10.7 C
Karabük
27 Mayıs Pazartesi 2024

Dert yüklü 05:15 “Ambulans Otobüs”

Karabük şehirlerarası otobüs terminalinde 05:15 Karabük – Ankara seferi yapan otobüse ambulans veya cankurtaran denir. Dert otobüsü de diyebiliriz.
Karabük Devlet Hastanesinden Ankara’ya sevk edilen hastaların genelde tercihi 05:15 otobüsüdür.

Bu satırları 05:15 otobüsünde Ankara’ya 40 km kala yazıyorum. Halk tabiriyle 05:15 ambulansına hastaneye sevkle binmedim. Kısa bir görüşme ve ziyaret nedeniyle Ankara’ya gidiyorum.
05:15 otobüsünde yıllardır yaşanan nice acılara dikkat çekmek için bu satırları yazıyorum.

2-2,5 saat süren Karabük-Ankara yolculuğunda mola yoktur. Herkes aç karna otobüse binmiştir. Çünkü sevk edildiği hastanede doktor mutlaka kan tahlili isteyecektir. Hazırlıklıdır Karabük hastası bilir, deneyimlidir.
05:15 yolcuları genelde yaşlı ve emekli hastalardır. Yalnız gidenler olduğu kadar refakatçi olarak oğlu, kızı, torunu ile birlikte gidenler de vardır.

Bu arada Karabük’te Devlet Hastanesi mi kaldı diyenler olabilir. Yazımın başında bahsettiğim Karabük Devlet Hastanesi her ne kadar yıkılsa da eğitim ve araştırma hastanemizden de Ankara’ya her gün sevkler yapılır.

Tam kapasite dolu 45 kişilik ambulansımızın muavini kaptanın yanından en arkada oturan bana doğru geldi ve “Beyefendi niyetli misiniz?” diye sordu. Yolculuk süresince hiç kimseyle konuşmayan muavin neden sadece bana sordu anlayamadım.
“Yok değilim n’oldu neden sordun?”
“Çay getireyim mi içer misin?”
“Yok sağ ol kardeş”

30 Mayıs 2019

Bu yazıyı 2019 yılında yazmıştım.

Yetkililerimizin dikkatini çekmek için burada da yer almasını istedim.

Sağlıklı günler dilerim.

Facebook Yorumları

Son Haberler