22.4 C
Karabük
24 Nisan Çarşamba 2024

Feminist Avukat Dina için Karabük’e geldi

Karabük’te, Filyos Çayı’nda cesedi bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın (Dina) ölüm nedeninin tekrar değerlendirilmesi için İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan rapor istendi.

Rapor için gerekli belgeleri almak üzere Karabük’e gelen, soruşturma savcısı ile de görüşen Avukat Meriç Eyüboğlu, “Dina’nın şu an sadece 1 tane tutuklu faili var. Bütün faillerin açığa çıkarılmasını, her neyse başına gelen, hepimizin kafasında soru işareti kalmayacak şekilde ortaya konmasını istiyoruz” dedi.

Filyos Çayı’nın Yeşilköy mevkisinde 26 Mart’ta ölü bulunan 17 yaşındaki Dina’nın ölüm nedeni Adli Tıp 1’inci İhtisas Kurulu’nun raporunda kesin olarak belirtilemedi. Raporda, “Kişinin ölümünün suda boğulma sonucu meydana gelmiş olduğunun kabulü gerektiği ancak suda boğulma olayının bir başkası ya da başkalarının etkisi ile mi gerçekleştiği (cinayet), kazara mı oluştuğu veya intihar mı olduğu hususunda tıbben değerlendirme yapılamadığı, olayın adli tahkikatla aydınlatılmasının uygun olduğu” ifadeleri yer aldı.

Bunun üzerine avukatlar, mevcut otopsi raporu ile diğer adli tıp raporları doğrultusunda yeniden değerlendirme istedi. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan tekrar ölüm nedeninin değerlendirilmesi için rapor talep edildi. Talep sonrası avukatlar, Karabük’e gelip, soruşturma savcısı ile görüştü ve rapor için gerekli belgeleri aldı.

“Bu konuda hiç kimsenin korkmamasını istiyoruz”

Soruşturmaya ilişkin konuşan avukat Meriç Eyüboğlu, “İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’na yaptığımız başvuru için gerekli belgeleri aldık. Yine de göremediğimiz, inceleyemediğimiz belgeler için burukluk ile buradan ayrılıyoruz. Dina’nın şu an sadece 1 tane tutuklu faili var. Bütün faillerin açığa çıkarılmasını, her neyse başına gelen, hepimizin kafasında soru işareti kalmayacak şekilde ortaya konmasını istiyoruz. Bu konuda hiç kimsenin korkmamasını istiyoruz. Farklı farklı saiklerle, siyasi saikler de bu dosyanın bir parçası. Bu dosyanın perdelenmesini ve örtülmesini istemiyoruz. Böyle olmaması için de sonuna kadar uğraşacağız” dedi.

“Bir dizi delil toplanmış”

İddianamenin de yakın zamanda tamamlanabileceğini belirten Eyüboğlu, “Soruşturma aşaması sürüyor, bir dizi delil toplanmış. Bizim de bildiğimiz gizlilik kararı nedeniyle sınırlı bilgi alabilsek de toplanmış deliller var. Toplanmakta olan, dönüşü beklenen çeşitli yazışmaların sonuçları var. Soruşturma savcısının bize verdiği bilgi, iddianameyi düzenlemek için az bir zamanın kaldığı. İddianame düzenlendikten sonra duruşma günü belli olacak. Bizim için önemli olan bütün faillerin yargı önüne çıkarılması. Ama soruşturmanın bütününü gerçek suçluların ortaya çıkmasına engel olacak bir iddianame yerine yavaş yürüyecek ama bütün suçluların belirleneceği soruşturmayı tercih ediyoruz” diye konuştu.

İstanbul Barosu Avukatlarından Meriç Eyüboğlu “feminist avukat” olarak biliniyor.

Facebook Yorumları

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler