22.4 C
Karabük
24 Nisan Çarşamba 2024

CHP Koordinatör Milletvekilleri KGC ziyareti

CHP Genel Merkezi tarafından ülke genelinde başlatılan il-ilçe parti teşkilatı ile birlikte sivil toplum kuruluşları ziyaret programı çerçevesinde Karabük’e İstanbul, Hatay ve Adana Milletvekilleri geldi.

CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan dün Karabük parti teşkilatlarında basına kapalı olarak yapılan “Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirme” toplantısı ardından bugün Karabük Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ettiler.

Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaarslan yaptığı konuşmada; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin KGC’ye yaptığı ziyaretten dolayı teşekkür ederim. ‘Endüstrileşmek milli davalarımız arasında yer almaktadır’ sözü ardından 3 Nisan 1937’de Karabük DÇ Fabrikalarının kurulması için bizzat talimat veren Atatürk’e Karabük minnettardır. Cumhuriyet Kenti Karabük, ülkenin sanayileşmesinde, gelişmesinde çok önemli katkılarda bulunmuştur. Hakkari’de, Kars’ta, İstanbul’da, İzmir’de Türkiye’nin her yerinde Karabük DÇ Fabrikalarının katkısı, eseri vardır. Böylesi önemli bir ziyarette özellikle Atatürk’e minnet duygularımızı ifade etmek istedim. Çok tehlikeli bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Bu tür ziyaretler, istişareler önemlidir. Sizlere tekrar teşekkür ediyorum. Ayrıca şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine sabırlar diliyorum.” dedi.

Doğan “ Hükümet kurulması için kendi seçmenimizi karşımıza aldık”

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan KGC’de yaptığı konuşmada; “Bizler partimiz tarafından koordinatör Milletvekilleri olarak görevlendirildik. Görevimiz 7 Haziran seçimlerinden bu yana CHP’nin Hükümet arayışları sürecindeki rolünü aktarmak ve bundan sonra maalesef kaçınılmaz olarak sürüklendiğimiz yeniden seçimde nasıl bir görev üstleneceğimiz konusunda sizlerle bilgi paylaşmak.

Biz 7 Haziran Genel Seçimlerinde sandıktan çıkan seçmenin iradesini en doğru şekilde hayata geçirmek için tüm siyasi partilerle tamamen siyasi centilmenlik çerçevesinde hukuka uygun şekilde görüşmelerimizi temaslarımızı sürdürdük, ancak sizlerin de malumu olduğu üzere ne MHP, ne AKP ile yapılan görüşmelerde olumlu bir sonuç çıkmadı.

Biz görüşmelerde üzerimize düşen tarihi sorumluluğu en doğru bir şekilde yerine getirdiğimiz inancındayız. 14 ilkemizi kamuoyuyla paylaştık, bunlar bir sosyal demokrasiye inanan bir ülkede anayasasında bir hukuk devleti yazan, insan haklarına saygılı bir ülke yazan tüm  Devletlerde aslında kaçınılmaz olarak uygulanması gereken ilkelerdi, kimsenin hayır diyemeyeceği ilkelerdi. Ancak kabul görmedi, aslında bu sürecinde başında da belliydi, ancak bizim bu süreci ısrarla ve sonuna kadar tüketmemiz gerekiyordu, aksi halde kamuoyunda  masadan kalkan taraf olarak, uzlaşmaya yanaşmayan taraf  olarak algılanma riskimiz vardı biz kendi seçmenimizi, tabanımızı dahi karşımıza alarak bu koalisyon sürecine adım attık ancak Cumhurbaşkanı istemedi bu süreci ve olumsuz sonuçlandı.

Biz yılacak mıyız, elbette ki hayır. Israrla Hükümet kurma görevinin Genel  Başkanımıza verilmesi ölçüsünde kamuoyunda baskı yaptık ancak bu da olumsuz sonuç verdi. Şimdi gelinen aşamada da adaylarımızın belirlenmesi ile bir sıkıntı vardı az önce bir haber aldık ön seçimde çıkan adaylarımızın listesinin aynı şekilde muhafaza edilmesi hususu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kabul edilmiş, bir dava açılmış, umuyoruz ondan da olumsuz sonuç çıkacak. 

Dolayısıyla parti içindeki  bu sıkıntıyı aşmış olduk ve şimdi tüm enerjimizle yeniden seçime hazırlanacağız. Tabiî ki bu seçimde Türkiye’nin parametreleri maalesef 7 Haziran’dan bu yana değişti, artık ülke kan gölü haline geldi bir kişinin iktidar hırsı yüzünden.

Dolayısıyla bizim toplumsal uzlaşmaya ağırlık vererek, toplumsal barışı tesis  etmeye yönelik projelerimize ağırlık vererek seçmene seslenmemiz, seçmenin heyecanını uyandırmamız gerekiyor. 

Üzerimize düşen çok büyük sorumluluklar var yeni vekiller olarak biz eleştiriliyoruz zaman zaman meclis tatilde çalışmıyorsunuz diye. Ama bu doğru değil, biz sahalardan hiç ayrılmadık, tüm vekillerimiz var güçleri ile çalışıyorlar üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için.

Kamuoyundan aldığımız izlenim şu ki 7 Haziran, Hatta seçim kampanyasından başlayalım, seçim kampanyasından bu yana CHP ile ilgili kamuoyundaki o statükocu, belki zaman zaman elitis olarak yapılan eleştiriler tamamen değişti ve artık tüm Türkiye’de olumlu bir şekilde kucaklanan bir parti haline geldik  bu net olumlu, yapıcı, uzlaşmacı tavrımız sayesinde ve bu seçime de aynı ilkeler doğrultusunda çalışıyoruz, seçim bildirgemiz üzerinde çalışıyoruz.

Yeni bir Anayasa, ifade özgürlüğü, bu demokrasi kültürünün yeniden işler hale getirilmesi için projelerimizi halka anlatacağız, bunu sadece CHP’nin yapabileceğini şu anki mevcut siyasal düzende seçmenimize anlatacağız, seçmenimizin bu seçimde ve geçen seçimde olduğu gibi sandığa yoğun şekilde katılımı için elimizden geleni yapacağız.

Seçim güvenliği ile ilgili bazı sıkıntılar var. Umuyoruz ki sağlıklı bir ortada geçen seçimde olduğu gibi seçimimizi gerçekleştireceğiz” dedi.

 

1131

Facebook Yorumları

Son Haberler