15.6 C
Karabük
26 Haziran Çarşamba 2024

65 Gazeteciler Cemiyeti Bartın'da buluştu

Türkiye Gazeteciler Platformu TGP’nin Bartın toplantısı Bartın Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Bartın Belediyesi ile Bartın Üniversitesi’nin desteği ile gerçekleştirilen toplantıya Karabük Gazeteciler Cemiyeti KGC Başkanı olarak davet edildim ve katıldım.

Konaklama Bartın İnkum’daki Hacettepe Üniversitesi tesislerinde, toplantılar Bartın Üniversitesi’nin konferans salonunda yapıldı. Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzarslan toplantılar sonrası Amasra gezisi düzenledi.

Türkiye genelinde kurulan 5 Bölge Federasyonu Başkanları, kurulmakta olan 2 bölgesel Federasyon yöneticileri ile 65 ilde faaliyet gösteren Gazeteciler Cemiyet ve Derneklerinden temsilciler, Bartın protokolü, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Aslan ve Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeleri katıldı.

PLATFORM, KONFEDERASYON’A DÖNÜŞÜYOR

Türkiye Gazeteciler Platformu, 65 İl Gazeteciler Cemiyetlerinin temsilcileriyle Bartın’da Bartın Üniversitesi Konferans Salonunda Türkiye Gazeteciler Platformu ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı başkanlığında toplandı. Kuruluşlarını tamamlayan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu, Marmara Gazeteciler Federasyonu, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Kurucu Başkanları söz alarak çalışmalar hakkında bilgi verirken, Güneydoğu Anadolu ve Ege Gazeteciler Federasyonlarının da kurulma aşamasını tamamladıkları belirtildi.

Türkiye Gazeteciler Platformu ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı “Türkiye’de 7 bölgede bölgesel federasyon kurma çalışmalarını tamamladık ve konfederasyon için temelleri atıyoruz” dedi. Kolaylı, “Anadolu Basını Karadeniz Buluşması” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Anadolu’daki basın örgütleri olarak ilk kez ciddi bir katılımla bir araya geldiklerini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu kurma çalışmaları kapsamında ülke genelinde 65 meslek örgütünün kendileriyle hareket ettiğini ifade eden Kolaylı, şöyle konuştu:

“Türkiye’de 7 bölgede bölgesel federasyon kurma çalışmalarını tamamladık ve konfederasyon için temelleri atıyoruz. Konfederasyonun yolu görünmüştür. 7 Bölgede Federasyonlarımız kurma aşamasını tamamlıyoruz.  Konfederasyonu kurmak içinde hazırlıklarımızı yaptık ve gerekli başvuruları yapacağız. Şu anda 65 ilde bulunan Gazeteciler Cemiyetleri Federasyonların kurulmasını destekleyerek, Konfederasyon kurulmasını bekliyor. 8 Ay gibi kısa sürede Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunu kurma aşamasına geldik. Bartın bu nedenle tarihi bir güne tanıklık ediyor.”

Türkiye Gazeteciler Platformu’nun Ekim ayında Ordu’da, Kasım ayında da Antalya da toplanması kararlaştırılırken, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun kuruluşunun tüm Cemiyetlerin katılımıyla kamuoyuna duyurulacağı bildirildi.

“YAZILI BASIN BİTECEK AMA GAZETECİLİK BİTMEYECEK”

Bartın Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Firdevs Güneş de, eğitimin bir güç olduğunu ve iletişimin de bu güce ulaşmada büyük önem taşıdığını ifade ettiği konuşma da “Yazılı basının biteceğini ama gazeteciliğin bitmeyeceğini açıklayan konuşması gündem yarattı. Basının eğitime, topluma katkısının önemli olduğunu vurgulayan Güneş, şöyle devam etti:

“Okuma, beynimizi geliştiren bir araçtır ve gazeteler yıllardır bu okumayla bizim beynimizi geliştiren önemli bir araçtır. Fakat son yıllarda önemli bir değişimle, gençler çok fazla gazete okumuyorlar. Gençlerin ilgisi, basılı yayınlardan ziyade elektronik araçlara kaydı. Gençler, bu alanda daha fazla ilerliyorlar. Dünyada bir takım araştırmalar yapılıyor. Yazılı basının son bulacağına ilişkin tarihler veriyorlar. Türkiye’de de 2036’da yazılı basının tamamen biteceğine yönelik tahminler var. Biz bu durumda elektronik gazeteciliğe kayacağız. Kağıt-mürekkebin sonu gelecek ama gazetecilik bitmeyecek. Gazetecilik şekil değiştiriyor ve elektronik gazetecilik daha da etkili olacağı görülüyor”

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

1676

Facebook Yorumları

Son Haberler