10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Karabük ve Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Bursa’nın bir ilçesidir. Karabük ile ne ilgisi var? Sorusuna verilecek cevapta -ibret alınması gereken- hayati derecede önemli bir konu yer alıyor. Karabük’ün geleceğini ilgilendiren bu hayati konuyu az çok tahmin edenleriniz olmuştur.

Karabük ile Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi arasında coğrafi,  ekonomik ve siyasi açıdan hiçbir ilgi alaka yoktur. Tahmin ettiğiniz gibi konu Marzinc’dir.

***    ***    ***

Bilindiği üzere Marzinc Katı Atık Tesisi Karabük’ten önce Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine kurulmak istenmişti.

Marzinc Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine tesis kurmak isteyince neler olmuştu?
Sivil Toplum Kuruluşları tarafından toplantılar düzenlendi. Toplantılardan çıkan sonuçla mitingler, yürüyüşler, eylemler, protestolar düzenlendi. Mahkemeye başvuruldu ve Bursa İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı alarak Marzinc’in Mustafakemalpaşa’ya yapılmasına izin vermedi.
Yaptığım araştırmalarda Marzinc’e karşı olanlar arasında en çok dikkatimi çeken ise avukatların tavrı oldu.

23 Ekim 2009’da Mustafakemalpaşa Avukatları bir basın bildirisi yayınladı. İlçedeki avukatların hepsi bildirinin altına imza atmıştı.

İşte o basın bildirisi;
Mustafakemalpaşa’da kurulmak istenen tehlikeli atık baca tozu ve tufalin işleneceği Marzinc geri kazanım tesisi konusunda kamuoyuna duyurudur.
Marmara Geri Kazanım A.Ş tarafından Mustafakemalpaşa’da kurulmak istenen, tehlikeli atıkların işleneceği ve insan sağlığını ortadan kaldıracak hava, su, toprak ve tüm tarım ürünleriyle hayvancılığa ve bölgemizde üretilen tüm gıda ürünlerine zarar verecek bu tesisin kurulmasına engel olmak üzere, Mustafakemalpaşa’da yaşayan tüm gönüllü avukatlar olarak bizler hukuki mücadeleye hazır olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.
Kurulmaya çalışılan tesisin yaratacağı tehlikelerden yalnızca birine örnek vermemiz gerekirse; baca filtresinin arıza yapması halinde bu tesisten sadece bir saat boyunca salınacak baca gazı, ulaştığı alandaki tüm ürünlerin imha edilmesini gerektirecektir. Bizler bu mücadelenin gönüllü neferleriyiz.

Bu anlamda, gerek OSB ile gerekse kendi aramızda yaptığımız tüm görüşmeler ve çalışmalarımızda, çoğunluk kanaati olarak Marzinc’le yapılan tahsis sözleşmesinin derhal feshinin gerektiğini dile getirdik.
İlçede görev yapan avukatlar olarak özellikle vurgularız ki OSB yönetimi bu sözleşmeyi derhal fesih etmelidir. OSB yönetiminin düşünmesi gereken husus; işbu sözleşmeyi fesih edersek başımıza ne gibi sorunlar açılırdan ziyade, biz bu sözleşmeyi fesih etmezsek, Mustafakemalpaşa’yı nasıl bir felakete sürükleriz olmalıdır.
Bu felaketin sonuç ve sorumluluğunu kimsenin üzerinde taşıması mümkün değildir.  Bizler Mustafakemalpaşalı hukukçular olarak OSB yönetiminin iradesini fesih yönünde kullanması halinde bu kararlarını sonuna kadar desteklediğimizi ve OSB yönetimine her türlü hukuki yardıma hazır olduğumuzu tüm kamuoyu önünde taahhüt etmekten şeref duyarız. 23.10.2009
1. Av. Mehmet Sonat
2. Av. Leyla Sesi
3. Av. Reyhan Özkaraman
4. Av. Mustafa İlhan
5. Av. Asım Doğru
6. Av. Ahmet Akgün
7. Av. Ali Türkeli
8. Av. Gürkan Esen
9. Av. M. Nuri İntepe
10.Av. Fatih Saçan
11.Av. Tarık Göç
12.Av. İbrahim Küçükkıralı
13.Av. Tuncay Gürdal
14.Av. Seyfi Budak
15.Av. Zekeriya Şahin
16.Av. Vecdi Dikmen
17.Av. Erol Turcan
18.Av. Ceyhun Doğan Küçükçil
19.Av. Özkan Coşkun

Bu basın bildirisinden sonra; “Bursa Barosu ile Karabük Barosu arasında benzerlik var mı” sorusunu sormaya gerek var mı?

 

2675

Facebook Yorumları

Son Haberler