22.4 C
Karabük
24 Nisan Çarşamba 2024

Karabük'te taşımalı eğitimde sıkıntı

Taşımalı eğitim yapılan Karabük’ün bazı yerleşim birimlerinde özellikle kış aylarında sıkıntılar yaşanıyor. Alınan bilgilere göre Karabük Merkez ilçe köylerinin 35 farklı yerinden 502 öğrenci için taşımalı eğitim uygulanıyor.

Ayrıca ilçelerle birlikte 361 farklı yerleşim biriminden Karabük’te toplam 3 bin 52 öğrenci taşımalı eğitimden faydalanıyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Karabük’te de uygulanan taşımalı eğitimde şimdiye kadar çok ciddi bir sıkıntı yaşanmadı fakat kış aylarında özellikle Ovacuma’da öğrenciler yaklaşık 1,5 kilometrelik yolu yürümek zorunda kalıyor.

İŞTE O SOĞUK VE ÜRKÜTÜCÜ YOLLARDA YÜRÜYEN ÖĞRENCİLER


Kış aylarında Ovacuma için daha dikkatli, olunmasını isteyen öğrenci velileri şunları söylüyor; “Ovacuma komple taşımalı sistem mesela Danışment Köyü Safranbolu’ya bağlı olduğu için Safranbolu muamelesi görüyor Safranbolu’da 5 cm kar varsa burada genelde 40 cm kar oluyor. Okullar kar nedeniyle Ovacık, Eflani gibi ilçelerimizde tatil oluyor, Safranbolu tatil olmayınca çocuklar 40 cm kar kalınlığında ve sabahın erken saatlerinde zor şartlar altında yürümek zorunda kalıyor”

Bu fotoğraflar öğrenci velileri tarafından bu sabah (13 Ocak 2015) Salı sabahı çekildi.

İnternet aracılığıyla Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaarslan’a gönderilen fotoğraflarda görüldüğü üzere Ovacuma’da kar kalınlığı şehir merkezlerinden daha fazla

Son 2 gündür yağan kar yağışı nedeniyle Karabük’te bazı köylerimize aç kurtların indiği haberini okumuşsunuzdur…

Taşımalı eğitim yapan öğrenci servisi köy yolunun karla kaplı olmasından dolayı ulaşamıyor ancak çocuklar yolun açık olduğu bölgeye giderek servise ulaşabiliyor.

Bu soğukta ve bu ürkütücü dağlık ormanda çocuklarınızın yürümesini ister misiniz?

Yetkililerin bu konuda daha duyarlı olmasını isteyen veliler çocukların eğitimden geri kalmaması için katlanıyoruz diyorlar….

Ulusal basın olarak bilinen yaygın basında genelde hep Doğu illerimizden karda okula ulaşmayan öğrencilerin haberlerini görüyorsunuz değil mi? İŞTE KARABÜK KÖYLERİ… Zor şartlara rağmen okumak için okula ulaşmaya çalışan öğrenciler….

Coğrafi açıdan dağlık ve orman bölge Ovacuma’da öğrencilerin eziyet çekmemeleri yanısıra korkulu anlar yaşamaması için yetkililerin bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor.

 

5283

Facebook Yorumları

Son Haberler