18.6 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat 'Tarikat üyesi değiliz'

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük’te faaliyet gösteren ulusal ve yerel basın kuruluşlarının yöneticilerini davet ettiği basın toplantı düzenledi.
Gündem ve son gelişmeler hakkında açıklamalar yapan Prof. Dr. Refik Polat “HAKYOLCU OLDUĞUNUZ SÖYLENİYOR DOĞRU MU” sorusuna tepki gösterdi.”

Polat; “hiçbir kurumun yöneticisine veya herhangi bir şahısa böyle bir soru sorma ahlaki değildir.” dedi

İŞTE PROF. DR. REFİK POLAT’IN TEPKİSİ

BASIN TOPLANTISINDAN NOTLAR

Üniversitenin faaliyetleri ve durumu konusunda basını bilgilendirmek amacıyla Rektörlük binasındaki Senato Toplantı Odası’nda gerçekleşen toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı. Basın toplantısında Rektör Prof. Dr. Polat ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Güneş ve Prof. Dr. İbrahim Kürtül açıklamalarda bulundu.

Önceliği öğrenci, eğitim ve akademik çalışmalar olan Üniversite’nin basın toplantısında, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan süreç ile 2016-2017 Öğretim Yılı’na ilişkin bilgiler aktarıldı.

Basın toplantısında dağıtılan yazılı açıklama:

Değerli basın mensupları,

2016- 2017 Öğretim Yılı öncesinde düzenlediğimiz basın toplantısına hepiniz hoş geldiniz.

Toplantımıza başlamadan önce 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar, bu hain ve menfur saldırıda yaralanan gazilerimize de acil şifalar diler ve milli iradeye sahip çıkan bu necip milletin tüm fertlerine şükranlarımı sunarım. 

Bugün toplantımızda, 2016 ÖSYS tercih sonuçlarına ilişkin üniversitemiz hakkında değerlendirmeler yapmak, bunun yanı sıra Nisan ayında yaptığımız basın toplantısından sonra üniversitemizdeki yenilikler hakkında bilgi vermek ve özellikle 15 Temmuz süreci olmak üzere gündeme dair bilgi ve görüşlerimizi paylaşmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. 

 1. 2015 – 2016 ÖĞRETİM YILI MEZUNLARIMIZI GÖNDERDİK

 Üniversitemiz öğrenci sayısı, geçen yıl, 2015 – 2016 Öğretim Yılı başı itibariyle 47.890 idi. Bu öğrencilerimizden şu ana kadar 4.826’sı mezun olmuştur. Yaz okulunun ardından mezun sayımızın 7.500 civarı olması beklenmektedir.

2. YAZ OKULU DEVAM EDİYOR

2015-2016 Öğretim Yılı yaz döneminde ikinci defa uyguladığımız yaz okulu bir önceki seneye göre iki katından fazla öğrenci artışı ile gerçekleşmiştir. Geçen yıl yaz okulu dönemi şehrimizde kalan öğrenci sayısı 3.605’ti. Bu yıl 8.182 öğrenci yaz okuluna devam etmiştir. Bu öğrencilerin 805’i başka üniversitelerde eğitim gördüğü halde bizim üniversitemizi tercih ederek misafir öğrenci olarak gelmişlerdir. Türkiye genelinde Karabük Üniversitesi, yaz okulu uygulamasında öğrenciye en fazla kredi alma imkânı sağlayan üniversite olarak öne çıkmaktadır. Önümüzdeki hafta final imtihanları ile birlikte öğretim dönemi tamamlanmış olacaktır. Bundan sonraki yıllarda da yaz okulu mutad olarak uygulanmaya devam edecektir.

3. YABANCI ÖĞRENCİ BAŞVURULARI TAMAMLANDI

Biz, Karabük Üniversitesi’nin tanıtımı iyi yapıldığı takdirde Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenci taleplerinin artacağına inanıyoruz. Nitekim bu konuda ciddi, planlı çalışmalar yapmaktayız ve bu gayretlerin karşılığı alınmaya başlanmıştır. Bu yıl Haziran ayında alınan ön başvurularda 450 yabancı uyruklu öğrenci kaydedilmiştir. Ayrıca 2.353 ek kontenjan için aday başvuruları alınmıştır, önümüzdeki günlerde yerleştirme neticesinde, sadece bu sene 2.450 civarında yeni yabancı uyruklu öğrenci kaydı gerçekleşmiş olacaktır.

4. ÖSYM YERLEŞTİRME SONUÇLARI BELLİ OLDU

2016 – 2017 Öğretim Yılı’nda yeni öğrenci yerleştirmelerine göre 9.909 olan kontenjanın %93’ü doldurulmuş ve toplam 9.211 yeni öğrenciye kapımızı açmış bulunuyoruz. Cuma gününe kadar devam edecek kayıtlarla yerleşen öğrencinin tamamına yakınının kayıt olacağını düşünüyoruz.

