17.1 C
Karabük
26 Haziran Çarşamba 2024

Karabük'te CHP ve MHP -1-

Dün Erdal Demir ile birlikteydik. Geçtiğimiz hafta CHP’den Karabük Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Erdal Demir ile bir röportaj için değil çok farklı bir konu için bir araya geldik.

Erdal Demir ile tanışıklığımız çok eskiye dayanır ama epeydir görüşemiyorduk.
Her ne kadar farklı bir konu için görüşsek de, söz döndü dolaştı siyasete ve hemen sordum; “CHP’de neler oluyor?” 
Arabada sohbet ederek yaptığımız bu görüşme adeta “Mobil Röportaj” gibi oldu…

Erdal DemirCanı sıkkındı, Erdal Demir’in.

Önce konuşmak istemedi; “Partime sahip çıkma adına, aday oldum” diye söze başladı.
“Nasıl partiye sahip çıkma adına anlayamadım?” diye araya girdim.
“Açık konuşuyorum, önceki seçimlerde alınan oy oranları belli, partinin durumu ortada ve şimdiye kadar her parti adayını açıkladı, CHP’den aday çıkmadı, İl Başkanı Bayram Karadağ’a ve Merkez İlçe Başkanı Serkan Adabaş’a aday olabileceğimi söylediğim zaman her ikisi aday olmamdan dolayı memnuniyet duyacaklarını söylediler ve çalışmaya başladım.”

SİNSİ SİNSİ ÇALIŞMA

Erdal Demir’in yaşanan bu süreci anlatırken ciddi anlamda moralinin bozulduğunu hatta sinirlendiğini fark edince; “Şimdi adaylıktan çekildin mi nedir son durum?” diye sordum.
“Bazı söylentiler ortaya çıkınca il Başkanı ve merkez ilçe başkanına ayrı ayrı sordum benden daha iyi bir isim varsa o isim üzerinde hep beraber çalışalım dedim”

Duramadım, Erdal Demir’e sordum; “Ne gibi bazı söylentiler?”

“Duymuşsundur, Dursun Altıparmak’ın CHP’den aday olacağı söylentileri ortaya çıkmıştı. İşte o zaman onlara açıkça sordum, ‘yok öyle bir şey’ dediler ama sinsi sinsi arkamdan iş çevirdiler, Dursun Altıparmak ile irtibata girerek, onun adaylığı üzerinde çalışma yaptılar, bana Dursun Altıparmak’ın adaylığını düşündüklerini söyleseler, onlardan önce Dursun beye gider ve onu ikna etmeye çalışırdım”

“AKP’NİN PLANI” SÖYLENTİLERİ

CHP Karabük Belediye Başkan Adaylığını açıklayan Erdal Demir’in anlattıkları karşısında şaşırıyorum. Hayret edilecek bir konu daha var işte o sözleri;
Dursun Altıparmak’ın samimiyetine de inanmıyorum artık. AKP’lilerin planı olduğu yönündeki söylentileri de dikkate alıyorum. Benim arkamdan böyle bir iş çeviren ve AKP’lilerin planını adeta uygulamaya sokmaya çalışan CHP Karabük İl ve Merkez İlçe Başkanına güvenmiyorum.”

İşte Erdal Demir’in bu sözleri çok konuşulur, CHP’nin Karabük Belediye Başkan Adayı belirlenmesinde AKP’nin nasıl bir girişimi olabilir?
Gerçekten böyle bir girişim var mıdır?
Bu iddialar çok ciddi iddialar…
Araya söz girdiği için Erdal Demir’e tekrar soruyorum; “Aday mısın?”

Sonuç olarak, Erdal Demir CHP İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanının Belediye Başkanı adaylığı konusunda başka bir isimle görüşmesine çok bozulduğunu ve bu nedenle güven ortamının kalmadığı bir teşkilatla çalışmasının söz konusu olmayacağını söyledi ve sözlerini şu şekilde tamamladı;
“Bu hafta CHP Genel Merkezine giderek, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Adnan Keskin ve mümkün olursa da Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yapacağım. Bu görüşmelerden sonra da yol haritamı çizeceğim” dedi…

Off the record (yazmamak kaydıyla) anlattıklarını tabi ki yazmam mümkün değil ama mutlaka kendisi herşeyi birgün kamuoyuna açıklayacaktır…

Bu sohbetten sonra Erdal Demir ile tekrar görüşmek üzere vedalaştık…

MHP’de DURUM 

CHP’nin Karabük’te bu durumundan sonra MHP’ye dönüp baktığımız zaman, MHP’de yazılacak bir çok konu olduğunu düşünüyorum. Merakla beklenen Rafet Vergili‘nin aday olup olmayacağı konusu hafta başı yapılan açıklamayla sonuçlandı.

Hatırlıyor musunuz, Rafet Vergili’nin MHP’den değil Ak Parti’den Belediye Başkan Adayı olacağı söylentileri ortaya atılmıştı, hatta aday olmayacağı, çekileceği söyleniyordu.

Rafet Vergili haftabaşı gazeteci arkadaşlara yaptığı açıklamada; “Adayım” dedi ve haftasonu Cuma günü MHP Karabük İl Başkanlığı’na giderek adaylık başvurusunu resmen yaptı.

Rafet Vergili MHP Karabük İl Başkanlığı’na resmi müracaatını yaparken, ülkücü gençler çevresini sarmışlardı. Oradaki görüntü seçimin nasıl olacağını işaret ediyordu.

Diğer taraftan genç kızlar da Rafet Vergili için çalışmalara başlamışlar.

ASENALAR olarak adlandırılan üniversiteli genç kızlar MHP’nin tekrar Karabük Belediye Başkanlığı’nı kazanması için yoğun çalışma yapıyorlar.

 

Bu arada hemen bir HATIRLATMA yapmak istiyorum.

Aşağıdaki fotoğraf geçen belediye seçimleri sonrası Karabük Adliyesi önünde çekilmişti.

Ak Parti İl Başkanı Ömer Ayar’ın yanında sağ işaret parmağıyla “SUSUN!..”  diyen MHP’nin ağır toplarından Ahmet Karabacak…

Ahmet Karabacak kimlere ve neden  “SUSUN”  diyor?

Fotoğrafın diğer tarafında yüzlerce bekleyen MHP taraftarı var. Karabük Adliyesi’nde İl Seçim Kurulu’nda oylar sayılıyor.

 

Türkiye’nin her yerinde çöplüklerden oy pusulalarının çıktığı ortamda Karabük’te ülkücüler ve MHP’liler Karabük Adliyesi önünde bekliyorlar….

İşte Ahmet Karabacak o kalabalığa sessiz olun diyor.

Şimdi bu fotoğrafı ve bu olayı neden hatırlattım. Karabük’te seçim çok çekişmeli olacak.

Ak Parti’nin sandık görevlilerini dahi belirlediği söyleniyor. Geçen bir sohbet esnasında genç bir kadın Ak Parti’den sandık görevlisi olarak görev verildiğini ama oyunu Rafet Vergili’ye vereceğini söyleyince bakakalmışım…

*** *** ***

EZCÜMLE; Seçim yaklaşıyor lafı fazla uzatmayalım yazacak daha çok konu var, görüşmek üzere…

 

4017

Facebook Yorumları

Son Haberler