18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Kimsesizlerin kimsesi: Müşerref Halam

Karabük Demir Çelik Fabrikaları kurulmadan önce Bolu Yeniçağa’dan Karabük’e gelip yerleşen, dedem Hacı Şükrü Karaarslan’ın hayatından 10 ayrı kitap yazılır.

3 kız 2 erkek evlattan sonra dünyaya gelen torunlar, torunların çocukları ve torunun torunu diye uzayıp giden bir soyun atası dedem için 10 ayrı kitap yazılır derken inanın abartmıyorum.

Uzun süredir yazmaya çalıştığım “Yakın Tarihimiz” kitabımda dedemin anılarına da yer vereceğim. Bugün Müşerref halamı sizlere anlatmak istiyorum.

*

Babam, amcam ve halamlar birbirlerine çok sıkı bağlıydılar sürekli görüşürlerdi.

En büyük Hacer halam Ankara Gölbaşı’nda, Müşerref halam Bolu’da, Zeyneti halam Karabük’te yaşıyordu. Ayrı şehirlerde yaşasalar da birbirlerine çok sıkı bağlıydılar.

Amcam ve halamlar da en küçükleri babam için yoğun sevgi ve ilgi gösterirdi.

Babam halamlardan biri hakkında konuşurken öyle içten “Ablam” der ki, 70 yaşını geçmiş babam o an sanki 7-8 yaşında bir çocuk gibi masumlaşır.

Ablam derken öyle vurgular o kadar güzel söyler ki kelimelerle ifade edemem.

*

Hacer ve Zeyneti halamla ben de çok sık görüşürdüm. Fakat Bolu’ya sürekli gidemediğim için Müşerref halamla fazla görüşmem olmadı, olamadı. İşlerim yoğundu, şöyle oldu, böyle oldu mazeretlerinde bulunmaya hiç gerek yok. Olmadı işte…
Dün Müşerref halamı sonsuzluğa uğurladık.
Ve bu nedenle çok üzgünüm.

KİMSESİZLERİN KİMSESİ, ÇAĞDAŞ CUMHURİYET KADINI

Başlıktaki bu sözler tarafımdan yazılmadı. Bolu’da yayın yapan gazeteler yazmış. Bolu Gündem Gazetesi’nden Uğur Balaban ve Bolu Olay Gazetesi’nden Kasım Şahin haberlerinde Müşerref halam için “Kimsesizlerin kimsesi, Çağdaş Cumhuriyet Kadını” olarak tanımlamış.

Ben sadece bir ekleme yapmak istiyorum, SUBAY ANNESİ Müşerref halam 90’lı yıllarda BOLU’DA YILIN ANNESİ seçilmişti.

http://www.boluolay.com/bolu/corus-anneyi-kaybettik-h37424.html

Haberi yazan meslektaşlarımı tanımıyorum, Müşerref halamın Bolu’da övgü dolu ve güzel anılması beni mutlu etti.

http://www.bolugundem.com/corus-anneyi-kaybettik-101721h.htm

MÜŞERREF ÇÖRÜŞ KİMDİR?

Yeğeni olarak ben anlatmayım 2012 yılında Bolu’da gazeteci Ayşegül Topcu tarafından yapılan bir röportajı birlikte okuyalım.
Röportaj: Ayşegül Topcu 18.06.2012 – Bolu Gündem


http://www.bolugundem.com/yasayan-cinar-corus-anne-75910h.htm

Çörüş Anne şu an Bolu’nun yaşayan en yaşlı muhtarı unvanına sahip. Müşerref Çörüş bize evinin kapılarını açtı. 85 yıllık hayat hikâyesini bizlerle paylaştı.

Röportaj esnasında kimi zaman gözlerinden yılların hüznü süzüldü. Kimi zaman yaşadığı mutlu anıları anlatırken şen kahkahayla evi inletti. Ben onunla sohbet ederken çok zevk aldım. Sizinde okurken aynı zevki almanız ümidi ile.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1927 Yeniçağa doğumluyum Bolu’da büyüdüm, Bolu’da yaşlandım Bolu’da öleceğim. Bir oğlum bir kızım var. Oğlum asker emeklisi, kızım öğretmen emeklisi.

Ticarete ne zaman başladınız?

Eşim genç yaşta hastalandı. Evin tüm yükü benim omuzlarıma bindi. Aktaş Mahallesi’nde bir bakkal dükkânı açtım. Mahalleli bana destek oldu.10 yıl bakkal dükkânı işlettim. Vergi müdürü bana ‘Bolu’da adam akıllı vergisini ödeyen ilk hanımsınız’ dedi.

