20.3 C
Karabük
22 Nisan Pazartesi 2024

Helallik isteyen asker

Gerede dağlarında tatbikat yapan Bolu Komando Tugayımıza ait bir gurup asker kar yağışının şiddetini arttırması sonrası Mehmet Günçiçek isimli vatandaşın Karasu Ağalan yaylasında ki evine sığınıyor.
Burada ısınmak için sobada odun yakan askerler ısındıktan sonra yayla evinden ayrılıyorlar. Evden ayrılırken eve 10 TL para ve bir karton parçasına şu yazılı notu bırakıyorlar. “Ben Bolu Tugay Personeliyim. Hava kar yağışlı, fırtınalı ve soğuk olduğundan ben ve bir askerim evinizde 2.5 saat konakladık. Sobanızda 8-10 tane küçük odun yakarak ısındık. Her şeyi ilk haliyle bıraktım. 10 TL’de para bıraktım. Hakkınızı helal edin.”

Geçen hafta havaların açmasıyla birlikte Karacasu Ağalan Yaylasındaki evini kontrol etmeye giden Mehmet Günçiçek masanın üzerinde bir not bulur. Notta şu cümleler yazmaktadır; “Ben Bolu Tugay Personeliyim. Hava kar yağışlı, fırtınalı ve soğuk olduğundan ben ve bir askerim evinizde 2.5 saat konakladık. Sobanızda 8-10 tane küçük odun yakarak ısındık. Her şeyi ilk haliyle bıraktım. 10 TL’de para bıraktım. Hakkınızı helal edin.”
Yoğun geçen kış koşullarında vazife başında olan Bolu Dağ Komando Tugayında görevli bir asker soğuktan donmamak için Karacasu Ağalan Yaylasında bir eve sığındı.

Evde bulunan odunlardan birkaç tane yakıp ısınan asker, ev sahibine durumu anlatan ve cep telefon numarasının bulunduğu bir not ile 10 TL para bırakarak helallik istedi.

Eşimle birlikte oturup ağladık

Yayla evinde bulduğu notla gazetemize gelen Mehmet Günçiçek konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Notu okuyunca eşimle birlikte oturup ağladık. Lakin parayı görünce üzüldüm. Benim üç oğlum var ve ben bu vatana üç tane asker yetiştirdim. Bugün Allah bana yine bu vatana hizmet etme şansı vermiş ve o askerler soğuktan benim evime sığınmışlar. Ben o parayı nasıl alırım. O paraya hiç dokunmadık ve olduğu yerde duruyor. O ev ve yakılan odunlar askerlerimize nasıl ana sütü gibi helalse o parayı almakta bana o derece haramdır” ifadelerine yer verdi.

Türk Ordusunun askerini herkes tanısın
Fırtına ve soğuktan donmamak için yayla evine sığınan meçhul askeri evinde ağırlamayı çok istediğini belirten Mehmet Günçiçek; “Ben o askere ulaşıp, onunla tanışmak istiyorum. Evimde ağırlayıp ona hizmet etmek istiyorum. Bu benim için ibadetlerin en büyüğüdür. Bugün güç sahipleri ihalelerle ve haksız kazançlarla ceplerini doldururken Kahraman Türk Ordusunda görevli bir askerin kul hakkından nasıl korktuğunu ve bu ordunun nasıl askerler yetiştirdiğini herkesin görmesini istiyorum” dedi.

 

5258

Facebook Yorumları

Son Haberler