30.5 C
Karabük
21 Haziran Cuma 2024

Twitter yasağı

Başbakan; “Twitter miwitir anlamam kökünü kazıyacağım” diyerek dün akşam saat 23.00 sıralarında Twitter’ı mahkeme kararıyla kapattırdı. Dün gece yaşanan bu kapatmanın, yasaklamanın hemen ardından yani bir kaç saat sonra kapatma kararı veren mahkemenin “yetkisiz” olduğu ortaya çıktı.
Geç saatlere kadar Twitter’ın kapatılması konusunu takip ettim. 

Yıllardır interneti aktif olarak kullanırım. Birçok programın nasıl kullanıldığını bildiğim gibi bir bilgisayarın tüm donanımı söküp tekrar takacak kadar uzman derecede olmasa da, iyi derecede bilgisayar ve internet kullanıcısıyım.

Çağımız teknoloji çağı, biz haberciler bu teknoloji çağında bilgi edinmek ve bilgiyi paylaşmak için mecburen interneti kullanmak zorundayız.
Twitter bizim için çok mu önemli?
Evet önemli hem de çok önemli, dediğim gibi internet bizim haber kaynağımız. Dolayısıyla Twitter bizim için önemli bir bilgi kaynağımızdır.
O nedenle dün gece Twitter’ın kapatılması, yasaklanması “tarihi” anını dakika dakika takip ettim. Dünyanın önde gelen yayın kuruluşlarını izledim.

Haber sitelerinde yasaklanan Twitter’a girebilmek için DNS ayarı yapılması gerektiği haberlerini okudum. Benim gibi haber sitelerinde DNS ayarlarını yaparak Twitter’a girenlerin yazdıklarını görünce hayretler içinde kaldım.
Çünkü istatistiklere göre Türkiye’de Twitter yasaklanmadan önce günde 7 milyon kişi giriyordu, Twitter yasaklandığı gece 10 milyon kişi Twitter’a girdi.

Sonuç olarak Çılgın Türklerin “yasak” denildiğinde neler yapabileceğine tanıklık ettim.

Geç saatlere kadar süren bu izlenimlerden sonra bugün öğleye doğru “Neler olmuş?” diye Twitter’a baktım. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ülkemizde yasaklanan Twitter’a girip tweet attığını görünce ne diyeceğimi bilemedim.

Fotoğrafta görüldüğü üzere 20 dakika önce yazmış ben de hemen aklıma takılanı sordum;  “TR’de Twitter’a giriş yasak. DNS değiştirerek giriliyor. Siz de DNS değiştirip Twitter’a girdiniz şimdi bu suç mu değil mi? diye tweet attım.

Artık Türkiye’de neyin, ne zaman olacağı bilinmiyor

Anlamlı bir tweet ile sözlerime son vermek istiyorum. “Kasetler çıkınca zaten montaj – dublaj diyeceksiniz. Twitter’dan ne istiyorsunuz?

 

1878

Facebook Yorumları

Son Haberler