Daha sonra?

Sonra Suni Tahta Fabrikasına işe girdim. Orada da 5 yıl çalıştım.

Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?

Bu kadar çalışmışlığım var emekli olamadım diye çok üzülüyordum. Bir gün radyoda ön çalışmaları olup da emekliliğe az zamanı kalan kişiler muhtar seçilirlerse emekli olabilecekler diye bir anons duydum. Çok sevindim hemen muhtarlık için çalışmalara başladım.

Muhtar genelde beyler olur. Bayan aday olmak avantaj mı, dezavantaj mıydı?

Benimle beraber muhtarlık için çalışan 5 tane bey aday vardı. Ben o beylerden 81 oy fazla oy alarak muhtar seçildim. Dört dönem 23 yıl Aktaş Mahallesi’nin muhtarlığını yaptım. Bolu’nun ikinci kadın muhtarıydım. Muhtarlıkla alakalı hiç bir şey bilmiyordum. Ama eşim hasta olduğu için bana yardım ettiler. Eşim çeşitli ameliyatlar geçirmişti çalışamıyordu. Muhtar arkadaşlarla çok iyiydik, birbirimize çok bağlıydık. Geceler düzenlerdik eğlenirdik. Çok neşeliydik. Çok güzel yıllarımız geçti şimdikiler öyle değil.

Şimdi nasıl zaman geçiriyorsunuz?

Artık evimde oturuyorum. Mahalle ilişkilerim çok iyi. Bunu bütün Bolu biliyor. Beni zamanında yaptıklarımın kırıntıları yaşatıyor zaten. Evimin kapısından 23 yıl kimseyi geri çevirmedim. Onların yüzü suyu hürmetine ekmek yiyorum. Yazlık bürom bahçeydi, kışın ev. Muhtarlık süresince 4 tane Belediye Başkanı değiştirdim. Önce Muzaffer Işın geldi sonra Hasan Bülbül daha sonra tekrar Muzaffer Işın, son olarak da Necdet Gören geldi. Yüksel Ceylan ile çalışmadım. O seçime girmedim. Yüksel Ceylan bana ‘Muhtar anne seninle çalışmak çok isterdim’ dedi. 

Belediye Başkanları ile aranız nasıldı?

Belediye başkanlarının dördü de beni çok severdi. Ama bende gerçekten çalışıyordum. Beni bir gün kapıdan çevirmediler.  Çok çocuk okuttum. Yani çok zengin bir insan değilim ama benim rica ettiğim kişiler hala okutmaya devam ediyorlar. Bu sene iki kızımız mezun oluyor. Bir tanesi 4. sınıf okuyor tıp fakültesinde. Vatandaş hala bana bir şeyler danışıyor, soruyor. Ben artık yapamıyorum diyorum ama bırakmıyorlar beni.

23 yıl muhtarlık yaptığınız zamanı düşündüğünüzde belediye çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Alaaddin Yılmaz bana ziyarete geldi. Reis bey ben sana oy vermedim dedim. Ama Alaaddin Bey çok güzel çalışıyor. Gerçekten çok takdir ediyorum.

Yollar bozuk diye vatandaş şikâyetçi bu durumdan?

Yollar bozulacak tabi ki elektrik geçiyor su geçiyor, her yeri yapıyorlar. Böyle çalışmalar yapılırken tabi ki yollar kapalı olacak vatandaşın sabırlı olması lazım.

18.madde mağdurusunuz?

Maalesef evimin olduğu yerden yol geçiyor. Burası benim 66 yıllık evim anılarla dolu gençliğimin, ihtiyarlığımın olduğu ev. Bir an evvel yıkılsa daha iyi olacak. Reis beye rica edeceğim. Reis Bey burayı yıkacağın zaman ben bir yere gideyim diyeceğim. Yıkılmasına dayanamam. Evimde çok anılarım var.

Bize zaman ayırdığınız için gazetemiz ve okurlarımız adına teşekkür ederim. Size sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Ben size bana gazetenizde yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Sevenlerime sizin aracılığınız ile selamlar yolluyorum.

*

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Hulki Çörüş ağabeyime, Mebrure Cihan’a sabırlar diliyorum.
Atilla Karaarslan
13 Kasım 2016
Karabük

 

2743

Facebook Yorumları

Son Haberler