Boş kontenjanlar için Eylül ayı başında tekrar tercih yapılacağı, yatay ve dikey geçişlerle eklenecek yeni öğrencilerin olacağı düşünüldüğünde toplam yeni öğrenci sayımızın 10.000’i geçeceğini öngörmekteyiz. Bu sonuçlara göre, inşallah bu yıl öğrenci sayımız yabancı öğrencilerle birlikte 53.000 civarında olacaktır.

5. TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİMİZ KARABÜK’TE

Burada, Tıp Fakültemiz öğrencilerinin de bu yıldan itibaren Karabük’te öğretime devam edeceklerini hatırlatmak faydalı olacaktır. Bilindiği üzere 2010 yılında kurulmuş olan Tıp Fakültemizin öğrencileri, altyapı ve eğitim kadrosu eksikleri tamamlanma sürecinde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde eğitim görmekteydi. Bu süreçte mevcut Öğretim üyelerimiz Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Karabük’e hizmet vermekteydi. Artık tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak, öğrencilerimizin de bu yıldan itibaren Karabük’te eğitimlerini sürdürmelerine imkan sağladık.

6. SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ AÇILDI

En yeni fakültemiz olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi, YÖK’ün aldığı 3 Ağustos 2016 tarihli kararla üniversitemiz bünyesinde kurulmuştur.

Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile birlikte Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin de açılmasıyla şehrimizin ve ülkemizin sağlık hizmeti altyapısında önemli katkılar sunacağımıza inanıyoruz.

7. 15 TEMMUZ SÜRECİ

Hep beraber yaşadığımız elim ve menfur darbe girişimi, milletimizin cansiperane mücadelesi ve fedakârlığı ile akamete uğratılmış, milletçe büyük bir badireyi kısmen de olsa atlatmış bulunuyoruz. 15 Temmuz gecesinden itibaren tüm Türkiye genelinde Karabük Üniversiteliler olarak öğrencilerimiz, akademik ve idari kadromuzla meydanlardaydık. İlk gecede yaralanan, yakını şehit olan mensuplarımız oldu.

Biz de ilk andan itibaren, beklemeden Sayın Cumhurbaşkanımızın yönlendirmesi ile Kent Meydanı’nda toplanan halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda sayın Valimiz ile birlikte üzerimize düşen görevleri yerine getirdik. 15 Temmuz’daki menfur saldırının henüz ilk saatlerinde milli duruşumuz, üniversitemiz web sayfasında deklare edilerek öncülüğümüz ortaya koyulmuş, iletişim kanallarımız ile tüm personelimiz meydanlara davet edilmiştir. 

İkinci gün akademik bir misyonu yerine getirmek amacıyla öğretim üyelerimiz cübbeleri ile meydanda halkımızın arasındaydı. Daha sonraki 25 gün boyunca personelimizin demokrasi nöbetine devamında teşvik ve her türlü kolaylık sağlanmıştır. Bu süreçte ilk dakikadan itibaren duruşunu özüyle birleştiren, eşiyle, çocuklarıyla meydanlarda sabahlara kadar milleti ile birlikte nöbet tutan, gündüz de gerek üniversitemizdeki yoğun mesaisinin başında eksiksizce bulunan tüm Karabük Üniversitesi ailesine teşekkür ederim.

15 Temmuz 2016 tarihinde doğrudan milletimize, demokrasimize, irademize, geleceğimize, huzur ve istikrarımıza karşı, FETÖ tarafından düzenlenen darbe girişimini canını fedâ ederek önleyen ve demokrasi zaferinin mimarları olan şehitlerimizin anısını yaşatmak ve unutturmamak üzere, Senatomuz tarafından Prof. Dr. Bektaş AÇIKGÖZ Konferans Salonu’nun adı “15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu“ olarak değiştirilmiştir.

Bu menfur olayın sorumlusu FETÖ/PDY (FETÖ Paralel Devlet Yapılanması)’na aidiyet, irtibat ve iltisakı olan personelin araştırılması ve gerekli işlemlerin yapılması sürecinde titiz bir çalışma yürütebilmek ve doğru sonuçlara ulaşabilmek amacıyla 6 üye, 1 raportör’den oluşan bir araştırma komisyonu kurulmuştur. Açığa alınan 68 personelimiz hakkında ilgili kurumlardan komisyona aktarılan bilgi ve belgeler incelenmiş, yapılan titiz çalışma sonucunda hazırlanan raporlar YÖK’e iletilmiştir.
Toplantımıza katılımlarınızdan ötürü teşekkür ederim. PROF. DR. REFİK POLAT  REKTÖR

BASIN TOPLANTISINDA GERGİN ANLAR | VİDEO

 

6480

Facebook Yorumları

Son Haberler