31.7 C
Karabük
15 Temmuz Pazartesi 2024

Facebook Tüyoları: Virüslerden Nasıl Kurtulursunuz?

Facebook güvenlik önlemlerini artırsa da üçüncü partilerin linkler ve uygulamalar aracılığıyla bulaştırdığı virüsler sosyal ağ kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri.

Kullanıcıların bir anlık zayıflığından faydalanarak çoğu zaman ödül vaadiyle ya da “Bu videoya inanamayacaksınız” gibi cümlelerle tıklamaya iten bağlantılar bir anda hesabınıza virüs bulaşmasına sebep oluyor. Artık çoğumuz “Tıklayın, iPhone 5S kazanın” gibi tuzaklara düşmeme konusunda tecrübe sahibi olsak da bir anlık boşluğa düşmenin sonucu ya da linki çok güvendiğimiz bir arkadaşımızın paylaşması sonucu bu malum hatayı zaman zaman yapabiliyoruz.

Eğer sizin başınıza da böyle kötü bir tecrübe geldiyse ya da Facebook hesabınızda olağan olmayan durumlarla karşılaştıysanız bu virüslerden birkaç adımda kurtulabilirsiniz.

İşte adım adım Facebook virüslerinden kurtulmanın yolları…

Facebook Şifrenizi Değiştirin

Tıkladığınız linkler sayesinde üçüncü partilerin Facebook şifrenize erişmiş olma ihtimali çok yüksek. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey şifrenizi güvenilir başka bir şifre ile değiştirmek.

1. Facebook’a giriş yapın.

2. Genel Hesap Ayarları sayfasından Şifre bölümüne gelin ve Değiştir yazısına tıklayın.

3. Mevcut şifrenizi ve yeni belirlediğiniz şifreyi yazarak değişiklikleri kaydedin.

Artık yeni şifrenizle Facebook’u kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer sizin hesabınızdan arkadaşlarınıza mesajla ya da duvarlarına giden linkler ya da iletiler varsa arkadaşlarınızı da aynı tuzağa düşmemeleri konusunda uyarmayı unutmayın.

Güvenmediğiniz Facebook Uygulamalarını Kaldırın

Şifrenizi değiştirseniz bile yine de güvende değilsiniz. Çünkü hesabınızı ele geçiren virüsün bir uygulama içinde Facebook’unuza saklanma olasılığı da çok büyük. Bu yüzden Facebook uygulamalarınızı tek tek kontrol etmeniz gerekiyor.

1. Gizlilik ayarlarınızı açın ve Uygulama Ayarları sayfasına gidin.

2. Kullandığın Uygulamalar bölümünden düzenle yazısına tıklayın.

3. Açılan listede hesabınıza erişmesine izin verdiğiniz uygulamaları göreceksiniz.

4. Uygulamalara göz gezdirerek tanımadığınız ya da şüpheli gördüğünüz uygulamalar olup olmadığını kontrol edin.

5. Uygulamanın yanındaki düzenle tuşuna basarak uygulama detaylarını görebilir; direkt çarpı işaretine basarak uygulamayı tamamen silebilirsiniz.

Son Tüyo: Bir Linkin Virüslü Olup Olmadığını En Kısa Yoldan Nasıl Anlarsınız?

Virüslü linkler genelde kendini çok belli etse de emin olamadığınız durumlarda linke bağlı URL adresine bakın. Eğer URL size şüpheli geliyorsa ve tanımıyorsanız tıklamayın. Örneğin eğer URL .info bağlantısıyla sonlanıyorsa o linkin virüslü olduğuna kesinlikle emin olabilirsiniz.

1497

Facebook Yorumları

Son Haberler