20.4 C
Karabük
13 Haziran Perşembe 2024

24 Temmuz basın açıklaması

Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaarslan 24 Temmuz nedeniyle bir basın açıklması yayınladı. Karaarslan açıklamasında şu görüşlere yer verdi;
Türk basın tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan 24 Temmuz 1908 ‘Basında Sansürün Kaldırılışı’nın 105’inci yıldönümünü maalesef yine buruk kutluyoruz.

İstanbul Taksim Gezi Parkı olayları sürecinde 22 gazeteci meslektaşımız işten atıldı, 14’ü zorunlu izne gönderildi ve baskılara dayanamayan 37 gazeteci istifa etmiştir.

Ayrıca ülke genelinde bazı dergiler kapatıldı, bazı meslektaşlarımızın televizyon programları yayından kaldırıldı. Gazetecilerin köşe yazıları, bazılarının da haberleri engellendi, hatta tweet attığı için işinden kovulanlar oldu.

İşten atılmalar yanı sıra başka bir acı gerçek daha vardır. Kamu görevi yapan, bağımsız ve tarafsız olarak, toplumun bilinçlendirilmesi, demokrasinin gelişmesi için zor şartla rağmen, canla başla mücadele ederken, sırf düşüncelerinden dolayı tutuklanan gazetecilerimiz var olduğu sürece bugünü hiçbir zaman bayram olarak kutlayamayacağız.

Talebimiz, ülkede siyasi baskılara maruz kalmadan düşüncelerini toplumla paylaşan, sansürsüz, özgür ve bir basının var olması, bunun için de gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Böyle bir dönemde kalemini satmadan, baskılara boyun eğmeyen ve gazetecilik yapmaya çalışan meslektaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, özgür çalışma ortamı ve sansürsüz günler diliyorum.

 

1513

Facebook Yorumları

Son Haberler