19.2 C
Karabük
16 Temmuz Salı 2024

Keltepe Kayak Merkezi

Gazeteciliğe 1981 yılında başladığım zaman Karabük’ün il olması ve Karabük Üniversitesi kurulması için çalışmalar yapılıyordu. Tabi ki Karabük Demir Çelik Fabrikalarının sorunları da gündemdeydi.

Karabük ekonomisinin güçlenmesi, Karabük’ün gelişmesi için alternatif arayışlar içinde “Keltepe Kayak Merkezi” düşünce aşamasındaydı.

Keltepe Kayak Merkezi için resmi çalışma 1998 yılında Suat Şafak Arar tarafından yapıldı.

Zamanın Gençlik ve Spor İl Müdürü rahmetli Suat Şafak Arar tarafından yapılan çalışma sonucunda bir rapor hazırlanmıştı.

KELTEPE KAYAK MERKEZİ İLK RAPORU

Suat Şafak Arar’ın girişimiyle başlatılan çalışmada 29 Haziran 1998 tarihinde rapor hazırlandı ve şu görüşlere yer verildi.
Keltepe’deki 1750 rakımlı Yörüktepe ve 1400 rakımlı Sorkun Mevkileri için Kayak Tesisleri projesi, etüd çalışmaları başlatıldı.
Pist raporu için Orman Şube Müdürlüğü, Turizm İl Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü ortaklaşa bir çalışma yaptı.

Yapılan ön çalışmalar neticesinde Sorkun Mevki, 1440 rakımlı mevki de mukavemet pisti, Yörüktepe’de ise başlangıç olarak 1750 rakım ve bitiş olarak da 1500 rakım tespit edildiğinden slalom kayak çalışmalarına uygun olduğu tespit edildi.

Vesile ile 30 Kasım 2013’de vefat eden değerli insan Suat Şafak Arar’ı rahmetle yâd ederim.


RAFA KALDIRILMIŞTI,
“GAZETECİLER” TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ

2012 yılında Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin “Keltepe Kayak Merkezi ne oldu?” sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Keltepe Kayak Merkezini 2013 yılı programına aldırmaya çalışacaklarını söyledi.


Yapım için ilk resmi girişim 2015 Haziran seçimi öncesi yapıldı
YIL 2015 KELTEPE KAYAK MERKEZİ YAPIMINA BAŞLANIYOR

AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci 30 Mart 2015’de yaptığı açıklamada; “Daha önce iz ödeneği konulan Kayak Merkezimiz uzun gayretlerimiz neticesinde Gençlik ve Spor Bakanlığının 2015 yılı yatırım programına alınmış olup, 15 Mart’ta ihale edilmişti ve ihale artık onaylanmıştır” dedi.

AW368990

Önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak olan Keltepe Kayak Merkezinin 13 Milyon TL’ye ihale edildiğini, tesislerde 900 metre uzunluğunda, 705 kişi kapasiteli telesky ile 958 metre uzunluğunda, bin 200 kişi kapasiteli telesiyej ile günü birlik konaklama tesislerinin bulunacağını ifade eden Osman Kahveci, “Karabük ile komşu illerimizden Bartın ve Zonguldak’taki vatandaşlarımıza hizmet edecek olan Keltepe Kayak Merkezimiz tüm vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olsun” dedi. 30 Mart 2015

AW368990


Karabük İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, “Keltepe Kayak Merkezi yapılacak bölgede dozerlerimiz çalışmalara başladı. İl Genel Meclisimiz tarafından da yol ağına alındı. Resmi prosedürlerde tamamlandı ve kısa süreli gecikmelerimizde bu sebeplerden dolayı olmuştu. Bilindiği üzere burada 958 metre kayak pisti olan uzunluğunda ve günlük bin 200 kişiye hizmet verebilecek çok güzel bir tesis oluşacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Genel Müdürlük tarafından ihalesi yapıldı. Buranın yolunu açmakta İl Özel İdaresi olarak bize düştü. Yine İl Özel İdaresi olarak ormandan kiralamasını biz yapmıştık ve 7-8 yıldır kirasını da ödemekteydik. Sonuç itibari ile gerçekten bu proje tamamlandığında bu tesisin Karabük’ün çehresini değiştirebileceğini düşünüyorum. dedi. 2 Temmuz 2015

İl Genel Meclis Başkanı Hasan Yıldırım “Keltepe Kayak Merkezi alanına ulaşacak şekilde yolumuz ham yol şeklinde açılmış durumda. Yola yukarıdan başlanmak üzere alt temel malzemesi çekiliyor.

Yaklaşık bir kilometrelik kısmının alt temel malzemesi çekilmiş durumda. Yapımı devam eden yolumuzun uzunluğu Karaağaç köyü çıkışından itibaren 6,5 kilometre. Yolun temel malzeme çekilip serme ve sıkıştırılma işleri kalmış. Burada hava şartları Karabük merkezdeki gibi değil. Şu anda Karabük’te hava açık ve güneşli olmasına rağmen burası yağmurlu ve sis çökmüş durumda. Hava şartları uygun olduğu zaman çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüp yolu en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyoruz. 2 Ekim 2015

… YILLAR SONRA ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Fakat yer seçimi konusunda bazı iddialar ortaya atıldı.

Keltepe Kayak Merkezi’nin daha önceki raporlara göre değil başka bir konuma yapıldığı iddiaları gündeme geldi.

Yeni belirlenen ve projesi yapılan mevkiide “yeterli oranda kar olmadığı” iddia ediliyor.

ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUNLUK
Kayak merkezlerinde iklim koşulları ve kar kalınlığı ile kar özellikleri önem taşıyor.
Yıllarca sürüncemede kalan ve seçim öncesi hemen ihaleye çıkartılan, projelendirilerek yapımına başlanan Keltepe Kayak Merkezi uluslararası standartlara uygun mu?

SONUÇ:
Şimdiye kadar sizlere “KELTEPE KAYAK MERKEZİ” ile ilgili gelişmeleri, raporları ve açıklamaları aktardım.

Öyle veya böyle yıllar sonra yapımına başladı. Şu aşamada hiç bir yorum yapmak istemiyorum.

…Ve Keltepe Kayak Merkezi yol çalışmaları esnasında dozerle parçalanarak sökülen bir ağaç…

9462

Facebook Yorumları

Son Haberler