoruz. Sabahları elime torbayı alıp ODTÜ ormanının kenarındaki yürüme yoluna atılan çöpleri topluyorum”

Neriman Yüce bana gönderdiği mesajda şunları yazıyordu; “Burs ile birlikte Bora’nın arkadaşları ağaç dikmeye başladılar. Daha önce ABD’de yaşayan Bora’nın bir çok ülkede Türk ve yabancı arkadaşı olduğunu öğrendim. Başlattıkları ağaç dikmeye ‘BORA SEVGİ ORMANI’ adını verdiler.”

Cevap yazamadım, hiç bir şey söyleyemedim… Zira Safranbolu’ya geldiğinde görüşememiştik onun verdiği mahcupluk vardı.

Neriman Yüce BORA SEVGİ ORMANI ile ilgili olarak Facebook sayfasından şu satırları yazdı; “Arkadaşlarımız senin için ağaç dikiyorlar Bora’m. Ve bunu yapacakların sayısına bakılırsa kıtalardan kıtalara, denizleri ve okyanusları aşan büyük bir orman olacak gibi. Hayır, tabii ki bütün agaçların bir arada olduğu bir orman olmayacak bu orman. Seni tanıyan, senin insana, hayvana, tüm doğaya olan sevgini, sevgi dolu yüreğini duyanlar yaşadıkları yerde senin için ağaç ekmeye başladılar. Kimi zeytin, kimi kiraz ekerken diğerleri ceviz, kestane, çam, meşe, çınar ekiyorlar ve cinsi ne olursa olsun ektikleri ağaca Bora Ağacı diyorlar. Bütün bunlar birleştiğinde Bora’m, ekilen ağacların sayısının büyük bir ormana ulaşacağını umuyorum ve bu dünyanin her tarafına ekilen ağaçlardan meydana gelecek bu ormana BORA SEVGİ ORMANI adını veriyoruz.”

İŞTE BORA SEVGİ ORMANI için çeşitli ülkelerde dikilen ağaçlardan


7850

Facebook Yorumları

Son Haberler