10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Hamit Çepni'ye Ahde Vefâ

Karabük Üniversitesi kuruluşunda büyük emekleri ve unutulmaz katkıları olan Hamit Çepni’nin adı Demir Çelik Kampüsü Merkezi Derslik binasında yeni açılan Konferans Salonu’na verildi.

Demir Çelik Kampüsü Merkezi Derslik binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Hamit Çepni Konferans Salonu’nun açılış törenine; Karabük Vali Yardımcısı Tarkan Keskin, Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Hamit Çepni, Eski Karabük Milletvekili Mustafa Eren, Karabük İktisadi ve Kalkınma Vakfı’nın yöneticileri, Üniversitemiz Dekanları, Müdürleri, Daire Başkanları, Akademik ve İdari Personel, Basın Mensupları ile Hamit Çepni’nin yakınları katıldı.

Kurdele kesimi öncesi kısa bir açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal; “Bugün burada Karabük Üniversitesi olarak Karabük Üniversitesi’nin kurulmasına katkı sağlayan, özellikle de üstün gayretler göstererek Karabük Üniversitesi’nin bugünlere gelmesine en büyük katkıyı sağlayan kişilerden biri olan Hamit Çepni’ye, Karabük Üniversitesi’nde bulunan bir konferans salonunun ismini veriyoruz. Üniversitemize her katkı sağlayan kişilerin isimlerini verme arzusu içerisindeyiz, ama sizlerin affına sığınarak konferans salonumuzun ismini Hamit Çepni’ye verdik. Hayırlı uğurlu olsun.” diyerek Karabük Vali Yardımcısı Tarkan Keskin, Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Hamit Çepni ve Eski Millet Vekili Mustafa Eren ile birlikte kurdeleyi kestikten sonra Hamit Çepni Konferans Salonu’nu hizmete açtılar.

Eğitim ve öğretimin bir milletin medeniyet çağını yakalamasında ve teknolojik üstünlüğünü sağlamasında, refahta en büyük etkenin ilim, olduğunu vurgulayan Hamit Çepni; “İlimi tahsis eden devletlerin çektiklerini, o devletin dünya çapında kalkınmada üstün seviyeye gelmiş olduğunu hep birlikte görmekteyiz. ‘İlim Çin’de ise alın’ diyen bir dinin mensuplarıyız, ‘En hakiki mürşit ilimdir’ diyen büyük devlet adamı, büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün de işaret ettiği bir husustur.” dedi. Kendi eğitim hayatında da çok büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Hamit Çepni konuşmasında kendi eğitim hayatında yaşadığı problemleri, Karabük’te üniversite yapma fikrinin nasıl ortaya çıktığını, Karabük Üniversitesi’nin yapılmasının proje aşamaları, yer belirleme aşamaları ve kuruluş aşamaları hakkında ayrıntı bilgiler verdikten sonra; “Karabük Üniversitesi’nin en büyük şansı Burhanettin Uysal gibi muhteşem bir Rektöre sahip olmasıdır. Karabük Üniversitesi eğer bugün 32 bin öğrenciye sahipse bu Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın sayesinde gerçekleşmiştir. Türk Milletinin ve Türk Devletinin dünya döndükçe kıyamete kadar müreffeh, muzaffer ve üstün bir devlet olarak yaşamasını, Türk Gençliğinin üniversite eğitimini tamamlaması kavuşacağına, yüce mertebe olacağına inanarak hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Hamit Çepni’nin konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Üniversitemizin kuruluşunda vermiş olduğu büyük emeklerden dolayı kendilerine plaket takdiminde bulundu.

 

3194

Facebook Yorumları

Son Haberler