Kastamonulular Karabük'teki helikopterin hesabını soruyor

Karabük”te bekletilen yangın söndürme helikopterinin, Taşköprü orman yangınına yurt dışında bulunması nedeniyle müdahale edemediği ortaya çıktı.
Karabük’te bekletilen yangın söndürme helikopterinin, Taşköprü orman yangınına yurt dışında bulunması nedeniyle müdahale edemediği ortaya çıktı.

Kastamonu İl Genel Meclisi, Ormanı Koruma ve Erozyonu Önleme Komisyon Başkanlığı’nın geniş kapsamlı raporunda, Batı Karadeniz bölgesinde meydana gelen orman yangınlarına anında müdahale edilebilmesi için Karabükte bekletilen yangın söndürme helikopterinin Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde çıkan orman yangını sırasında yurt dışında bulunduğu ortaya çıktı. Raporda, Taşköprü yangını esnasında helikopterin Arnavutluk’ta çıkan bir orman yangınına gittiği belirlendi. Taşköprü’de büyüyen ve genişleyen yangın için ise Bursa ve İstanbul’dan helikopter talebinde bulunulmuştu. Türkiye’nin en önemli orman envanterini elinde bulunduran Taşköprü ormanlarında ise 100 hektarlık alan zarar görmüştü.

Bir süredir gündeme gelen helikopter tartışmalarında İl Genel Meclisi AK Parti Üyesi Mustafa Keskin’in, “Helikopter olsayda yangın büyümezdi” şeklindeki eleştirilerde bulunurken, Kastamon ziyareti yapan Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Akman, “Kastamonu, orman yangılarına karşı birinci öncelikli alanda bulunmadığını belirterek, Kastamonu’da çıkacak orman yangınlarına karşı, Karabük’te bekletilen yangın söndürme helikopterin 17 dakika içinde yangın alanlarına ulaşır” cevabını vermişti.

 

1597

Facebook Yorumları

Son Haberler