19.2 C
Karabük
16 Temmuz Salı 2024

Arkadaşları için eylem yaptılar

Karabük Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencisi 18 yaşındaki Gabon uyruklu Ibouanga’nın cesedinin Filyos nehri kenarında bulunmasının ardından ölümündeki sır perdesinin aydınlanması için Gabonlu öğrenciler Rektörlük binası önünde eylem yaptı.

Önceki gün Karabük-Zonguldak karayolu Yeşil köy mevkisinde Filyos Çayı kenarında kimliği belirsiz siyahi bir kadın cesedi bulunmuştu.

Dün (27 Mart) saat 23.00 sıralarında Yeşilköy yakınlarından geçen trenin makinisti, Filyos Çayı’nda bir kişinin hareketsiz halde olduğunu fark edince durumu yetkililere haber verdi. Sudan çıkarılan ceset otopsi için Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Jandarma ise olayla ilgili soruşturma başlattı.

Jandarmanın çalışması sonucunda, bulunan siyahi kadın cesedinin Gabonlu 18 yaşındaki Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’ya ait olduğu ve Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü hazırlık sınıfında öğrenim gördüğü belirlenmişti.

Gabonlu öğrenciler Karabük Üniversitesi Rektörlük binası önünde bugün (28 Mart) eylem yaptı.

DHA’nın haberine göre yetkililerden bilgi alamadıklarını öne süren uluslararası öğrenciler Karabük Üniversitesi’nin rektörlük binası önünde toplandı. Dinabongho’nun fotoğrafı ve “Dina için Adalet” yazılı dövizler taşıyan grup, Fransızca sloganlar atarak üniversitenin ana girişine yürüdü. Çevik Kuvvet ekipleri, TOMA ve kalkan ile üniversite çıkışını kapatarak grubun dışarı çıkmasına izin vermedi. Bir süre “Dina için Adalet” diye bağıran grup polis ekiplerinin ikna etmesiyle üniversite içine geri döndü.

‘Dina’ya adalet! Ne ayıp” yazılı döviz taşıyan Orphe Moise, kız kardeşini son olarak geçen cumartesi günü gördüğünü belirterek, “Adalet istiyoruz. Dün emniyete gittim, bana sorular sordular. Kız kardeşim için adalet istediğimi söyledim. Türkiye’de yeniydi. Okumaya gelmişti. Burada öldürüldü. Neden hep siyahlar öldürülüyor? Kız kardeşimi kim öldürdü bilmek istiyorum, suçlu kim? bunun cinayet olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sudan uyruklu Yara Abounaida, “Buraya destek vermeye ve adalet aramaya geldik. Huzur içinde yatsın. Öğrenciydi, buraya geleli 4 ay olmamıştı. Kendi başına ormanlık alana yürüyüşe gitmesi mantıklı gelmiyor. Biz gerçeği istiyoruz. Ona ne olduğuna dair yetkililerin ve üniversitenin bize açıklama yapmasını istiyoruz. Biz sadece öğrenciyiz, bizim güvenliğimiz her şeyden önemli” dedi.

Siyahilerin zaman zaman tacize uğradığını öne süren Prince Festus ise “Böyle bir olay bir beyazın başına gelseydi böyle davranılmazdı. Otopsiye alındığını biliyoruz. Bu mevsimde kimse nehre yüzmek için girmez. Sadece boğulduğuna inanmıyoruz bizce biri onu öldürüp nehre attı” iddiasında bulundu.

Savcılıktan açıklama: Suda boğulma
Karabük Cumhuriyet Savcılığı, Filyos Çayı kenarında cesedi bulunan Karabük Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencisi Gabonlu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nun (18) ilk otopsi incelemesinde boğularak öldüğünün anlaşıldığını bildirdi.

Karabük Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan açıklamada, ölü bulunan Gabonlu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga (18) adlı öğrenci ile ilgili ön raporda cinsel saldırı, herhangi bir kesici delici alet ve ateşli silah yaralanmasına rastlanmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Karabük merkezinde 26.03.2023 tarih saat 12.00 sıralarında Filyos Çayı’nda bir ceset olduğuna ilişkin bilgi verilmesi üzerine gecikmeksizin olay yeri ekipleri ile yeterince kolluk görevlisi ve nöbetçi cumhuriyet savcısı ile olay yerine gidildiği, incelemeler sonrasında siyahi olduğu anlaşılan kadın cesedi otopsi yapılmak üzere Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığı, ceset üzerinde kimlik ya da cep telefonu gibi herhangi bir eşya bulunmadığı, ancak yapılan araştırmalarda ölenin Gabon vatandaşı olup, üç aydır Karabük’te bulunduğu ve Karabük Üniversitesinde hazırlık sınıfı öğrencisi olduğu tespit edilmiştir. Yapılan otopsi sonucu ön raporda, herhangi bir cinsel saldırı bulgusuna rastlanmadığı, herhangi bir kesici delici alet yaralanması, ateşli silah yaralanması tespit edilmediği, ölüm olayının suda boğulma şeklinde meydana geldiği, Filyos Çayı’na girmeden önce ölüm olayının gerçekleşmediği anlaşılmıştır. Yapılan soruşturmada, ölenin bulunduğu yer ile birlikte bölgede kolluk görevlileri tarafından gerekli tanık ve kamera araştırmaları yapılmakla birlikte, üzerinde bulunan kıyafetler kriminal inceleme için daireye gönderilecektir. Soruşturma çok yönlü olarak devam etmekte olup, kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Facebook Yorumları

Son Haberler