20.1 C
Karabük
29 Şubat Perşembe 2024

Dina’nın cinayeti aydınlatılmalı

Karabük Üniversitesi öğrencisi Afrika Gabonlu 17 yaşındaki Dina’nın ölümüyle ilgili olarak tutuklanan D. A’nın avukatı Yusuf Çolak konuştu.

“Dina’nın ölümü nedeniyle müvekkilim D. A’nın tutuklama kararına karşı olarak en son olarak itiraz etmiştik bu itiraz neticesinde şu an için her hangi bir karar verilmiş değil ve verilecek kararı bekliyoruz” dedi.

AYRINTILARI YOUTUBE KANALIMDA İZLEYEBİLİRSİNİZ

Karabük İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar’ın açıklamasına ilişkin Avukat Çolak;
“İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bir açıklama var bu açıklama tabi ki bizi üzmüş durumda sebebi sonuçta soruşturmanın neticelendiğini ve Dina’nın ölümüne sebep olan sorumlularının tespit edildiğini ve olayın aydınlatıldığı beyan edildi biz kesinlikle bunu kabul etmiyoruz.” açıklaması yaptı.

Avukat Çolak açıklamasında şu görüşlere yer verdi;
“Sebebi olayın kesinlikle aydınlatılmadığı yardım etmek isteyen müvekilimin üzerine yıkıldığı ve olayın hemen öncesinde Dina’nın bir evde tutulduğuna ilişkin Dina’nın çıplak ayakla canını zor kurtarırcasına kaçtığına ilişkin o evin hemen karşısında bulunan görgü tanıklarının beyanlarının araştırılmaması bu hususların üzerine gidilmemesi ve Dina ile ilgili hem fuhuş çetelerini hem bunun dışında da zorla bir takım eylemlerde bulunması için zorlanmasına ilişkin hususların yeterince araştırılmamasını kabul etmiyoruz.

Biz Dina’nın ölümüne ilk günden itibaren söylediğimiz gibi bizim müvekkilimizle karşılaşmadan önce bizim müvekkilimizden yardım istemeden önce meydana gelen olayların araştırılması ve sorgulanması gerektiğine inanıyoruz bu husus araştırılmadan olayın çözüldü şeklindeki kamu kurumu tarafından yapılan açıklamalar olayı kapatma yönelik olarak değerlendirilmektedir tarafımızca kamuoyu tatmin olmuş değildir, ilerleyen süreçlerde yargılama aşamasında da müvekkilimize doğrudan isnat edilebilecek yeterli delil mevcut değildir.

Az önce ifade ettiğim gibi müvekkilim sadece yardım etmek kastıyla hareket etmiştir. Ancak Dina’nın daha öncesinde başına gelen olaylar sebebiyle aşırı korku ve panik halinde bir takım eylemlerde bulunmuştur bu eylemlere müvekkilim de anlamlandıramamıştır.
Müvekkilim Dina’ya yardım haricinde herhangi bir kastı veya bir eylemi kesinlikle olmamıştır. Bunu kesinlikle söylüyorum masum bir insanın karalanması, kişiliğinin zarar görmesi bakın şöyle söyleyeyim cezaevinde müvekkilimi ziyaret ettiğimde müvekkilimiz diğer tutuklular tarafından çok ciddi şekilde baskı altına alındığını söyledi ve ailesiyle de görüştüğümüzde hayatına kast edebileceğine ilişkin endişelerimiz var bunu savcılığa da ilettik bu durumu tabi gerekli tedbir alınacaktır. Ancak yardım eden bir kişinin bu şekilde itham edilmesi kamuoyunda suçluymuş gibi lanse edilmesi hem vicdanen hem hukuken bizleri rahatsız ediyor. Bir iftiraya maruz kalmış durumda bu iftiraya maruz kalan kişi ilerleyen süreçlerde, farklı zamanlarda bir yakınınız olabilir biz de iftiraya maruz kalabiliriz. Masumiyet karinesi bunun için çok önemlidir. Masumiyet karinesinin ihlal edilmesi aslında insanların hukuka ve kamu kurumlarına güvenini azaltacaktır. Bu noktada dediğim gibi soruşturmanın müvekkilimin Dina ile karşılaşmadan önceki hususlara yoğunlaştırılması ve o hususların aydınlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bir de özellikle şunu ifade etmeliyim ki soruşturma evraklarının, tanık beyanlarının ve diğer şüphelilerin ifadelerinin, dosyanın tamamına erişemiyoruz. Ancak basına çok ciddi anlamda doküman sızıyor bu dokümanların bazıları çarpıtılarak ifade ediliyor dolayısıyla dokümanların aslına erişmemiz halinde en azından dosyanın aydınlatılacağını düşünüyoruz. Ancak bir gizlilik kararı var ne hikmetse bu gizlilik kararı sadece bize karşı uygulanıyor bir durum var yani bütün sosyal medya veya diğer geleneksel medya soruşturmanın gizliliğini ihlal edecek şekilde bir takım belgelerin olduğunu görüyoruz ancak biz bu belgelerin asıllarını, tanık beyanlarına ulaşabilmiş değiliz bununla ilgili itirazımızı yaptık inanıyorum ki bu itirazlarımızın neticesinde soruşturmanın gizliliğine ilişkin verilmiş olan kısıtlılık kararı kaldırılacaktır biz de olayın aydınlatılması için elimizden geldiğince katkı sunacağız ve az önce ifade ettiğim gibi bizim müvekkilimizle karşılaşmadan önce meydana gelmiş olayları çözebilirsek Dina’nın neden ölümünün asıl sebebinin ne olduğunu anlayacağız. 18 yaşından küçük Afrika’dan gelmiş kızcağızın ölmesi bizi derinden sarstı hepimizin tüm kamuoyunu biz de üzüldük bu durumdan ancak hem sorunların araştırılması gerektiğine inanıyoruz hem de masum bir kişiye yıkılmaması gerektiğine düşünüyoruz umarım soruşturma derinleştirilir gerçek suçlu kimse bulunur ve adalet huzuruna çıkarılır” dedi.

Facebook Yorumları

Son Haberler