28.5 C
Karabük
15 Temmuz Pazartesi 2024

Cumhuriyet Kenti Karabük 25. Yılın Kutlu Olsun

Yaklaşık 25 yıl önce Karabük’ün il olması için yaptığımız kamuoyu oluşturma çalışmasında komşumuz bir mühendise gittim rica ettim; “Safranbolu, Eskipazar, Yenice, Eflani ve Ovacık ilçelerini içine alan İL KARABÜK HARİTASI çizebilir misin?”

Sağ olsun o zaman teknik olarak yardımcı oldu. Bir A4 asetata rapido kalem ile çizdi. İşte o harita gazetemizde tam sayfa olarak 1. Sayfada yayınlandı ve Ankara’dan ses geldi.

Karabük, 6 Haziran 1995 günü Kanun Hükmünde Kararname ile Çankırı’dan; Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’tan; Eflani, Safranbolu ve Yenice ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili oldu.

Karabük’ün il olma mücadelesi tabi ki sadece bu harita çizimiyle yapılmadı İlhan Alpboğa ile birlikte düzenlediğimiz “İMZA KAMPANYASI” ve birçok etkinlikler de yapıldı.

Her ne kadar Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atıldığı ve Karabük’ün kuruluşunun yıldönümü 3 NİSAN unutturulmaya çalışılsa da Karabük’ün il oluşunun yıldönümü “Karabük’ün tarihi günü” unutulmasın, hatırlansın istedim.

Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüzün il oluşunun 25. yıldönümünü kutlarım.

521

Facebook Yorumları

Son Haberler