Yılın fotoğrafı ve Yılın gazetecisi

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 Anayasasında gazeteciler lehine yer alan hükümlerden sonra “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kabul edilen fakat 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra bu hakların bir kısmının geri alınması üzerine “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.

Yazmak istediğim “Çalışan Gazeteciler Günü” tarihçesi değil, yazmak istediğim şimdiye kadar unutamadığım bazı anlar var, bazı fotoğraflar var işte bu fotoğraflardan bir tanesini bugün için seçtim.

20 Haziran 2010 günü yaşanan bir olayı hatırlatmak istiyorum.
Yer: Karabük, Kardemir Demir Çelik Fabrikaları girişi

Gazeteci Sadık Arslan Karabük’te yaşanan sendikal olayları takip etmek üzere Kardemir girişinde fotoğraf çekerken birden saldırıya uğruyor. Ve o anda yanındaki gazeteci arkadaşı Nurettin Acar deklanşöre basıyor.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi saldırı esnasında gazeteci arkadaşımızın yaşadığı travma gayet açık ve net olarak belli oluyor. Güvenlik güçleri tarafından yapılan bu saldırı sonrası zamanın yetklileri her ne kadar “özür” dilese de hafızamızdan silinmesi öyle kolay olmadı. İbret olması için özellikle bu fotoğrafı paylaşmak istedim.

Yıl sonunda yaptığım değerlendirmede “YILIN EN’LERİ” vardı. İşte bu fotoğrafta Karabük Basın Tarihi için “YILIN FOTOĞRAFI” ve “YILIN GAZETECİSİ” vardır.

“YILIN GAZETECİSİ” Sadık Arslan, “YILIN FOTOĞRAFI”da Nurettin Acar tarafından çekilmiştir. Şimdi diyeceksiniz 4 yıl önceki olayı bugün neden yazıyorsun. Haklısınız ama zamanla yarışmaktan, hırsızla, uğursuzla, menfaat çeteleri ile uğraşmaktan kendimiz için zaman mı ayırabiliyoruz.

İşte bugün KAYITLARA GEÇSİN istedim.

Var mı itirazı olan?

Ayrıca gazeteci Sadık Arslan’ı ve Nurettin Acar’ı yıllardır tanırım. Hayat hikayeleri adeta bir dizi senaryosu yazılacak kadar sürekleyici ve ibret doludur. Fırsat bulduğum bir gün o hayat hikayelerinden kesitleri de sizlerle paylaşacağım. 

 

1566

Facebook Yorumları

Son Haberler