18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Ekmek mücadelesi

Alın teriyle helalinden para kazanmak, evine ekmek getirmek, çocuklarının rızkını kazanmak için mücadele edersin. Çalışırsın, çabalarsın ve en nihayetinde bir gün kalp artık dayanmaz.

Tıkanır ve bir yerde yığılır kalırsın…

Bugün öğle saatlerinde tanık oldum.
Yenişehir dolmuş duraklarının karşısında Karabük Belediyesi temizlik işçisi çalıştığı esnada geçirdiği kalp krizi sonucu bir anda çöp konteyneri yanına yığılmış.

Kim çağırdı bilmiyorum ambulans hemen gelmiş.
112 sağlık görevlileri ilk müdahaleyi yapmış sedye ile ambulansa bindirirlerken oradaydım.

Etrafta hiç kimse yok hayret hiç kimse başına toplanmamış. Yanında sadece arkadaşı var, “Ne oldu?” diye sordum. Bitkin, çaresiz ve üzgün gözlerle bana baktı yüzü bembeyaz olmuş, korkmuş olacak ki sadece suskun gözlerle bakıyor. Soru sorma dercesine…

Kameraya çektiğimi görünce “işten atarlar” endişesiyle susmuş olabilir düşüncesiyle ben de susuyorum.

Temizlik işçisinin kimbilir ne derdi vardı. Sorsan da söylemez.

Aslında gerçeği söylemek gerekirse, çok iyi bilirim böyle helalinden ekmeğinin peşinde olanları.
Suskundurlar, pek konuşmazlar!

Çalmadan çırpmadan helalinden para kazanan bir işçi kardeşimiz. Ambulans ile hastaneye getirdiler şu an durumu nasıl bilmiyorum. Haberci arkadaşlara bildirdim öğrenecekler.
Allah sevenlerine bağışlasın.

İŞTE YAYINLANAN HABERİ /

Karabük’te, taşeron bir firmada çalışan temizlik işçisi 34 yaşındaki Dursun Ballı, yol kenarında temizlik yaptığı sırada kalp krizi geçirdi
Olay, öğlen saatlerinde Kartaltepe Mahallesi Yenişehir dolmuş durakların önünde meydana geldi. 

Karabük Belediyesi’ne hizmet veren taşeron bir firmada çalışan temizlik işçisi Dursun Ballı, yol kenarında çalışırken kalp krizi geçirdi. Kalp krizi geçiren  Dursun Ballı yerde yattığını gören çevredekiler, sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, incelemesinde kalp krizi geçiren Ballı Karabük Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırdı.
Kalp krizi geçiren Dursun Ballı’nın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalp krizi 1 ay önceden anlaşılabilir

Kalp krizi 1 ay önceden anlaşılabilir
Bu semptomlar gerçekleşiyorsa 1 ay içinde kalp krizi geçirebilirsiniz. Peki kalp krizi geçirmeden 1 ay önce nasıl anlaşılır?

Halsizlik
Arterleriniz daraldığında kalbinize daha az kan gider. Bu da kalbinizin daha fazla çalışmasına neden olarak yorgun hissetmenize sebep olur.

Nefes darlığı
Kalbinize giden kan azalınca, ciğerlerinize giden oksijen de azalır. Bu iki organ birbirine bağlıdır, biri olmadan diğeri olmaz.

Zayıflık
Vücudunuzun zayıflığı arterlerin daralmasıyla ilgili olabilir. Bu durumda kan dolaşımı aksar, kaslarınız ihtiyacı olanı almaz ve bu da sebepsiz yere düşmenize bile sebep olabilir.

Baş dönmesi ve soğuk ter
Kan dolaşımı aksarsa beyninize daha az kan gider. Hayati sonuçlanabilecek bu durum baş dönmesi ve soğuk soğuk terlemeye sebep olur.

Göğüs daralması
Göğsünüzde bir daralma ya da hafif bir ağrı hissetmek kalp krizi semptomlarındandır. Kalp krizi yaklaştıkça semptomlar çoğalır.

Grip ve soğuk algınlığı semptomları
Sebepsiz yere grip ve soğuk algınlığı semptomları yaşıyorsanız, bu kalp krizi habercisi olabilir.

 

3960

Facebook Yorumları

Son Haberler