17.1 C
Karabük
26 Haziran Çarşamba 2024

Konya kadar Hollanda’nın ihracatı 90 milyar $

Dünyada gıda fiyatları ucuzlamaya devam ediyor, bizde artıyor. Enflasyon yüksek çıkıyor, nedenini soruyoruz; “Gıda fiyatlarında yaşanan beklenmedik artış” cevabını yapıştırıyorlar.
CHP meydanlarda Hollanda örneğini veriyor. Doğru da söylüyor.
Hollanda dediğin, yaklaşık 42 bin kilometre kare ile Konya büyüklüğünde… Tabii ki bütün ülke tarladan oluşmuyor. Yine de bu insanlar 2014 yılında 90 milyar dolarlık tarımsal ihracat yapmışlar.

Bize mal satmayanı dövüyorlar

Türkiye 2014’te ne kadar ihracat yapmış? Hollanda’nın beşte biri kadar, yani 18.7 milyar dolar! Bununla kalsa iyi…
Son verilere göre Türkiye 126 ülkeden sebze ve meyve ithal ediyor. Dünyada kaç ülke var ki zaten? Türkiye, 2014’te dünyanın dörtte üçünden 18.5 milyar dolarlık tarımsal ürün ithal etmiş. Demek bir yerde bir hata var.

Ne çiftçi kazanıyor ne de ülke

Fındık, incir, kayısı, kiraz, haşhaş, kuru üzüm ve ayva üretiminde dünya lideriyiz, iyi güzel… Ayrıca, zeytin, mısır, elma ceviz, şam fıstığı, vişne, yaş üzüm gibi birçok ürünün üretiminde dünyanın ilk 5 ülkesi arasındayız. Gayet iyi… Peki, para nerede?
Gıdaya ödenen paranın çok az bir kısmı üreticiye giderken, fiyatlarının belirlenmesi gıda tekellerinin denetimine girmiş durumda… Sistemsel sorunlar yaşıyoruz. Ne çiftçi kazanabiliyor ne de ülke… Sisteme format atmak, sıfırlamak gerekiyor. Yoksa mevcut durum ortada…

Koç Holding bile…

Destek verdik diyorlar. Çiftçiye verilen destek yerine ulaşıyor mu sanıyorsunuz? Tabii ki hayır! Destek kime gidiyor? Toprak sahibine… Toprak sahibi tarlayı kendi ekmiyor, kiraya veriyor.
Mazot ve gübre desteğini toprak sahibi alıyor, tarlayı ekenler cebinden çıkan mazot, elektrik, tohum, gübre, ilaç, sulama parası ile baş başa kalıyor.
Koç… Türkiye’nin en zengin ailesi… Koç Holding… Türkiye’nin en büyük holdingi… Önce besicilikten çekildi, sonra da tarımdan… Koç bile pes ettiyse varın düşünün sektörün durumunu…

Kaymağı onlar yiyor

Zeytin üretiminde dünya dördüncüsüyüz. Bunun bize yararı var mı? Yok! Kime var? İtalya’ya.
Bizden aldıkları dökme zeytinyağlarına kendi damgalarını basıp beş katı fiyatla satıyorlar. İşin komiği Türkiye’de lüks marketlerde satılan pahalı İtalyan zeytinyağları aslında Türk!
Dünya fındık üretiminin yüzde 70’i Karadeniz’de yapılıyor, fiyatları Frankfurt Borsası’nda belirleniyor.
Yapılan yanlışlar saymakla bitmez. Diyorum ya, sil baştan…

Murat Muratoğlu

 

933

Facebook Yorumları

Son Haberler