30.5 C
Karabük
21 Haziran Cuma 2024

Canına kıydı hayat verdi

İntihar eden 18 yaşındaki bir gencin kalbi, acil nakil bekleyen Murat Bulut’a ikinci kez yaşama şansı verdi. Yapay kalple yaşamak zorunda kalacak olan Bulut, 21 yaşında ikinci yaşamına “merhaba” dedi.

İntihar eden 18 yaşındaki bir gencin kalbi, acil nakil bekleyen Murat Bulut’a ikinci kez yaşama şansı verdi. Nakil ekibi tarafından Karabük’ten getirilen kalp, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan operasyonla 21 yaşındaki Murat Bulut’a nakledildi.

ACİL NAKİL LİSTESİNDEYDİ

Nakille ilgili bilgi veren hastanenin yöneticisi ve Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Paç, Bulut’un, birkaç yıldır kalp sorunları yaşadığını ve son üç aydır acil nakil listesinde bulunduğunu, yaşayabilmesi için en kısa sürede nakil yapılmasının zorunlu olduğunun tespit edildiğini söyledi. Türkiye’de yeteri kadar organ bağışı yapılmadığını ifade eden Paç, yapılan bağışlar arasında Bulut’a uyumlu organ bulunmaması nedeniyle de hastanın durumunun ağırlaştığını ve bir süre önce de çoklu organ yetmezliği sorunu yaşamaya başladığını bildirdi.

BİR MUCİZE YAŞANDI

Yapılan müdahaleyle hastanın durumunu düzelttiklerini ancak Bulut’un tekrar hayati riskinin oluşması üzerine uygun kalp bulunamayınca yapay kalp takılmasına karar verildiğini aktaran Paç, şöyle konuştu;
“Hastaya yapay kalp takılması için planlama yaptıklarını anlatan Paç, “Herşey ayarlandı, yapay kalp takılacaktı. Ancak, bir mucize yaşandı ve Karabük’te hayatını kaybeden 18 yaşındaki gencimizin kalbi, ailesinin organ bağışını kabul etmesinin ardından Bulut için şans oldu. Çok sevindik, çünkü son dönem kalp yetmezliği hastalarına en geç 6 ay içinde yaşayabilmeleri için nakil yapılması gerekiyor. Bu haber üzerine, ekipten arkadaşlarımız hemen Karabük’e karayolu ile gitti ve kısa süre içinde helikopter ambulansla organ hastaneye getirildi ve Murat Bulut’a nakil gerçekleştirildi.”

ORGAN BAĞIŞLAYAN AİLEYE MİNNETARIZ

Nakil yapılan Murat Bulut’un annesi Nuran Bulut da oğlunun tekrar yaşam şansı yakaladığı için çok mutlu olduğunu belirterek, duygularını şöyle ifade etti:
“Organları bağışlanan kişi de benim oğlum sayılır. Bana, oğlumu verdi ama kendisi hayatını kaybetti. O’nun için çok üzgünüm, ailesine minnettarım. Oğullarını kaybettiler ama bana oğlumu verdiler. Allah, onlardan razı olsun, başka acı yaşatmasın. Oğlum, okuyamadı, çabuk yoruluyor, artık yürüyemiyordu bile. Allah’ım O’nu bana verdi. Kimse bu acıyı yaşamasın, hergün ‘uygun kalp bulunsun’ diye dua ediyordum. Allah herkese evladını bağışlasın. Herkes, lütfen organlarını bağışlasın. Organ bağışında bulunan aileye minnettarım.”

 

1679

Facebook Yorumları

Son Haberler